Amikor egy japán cég robotkutyaprojektjében dolgoztál, úgy tűnt, néhány év múlva mindenki robotkutyával fog szaladgálni. Mégsem terjedtek el ezek a kedvencek. Mi lehet az oka?
A robotkedvencek lassabban fejlődtek, mint húsz éve gondoltuk. Drágák, ügyetlenek, és egyelőre nincs is nagy igény rájuk. Annak idején sokat foglalkoztunk az emberek és a kutyák gondolkodása közötti hasonlóságokkal, és érdekelt bennünket, mennyit tanulnak a kutyák mások utánzásával, amiben az emberek kiválók. Ki akartuk próbálni, hogy ha a robot bemutat bizonyos feladatokat, akkor az igazi kutya utánozza-e. Csak hát a felnőtt állatokat abszolút nem érdekelte a robot, a kölykök pedig gyanakvók voltak. Közülük kettő nagyon csúnyán meg is támadta a robotot. Emiatt híresek is lettünk az egyik kolléganőmmel, mert óriásit üvöltöttünk, amikor az egyik kutya feldöntötte a robotot, ezt a francia kollégánk felvette videóra, aztán a YouTube-on elég sokan megnézték, így be is kerültünk „a legőrültebb kísérletek könyvébe”, vezető helyre. Később külföldi kutatók megkerestek bennünket, hogy vegyünk részt egy európai együttműködésben, amely a robotok társas viselkedésének fejlesztésére irányult. Azzal is próbálkoztunk, hogy olyan, kutyáknak kidolgozott kiképzési módszert építsünk bele a robotba, ami segíti a vele való kapcsolatot. Vagyis amitől képezhetőbb és szerethetőbb lesz a tulajdonosok számára.
Most egy cég a Chat GPT-t építi be a robotkutyáiba, úgyhogy nemsokára beszélgetni is lehet majd velük. Veszélyben vannak emiatt az igazi ebek?
Nem hinném.
A legfrissebb kutatásotok az emberek és a házi kedvencek kapcsolatát vizsgálja.
A most végzett kutatásnak az a fő kérdése, hogy milyen szerepet játszanak a kutyák a társadalomban, és hogyan hat a társállattartás magukra a kutyákra is. A kutatást az indította el, hogy egy kérdőívben megkérdeztük, mennyire ért egyet a válaszadó azzal, hogy a kutya a legfontosabb számára – fontosabb, mint bárki más. A felmérésben részt vevők több mint hatvan százaléka – a legnagyobb meglepetésemre – részben vagy teljesen egyetértett ezzel az állítással. Persze, akiket mi elérünk, azok nagyon „kutyások”, hiszen a saját felületeinken hirdettük meg ezt a kérdőívet. Így aztán tavalyelőtt elvégeztük a felmérést egy reprezentatív mintán is. Ott természetesen jóval kisebb lett ez a szám, de szerintem még mindig elég magas: tizenkét százalék. Ami azt jelenti, hogy minden tizedik kutyatartó azt állítja, a kutya minden embernél fontosabb számára – miközben sok válaszadónak gyereke is van egyébként. Ezért aztán úgy érzem, kutatás terén komoly keresnivalóm van ebben az irányban. Igen meglepő, hogy egy állatot egy jelentkező a gyereke, a szülője, vagyis mindenki elé helyez. Jó lenne tudni, ennek mi az oka, mit ért pontosan ezalatt, és hogy került ebbe a helyzetbe. Azt is megkérdeztük, a „szőrös gye-rek” kifejezéssel egyetértenek-e. A válaszadók tizenhat százaléka jelezte, hogy igen. Ráadásul sokan családtagnak tartják a kutyát: a minta hatvanhat százaléka mondta ezt. Ezek nagyon magas számok! Egyébként a macskatartók is hasonlóan értékelték kedvenceiket.
A háziállattartás negatívan hat a gyerekvállalási kedvre?
