Lépni a boldogságért – Hogyan cselezhetjük ki a kémiát?

Mindenki átélt már olyan helyzetet, amikor a letargiából egy ölelés, egy dörgölőző kiscica, egy kocogás, vagy éppen egy közös főzés billentette ki, de hogy ez pontosan miért történt, az általában ködbe vész. Pedig ha tudjuk, milyen tevékenységek fokozzák a boldogsághormonok termelődését, akkor azokkal tudatosan is kiránthatjuk magunkat a melankóliából.

Gyakran halljuk, hogy a szervezetünkben termelődnek olyan anyagok, amelyek hatással vannak a kedélyállapotunkra, sokaknak a nevük is ismerős: szerotonin, dopamin, endorfin és oxitocin. Boldogsághormonként emlegetjük ezeket, pedig közülük csak az egyik – az oxitocin – számít hormonnak, a többi úgynevezett ingerületátvivő anyag. Ezeket a molekulákat a szervezet különböző helyeken állítja elő, a szerotonint például az agy idegsejtjeiben (és máshol is, de onnan nem jut be az agyba), a dopamint az idegsejtekben és a mellékvese egyes sejtjeiben, az endorfint az agyalapi mirigyben és a hipotalamuszban, az oxitocint csak az utóbbiban. Képződésük mértéke bizonyos szinten egyéni kérdés, amiben szerepet játszik a genetika, de lehet azt fokozni is. Ennek mikéntjét szakértőnkkel, dr. Vizi János pszichiáterrel, klinikai farmakológussal térképeztük fel.

Közösség és érintés

A közösségi élet önmagában is jó hatású, emiatt érdemes keresni a jó társaságot, az olyan közeget, ahonnan pozitív visszacsatolásokat kaphatunk. Boldogsághormonokat szabadít fel az érintés is, emiatt érdemes arra tudatosan törekedni a találkozások, közös programok során. A barátokat és rokonokat jó például eleve öleléssel köszönteni. Vizi János kiemeli, hogy ezek a gesztusok mérhetően hatnak a szervezet biokémiájára, főleg az oxitocin felszabadulását serkentve.

Főszerepben a testmozgás

A testmozgás, amellett, hogy pozitív hatással van az egészségre, szinte az összes boldogsághormon termelődését segíti, azok képződésére jótékonyan hat. Mikéntje igazából lényegtelen, lehet az jóga, úszás vagy kocogás. Az oxitocin termelődését az fokozza a legjobban, ha a sportolást nem egyedül végezzük, hanem másokkal együtt. Emiatt az uszodába és a futópályára is érdemes társasággal menni (vagy ezeken a helyeken társaságot szerezni), illetve eleve olyan sportágat választani – például­ a teniszt –, ami párban űzhető. Jó ötlet lehet a kerékpározás vagy túrázás a barátokkal is, az is segíti a boldogsághormonok termelődését.

Online is működik

Sokat hallunk arról, hogy a közösségi média rossz hatással lehet az emberek pszichéjére, ugyanakkor az azon keresztüli kommunikációra ez nem igaz. Vizi János kiemeli, hogy a kutatások itt azt igazolták, hogy a normális szintű, pozitív hangvételű online kapcsolattartás és közösségi élet kifejezetten jó hatású. Érdemes például ilyen módon is érdeklődni egymás iránt, jelezni a barátoknak, ha tetszett egy-egy fotójuk, érdeklődni azokról a programokról, amelyekről örömmel számoltak be a közösségi oldalakon. Ezek olyan mozzanatok, amelyek hatnak a szervezet biokémiájára, ráadásul nemcsak annál, aki kapja őket, hanem annál is, aki adja.

Mindenható csokoládé

Ugyan az édességek fogyasztása nem jó jutalmazási mechanizmus, de ez alól van egy kivétel: a nyolcvan-­kilencven százalékos, jó minőségű étcsokoládé, de abból is csak napi egy-két kocka. Annak vegyületei jó hatással vannak a boldogsághormonok termelődésére, ez nemcsak városi legenda, hanem bizonyított tény. A kakaóban lévő anyagok elsősorban a dopamin termelődését segítik. Pozitív hatása van az étcsokoládénak a szív- és érrendszerre, és általában az egész szervezetre.

Szex és nevetés

Nem meglepő módon a szexuális aktus és az orgazmus megélése is pozitívan hat a boldogsághormonok termelődésére. A nevetés ugyancsak felszabadít ilyeneket, ráadásul nemcsak a „tényleges” nevetés, hanem az „eljátszott” is. Ezt szintén kutatások támasztják alá, ami azt jelenti, hogy akkor is érdemes nevetni, ha valakitől nem éppen az év viccét halljuk. Ez ráadásul a tréfamesternek is hasznára válik, hiszen pozitív visszajelzést ad neki. Társaságokkal is érdemes együtt nevetni, vagy legalább mosolyogni olyan esetekben is, ha az nem teljesen belülről jön.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .