A fejfájás érzetét élete során legalább néhányszor szinte mindenki megtapasztalja, ám vannak, akik a kelleténél gyakrabban élnek át ilyen epizódokat, a panaszaik is súlyosabbak. Megnéztük, mi állhat a fejfájások hátterében, és hogy melyik típust hogyan lehet enyhíteni.

Amikor azt mondjuk, fáj a fejünk, akkor egy tünetre gondolunk, de hogy az pontosan mit jelent, azt bővebb körülírás nélkül csak mi magunk tudjuk. A fejfájásnak ugyanis sokféle típusa lehet, és ezeknek nemcsak a kiváltó oka más, hanem a miattuk jelentkező panaszok sem ugyanolyanok.

– A tenziós fejfájás például­ tompa és nyomó, jellemzően kétoldali. Ez a típus az emberek kilencven százalékát érinti életében legalább egyszer, komolyabb gondot pedig csak akkor okoz, ha túlzottan gyakori. Sokan hajlamosak egyből gyógyszerrel csillapítani, pedig sokszor elég az életmódon és a szokásokon változtatni. Már az is megoldást jelenthet, ha a jelentkezésekor az érintettek kimennek sétálni a friss levegőre, vagy isznak néhány pohár vizet. Segíthet a magnézium és az is, ha a nyakat és a vállat megmasszíroztatjuk. ­Érdemes figyelni arra, hogy a számítógépes munka során rendszeresen tartsunk pihenőt, mozgassuk át a nyakunkat. Jó hatású lehet az ­autogén tréning és a relaxációs­ technikák elsajátítása is. Ezek a módszerek azért jók, mert csökkentik az izomfeszülést és azokat a pszichés hatásokat, amelyek kedveznek a fejfájás kialakulásának – mondja dr. Ertsey Csaba neurológus, egyetemi docens.

Ennél a fejfájástípusnál gyógyszert csak akkor célszerű bevenni, ha a panasz nagyon erős, és hetente egynél többször ilyen esetben sem szabad önhatalmúlag alkalmazni a vény nélküli készítményeket. Ha ezt tesszük, akkor fájdalomcsillapító-túlhasználathoz köthető fejfájás alakulhat ki, ami azt jelenti, hogy a fejfájás éppen a gyógyszerszedés miatt lesz egyre gyakoribb. Az is probléma, hogy ilyenkor megnő a gyógyszermellékhatások rizikója. Emiatt fontos, hogy a rendszeres fejfájás okát szakorvos tárja fel, és a kezelés ahhoz igazodjon.

Migrénes rohamok

A leggyakoribb fejfájástípusnak számító tenzióstól el kell különíteni a migrént (annak gyakorisága tizennégy százalékra tehető). Ez a típusú fejfájás jellemzően rohamokban jelentkezik, tipikusan lüktető és féloldali, gyakran nagyon erős. Jelentkezhet migrén görcsök formájában is, társulhat hozzá hányinger és hányás, szédülés, fényre, zajokra és illatokra való érzékenység, illetve megelőzheti úgynevezett aura is. Utóbbi egy olyan tünetegyüttes, amely elsősorban a látást érinti. Például megesik, hogy az érintettek fényes nappal csillagokat látnak az égen, beszűkül, csőszerűvé válik a látóterük. Az aurás migrénhez egyéb panaszok mellett végtaggyengeség, kéz- és lábzsibbadás is társulhat.

– A migrénről tudni kell, hogy hajlama örökölhető, ma már több mint százhúsz olyan gént ismerünk, ami növeli a rizikóját. Érdemes azzal is tisztában lenni, hogy a migrén a nőket jóval nagyobb arányban érinti. Ennek hátterében az áll, hogy jelentkezésében hormonális hatások is szerepet játszhatnak. Ezt már az is jelzi, hogy gyerekkorban a gyakorisága azonos, a kislányoknak és a kisfiúknak egyaránt két százalékát érinti. Később nő a migrén előfordulása, a lányok pedig a nemi érés időszakában megelőzik a fiúkat, azt követően már háromszor annyi nőt érint ez a probléma, mint férfit. A migrénre a terhesség és a szoptatás időszakában jelentkező hormonváltozások is hatással vannak, az érintettek kétharmada ebben az időszakban kevésbé szenved az általa okozott panaszoktól. A hormonális tényezők fontosságát mutatja az is, hogy a menopauza után a migrén ritkul a nőknél, esetenként akár meg is szűnhet – emeli ki szakértőnk.

Azonnal lépni kell

Míg a tenziós fejfájásnál érdemes bízni abban, hogy a tünetek maguktól enyhülnek, a gyógyszerszedést pedig ameddig lehet, kitolni, addig migrénnél a helyzet fordított, ott a roham első jeleinél gyógyszert kell bevenni. Ha nagyobb adagban is, de az érintettek többségénél megoldást jelenthetnek a szokásos fájdalomcsillapítók, viszont vannak esetek, ahol külön gyógyszerekre van szükség, olyanokra, amelyek migrénspecifikusak. Megesik, hogy egyes készítményeket nem a fájdalom csillapítására, hanem a fejfájás megelőzésére (ritkábbá tételére) használnak.