Ez erős mondat, mi ilyet nem is állítottunk, hiszen nem biztos, hogy ok-okozati kapcsolat van a két dolog között. Inkább közös a gyökerük. A gyerekvállalást és a kutyatartást is az befolyásolja leginkább, hogy átalakult az emberek élete, egyre többen élnek egyedül, és sokan vallják magányosnak magukat. Arról folyamatosan szó esik, milyen nehéz ma gyereket vállalni – ez nem titok. Nyilván arról is tudni, milyen sok örömmel jár a gyerekvállalás. De az ember életét mégiscsak alapvetően átalakítja. És ma már nincs meg hozzá az a fajta segítség, ami az emberi lét evolúciós története során megvolt. Az agyunk genetikailag – több százezer éve – egészen más környezetre adaptálódott, és azóta nem sokat változott. Genetikai hajlamaink szerint száz-százötven, általunk nagyon-nagyon szeretett emberrel kellene együtt laknunk. Ha egy ilyen csoportban születik egy kisbaba, akkor nemcsak az anyja és az apja foglalkozik vele, hanem mindenkivel kialakul valamilyen kapcsolata. Még ma is léteznek halászó-vadászó-gyűjtögető törzsek, amelyek életmódja feltehetően hasonlít elődeinkéhez. Az afrikai esőerdőkben élő efé törzsben egy hathetes kisbaba többet van másnál, mint az anyja kezében. Az a teher, ami ma teljes egészében a szülők vállát nyomja – a készenlét nulla–huszonnégy órában – az előző évszázezredekben szétoszlott a nagycsaládokban. Ebben az értelemben sokkal könnyebb volt gyereket vállalni. Másfelől magas volt a gyerekhalálozás aránya a betegségek, gyilkosságok és balesetek miatt, tehát nem szeretném idealizálni a múltat, csak jelezni, hogy egy kisbaba, akinek a megszületésekor fogalma sincs, milyen kultúrába érkezett, genetikailag azt hozza magával, hogy sok ember társaságát igényli. Azt, amit hajdan száz ember, egy falu nyújtott egy fejlődő gyereknek, egy-két szülő nehezen pótolja. Sokan tehát leginkább azért vágnak bele vonakodva a gyerekvállalásba, mert nem érzik, hogy képesek lennének végigcsinálni. Társas faj vagyunk, és hiányzik ez a fajta támogató-szociális közeg. Ugyanakkor az is hiányzik – éppen azért, mert társas faj vagyunk –, hogy gondoskodjunk valakiről. És a kutya ebbe a résbe tökéletesen illeszkedik. Mert a kutyával mégiscsak ott van valaki, aki feltétel nélkül szeretetet biztosít, és akit gondozni is lehet.
A kutya mindig boldog, ha megjelenünk, a gyerek meg – főleg, ha kamasz – nem mindig.
Hogy milyen nagy szeretetet nyújt, hogy mennyire fejezi ki azt, hogy szüksége van a gazdájára vagy a családra, abban szerintem a kutya egy két-három-négy éves gyerek szintjén áll. De ha azt nézzük, lehet-e vele beszélgetni, akkor egy két-három éves kisgyerekkel már lehet, a kutyával viszont nem. Szavakkal legalábbis. Ami nehezebb: a kutyák várható élettartama tizenhárom év. Számítanunk kell rá, hogy hamarabb elveszítjük őket.
Gyerekvállalás előtt érdemes kutyát tartani?
Nagyon jellegzetesen megjelenik a kutatásokban, hogy a kutya sokszor „próbagyerek”.
Van ennek értelme?
Meg lehet tanulni általa a felelősségvállalást, a pár pedig fel tudja mérni egymás képességeit. Apróságokat is tesztelni lehet a másikon. Például egy nő láthatja a férfin, rá lehet-e bízni a kutyát, fogja-e időben etetni, leviszi-e sétálni, amikor megígérte. Egyáltalán, mutat-e bármilyen gondozói viselkedést. Utána persze megdöbbentő lesz, mennyivel nehezebb ügy gyereket nevelni.