Amikor a kilencvenes években elkezdődött az X-akták sorozat, több szempontból is azt érezhettük, korszakalkotó popkulturális pillanatnak vagyunk tanúi. Először is még sosem láthattunk FBI-ügynököket természetfeletti jelenségek ügyében nyomozni, ráadásul úgy, hogy a romantikus szál egészen különleges módon nyilvánult meg. A sorozat készítői a hetedik évadig fenn tudták tartani a főszereplők (Fox Mulder szerepében David Duchovny – a szerk.) közötti érzelmi feszültséget, és bár a nézők egyként drukkoltak, hogy végre történjen valami köztük, ez nagyon sokáig egyáltalán nem realizálódott. Gillian Anderson az X-aktákban alapozta meg világhírét, és mindössze huszonnégy éves volt, amikor elvállalta a szerepet. Hogy miért? Később úgy vallott a döntése okáról, hogy „hosszú idő után ez volt az első forgatókönyv, amelyben erős, független, intelligens nő volt a főszereplő”. Összesen tizenegy évad készült a sorozatból, a színésznő azonban nem érte be azzal, hogy sok éven keresztül Dana Scully bőrébe bújhat. 2000-ben láthattuk az első olyan epizódot, amelyet ő írt és rendezett. Azelőtt ezeket a feladatokat még sosem látta el nő az X-aktákban. Gillian Anderson már harmincévesen, az abszolút férfiak uralta Hollywoodban is merte hallatni a hangját, és a beidegződések ellen nemcsak szavakkal, hanem tettekkel is elkezdett küzdeni. Érdekesség, hogy bár a rendező az első meghallgatástól kezdve ragaszkodott hozzá, a sorozatot gyártó televíziócsatorna sokáig ágált, hogy ne ő kapja meg a szerepet, ugyanis nem tartották sem elég tapasztaltnak, sem elég szexinek. A rendező azonban kitartott mellette, és nem győzte figyelmeztetni a stúdiót, hogy Dana Scully FBI-ügynök, nem pedig szexszimbólum. X-aktákból összesen kétszáztizenhét epizód készült. Az is megtörténhetett volna, hogy a nézők egy életre összekötik Andersont Scully karakterével, de ő ezt nem engedte meg magának. Se nekünk.
Egy színésznő reneszánsza
De menjünk egy kicsit vissza az időben, hiszen Gillian Anderson színpadi színészként kezdte pályáját, és a színház a mai napig meghatározó az életében. Chicagóban született 1968-ban, és részben Londonban, részben a michigani Grand Rapidsben nőtt fel. Színészi diplomáját a chicagói DePaul Egyetemen szerezte, majd New Yorkba ment szerencsét próbálni. Több mint húsz éve azonban Londonban él, és aki eredeti nyelven nézi a filmeket és a sorozatokat, amelyekben szerepel, biztosan észrevette, mennyire komfortosan beszél mind brit, mind amerikai akcentussal. 2013-ban egy interjúban megkérdezték tőle, milyen nemzetiségűnek vallja magát. „Sokszor megkapom azt a kérdést, hogy inkább amerikainak vagy inkább britnek érzem magam, de valójában nem tudom, mit válaszolhatnék. Az biztos, hogy Londonban érzem otthon magam, és ezzel nagyon boldog vagyok. Imádom ezt a várost, és kényelmesen érzem magam benne. A nemzeti identitásommal kapcsolatban azonban össze vagyok zavarodva.”
Ami a színészi identitását jellemzi, az egészen lenyűgöző. Ő az élő példa, hogy Hollywood egyre inkább törekszik izgalmas szerepeket adni a negyvenes, ötvenes színésznőknek is. Anderson az utóbbi években hatalmas népszerűségnek örvend, valóságos reneszánszát éli. Láthattuk nyomozóként a Hajsza című thrillerben, a nagy sikerű A korona című sorozatban Margaret Thatchert alakította, a The First Ladyben Eleanor Rooseveltként csodálhattunk, a Szexoktatásban pedig Jean Milburn szerepében lett egy csapásra generációs ikon. Úgy tűnik, amiért egykor elvállalta az X-akták főszerepét, az a mai napig a legfontosabb számára, hiszen csak olyan szerepekben láthatjuk, amelyekben erős, független, intelligens nőket alakít. A színésznő elkötelezett feminista. „Sejtszinten feminista vagyok – nyilatkozta 2014-ben a Glamour magazinnak –, és ha azt látom vagy hallom, hogy nőkkel egy bizonyos módon bánnak, azt egy percig sem tolerálom.”
Hagyományos és forradalmi szerepek
A színésznő 1994-ben ment hozzá első férjéhez, Clyde Klotzhoz, aki az X-akták egyik művészeti asszisztense volt. A buddhista ceremóniát Hawaiin rendezték. Még ugyanabban az évben megszületett a kislányuk. A házasság 1997-ig tartott. 2004-ben a dokumentumfilmes Julian Ozanne vezette oltár elé a Kenyához közel eső Lamu szigetén, a frigy azonban ez esetben sem volt hosszú, 2007-ben vége lett. Később a színésznőnek még két fia született Mark Griffith üzletembertől, 2012 óta azonban vele sincs már együtt. Ugyanebben az évben egy interjúban elmesélte, hogy gimnazista korában hosszan randevúzott egy lánnyal, és később is akadtak nők az életében. 2015-ben úgy fogalmazott a The Daily Telegraph hasábjain: „Számomra a párkapcsolat azt jelenti, hogy szeretek egy másik embert, akinek a neme irreleváns.”