– Ezek közt vannak régebbi, alapvetően másra használt – de a fejfájásoknál is hatékony – készítmények, az utóbbi időben pedig megjelentek specifikus, kifejezetten a migrének ritkítására kifejlesztett gyógyszerek is. Ilyen készítményekre akkor lehet szükség, ha valakinek havonta nem egyszer vagy kétszer, hanem ennél lényegesen gyakrabban van komoly migrénje, és az semmilyen gyógyszerrel nem enyhíthető. Szintén jók lehetnek ezek a gyógyszerek olyankor, ha a migrén nem súlyos, de a mindennapokat ellehetetleníti – mondja dr. Ertsey Csaba.

A megelőzésre az életmódon keresztül is szükséges figyelni, ami azt jelenti, hogy lehetőség szerint kerülni kell az ismert rizikófaktorokat. A kockázatot növeli például a stressz, emiatt a relaxációs technikák elsajátítása ez esetben is előny. Provokálhatnak migrént egyes ételek és italok is – például az érlelt sajtok és sonkák, a vörösbor és a pezsgő –, de ez nem jelenti azt, hogy az étrendből ki kell hagyni mindent, ami provokálófaktorként szóba jöhet. Elég azon alapanyagokat kerülni, amelyek valakinél személy szerint már kiváltottak migrént. Segíti az is ennek a típusú fejfájásnak a kordában tartását, ha ügyelünk a bélflóra épségére, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy nem szedünk fölösleges antibiotikumot, és előnyben részesítjük a bélflórát tápláló, rostban gazdag élelmiszereket.

Nőként nehezebb

Létezik a migrénnek olyan változata is, ami kifejezetten a menstruáció időszakában jelentkezik (ez nem keverendő össze azzal a típussal, amelynél a hormonális változások egyszerűen csak rizikófaktorként működnek a többi tényezővel együtt). A menstruációs migrén gyakorlatilag csak a havivérzés időszakában alakul ki, de olyankor szinte mindig. Ezt a típusú fejfájást olyan fogamzásgátlókkal lehet ritkítani, amelyeknek szedésé­ben nem havonta kell szünetet tartani, hanem háromhavonta. Esetenként működhet az ösztrogénpótlás is, de azt a lehetséges kockázatok miatt csak átgondoltan szabad alkalmazni. Vannak olyan gyógyszerek is, amelyeket menstruációs migrénnél átmenetileg lehet szedni. Ezek akkor válhatnak be, ha a várható tünetek jelentkezése előtti napokban kezdik el alkalmazni őket, és szedésüket a havivérzés lecsengéséig folytatják. Sajnos garanciát ez sem jelent a migrén biztos száműzésére, a vizsgálatok szerint ugyanis csak az érintettek harminc százalékánál működőképes. Viszont vannak már olyan migrénspecifikus gyógyszerek is, amelyek a menstruációs migrénnél is hatnak.

Mi az a cluster?

Létezik a fejfájásoknak egy ritka típusa is (ez az embereknek csak egy százalékát érinti), ami nagyon komoly panaszokat okoz. Ez az úgynevezett cluster fejfájás, ami bizonyos időszakokon belül – néhány héten vagy hónapon át – rengetegszer jelentkezik. A hátterében az áll, hogy maga az érzőideg aktiválódik, majd aktiválja az úgynevezett autonóm idegrendszert. ­Ennek hatására alakul ki egy kifejezetten erős féloldali fejfájás, amihez társulhat hányinger és hányás, a fejfájás oldalán orrfolyás, szemkönnyezés és szempirosodás, szemhéjcsüngés. Ezt a fejfájást gyakran csak százszázalékos oxigén belélegzésével lehet enyhíteni, kezelése komoly, vényköteles gyógyszerekkel történik, érintettjeit gyakran kórházban látják el.

Lehet másodlagos is

Előfordulhatnak olyan fejfájások is, amelyeknél maga a panasz nem önálló betegség, hanem egyéb probléma­ tünete. Ilyen jellegű, úgynevezett másodlagos fejfájást okozhat például a magas vérnyomás, az arcüreggyulladás, a fejsérülés, a pajzsmirigybetegség, rosszabb esetben az agyvérzés, az agyhártyagyulladás és az agytumor is. Ezek a tüneti fejfájások azért lehetnek veszélyesek, mert megesik, hogy csak ezzel foglalkoznak az érintettjeik, a mögöttük álló problémákkal nem. Emiatt fontos, hogy ha valakinél váratlan vagy szokatlan fejfájás alakul ki, vagy a tünet állandósul, akkor az igyekezzen feltárni annak kiváltó okát.

Fotó: Getty Images