Nincs mese, mindig kell nekünk egy sármos, francia származású színész, akiért rajonghatunk. Yves Montand, Jean-Louis Trintignant, Alain Delon, Christopher Lambert és Vincent Cassel után egyértelműen az ifjú Timothée Chalamet folytatja a sort, akiért jelenleg megőrül az egész világ. De ki ez a csibészes mosolyú srác, és egyáltalán: hogy kell kimondani a nevét?

Valahogy így: „Timoté Sálámé”. Ezt biztosan állíthatom több tucat, a helyes névkiejtést taglaló YouTube-videó megtekintése után. Szegény Timothée nem tud úgy elmenni egy talk show-ba, hogy ne a nevének elemzésével kapcsolatos kérdést szegezzék neki először. Bámulatos, mennyire vidáman és kedvesen kezeli mindezt, és ugyanolyan türelmesen magyarázza el ezredjére is, hogy francia édesapja választotta neki ezt a keresztnevet, de őt egyébként nem zavarja, ha angolosan Timothynak hívják, valamint ugyanígy hallgat a Tim és Timmy nevekre is. Több interjúban is viccelődött azzal, hogy hívhatják akár Dougnak vagy Alexnek is, mert semmiképpen sem szeretne nyomást helyezni másokra azzal, hogy a neve megfelelő kiejtésén stresszeljenek. Hát nem cuki?

SZÉPFIÚ HELYETT KAMÉLEON

Chalamet legszembetűnőbb tulajdonsága a sokoldalúság. Ha csak azt veszem, hogy itthon a képernyőt bekapcsolva hány arcát láttam már ennek a huszonnyolc éves fiúnak, önmagában elég meggyőző lenne ahhoz, hogy készülő színészlegendát kiáltsak. A Homeland: A belső ellenség című sorozatban figyeltem fel rá először, amelyben egy elkényeztetett, gazdag tinédzsert alakított. Aztán egy kosztümös filmben, a Kisasszonyok 2019-es feldolgozásában láttam – ebben az imádni való szomszéd fiút, Laurie-t játszotta. Mostanában pedig naponta találkozunk a nappaliban, a gyerekeim ugyanis végtelenítve nézik a Wonka című színpompás musicalt, amelyben Chalamet játssza-énekli-táncolja a címszerepet. (Paul King rendező egyébként meghallgatás nélkül hívta a filmbe, miután látta a YouTube-on a középiskolai előadásait – számára ez elég bizonyíték volt a színész ének- és tánctudására.) Ebből a szűk merítésből is nyilvánvaló, hogy Chalamet kezdettől fogva, tudatosan kerüli a beskatulyázás csapdáját, és minden egyes filmjével igyekszik egy teljesen új oldalát megmutatni. Ezzel sikeresen elkerülte, hogy csupán az ügyeletes szépfiúként tartsák számon, és sorra kapja a jelöléseket a legrangosabb filmes díjakra.

A színész pályája gyönyörű romantikus filmekkel indult, de aztán vad szerepválasztásaival letért a Hugh Grant-i útról. A Szólíts a neveden című, azóta kultikussá vált filmmel robbant be a köztudatba 2017-ben, amely a mindent elsöprő első szerelem élményét járja körül. A kritikusok és a közönség egyaránt letaglózva állt a csodálatos képi világ, a tökéletes aláfestő zene és a finom színészi játék egysége előtt, amellyel Luca Guadagnino rendező megfestette a nyolcvanas évekbeli olasz nyaralás jeleneteit: a biciklizést, a tengerben fürdést, a napsütötte utcákon lófrálást és két fiatalember egymás iránti vonzalmának kialakulását és beteljesedését. Volt olyan filmfesztivál, ahol tízperces álló tapssal ünnepelték a filmet. Chalamet karaktere, Elio háromnyelvű családban él, így a színész – akinek angol az anyanyelve, de a Franciaországban, édesapja családjánál töltött nyarak miatt franciául is folyékonyan beszél – a szerep kedvéért megtanult olaszul is. Évekig zongorázott, így a filmben elhangzó Bach-­darabot is ő maga játszotta fel. A nemzetközi ismertség mellett Oscar-jelölést is hozott neki a szerep, ráadásul a díj történetében ő volt a második legfiatalabb, akit férfi főszereplő kategóriában jelöltek. Ezután még eljátszotta Saoirse Ronan szerelmét a Lady Bird című, a felnőtté­ válás nehézségeit boncolgató történetben, majd vett egy nagy levegőt, és színészként jóval göröngyösebb talajra merészkedett. Azóta is azon száguld. 

ŐSTEHETSÉG VAGY NEPOBÉBI?

Chalamet New Yorkban született és nevelkedett, ahol felvételt nyert a híres LaGuardia művészeti gimnáziumba, ezt követően pedig több egyetemen is tanult színészmesterséget szülővárosában és Los Angelesben. Gyerekkorától szerepelt: reklámokban, tévésorozatokban és színházi produkciókban is bemutatkozott, sokan mégis megkérdőjelezik a tehetségét, és nepobébinek tartják. (A kifejezés a nepotizmus szóból ered – a popkultúra azokat a kiváltságos helyzetű sztárcsemetéket nevezi nepobébiknek, akik szüleik vagy egyéb rokonaik miatt­ tartanak ott, ahol.) Való igaz, hogy Chalamet ingatlan­ügynökként dolgozó édesanyja valaha a Broadwayn volt táncos, nagynénje és annak férje pedig a tévés-filmes szakmában dolgoznak producerként és íróként, de ez azért mégsem olyan erős nepobébisítő tényező, mint, mondjuk, egy világsztár gyerekének lenni. (Ahogyan például a Tony Curtis–Jamie Lee Curtis vagy a Goldie Hawn–Kate Hudson párosnál látjuk.)

A fanyalgók túlértékeltnek tartják a mi Timünket, aki szerintük csak „szomorú fiú” szerepeket vállal, motyog, és nem elég változatos a színészi játéka. A másik tábor viszont meghajol drámai teljesítménye előtt, amelyet megvillant a Shakespeare-királydrámákat alapul vevő V. Henrikben, valamint a Csodálatos fiú című, igaz történetet feldolgozó filmben is, amelyben egy drogfüggő tinédzser bőrébe bújik. Az utóbbi pár évben Chalamet egyértelműen az A listás színészek közé emelkedett, sok rendező kifejezetten benne gondolkodik, amikor egy-egy főszerepről van szó. Wes Anderson A Francia Kiadás egyik karakterét eleve Chalamet-ra írta, és a Dűne című kultikus sci-fi rendezője, Denis Villeneuve is kizárólag őt akarta Paul Atreides szerepére, mint az egyetlent, aki el tudja hitetni a nézőkkel, hogy ilyen fiatalon egy egész bolygót irányít. A hat Oscar-díjat besöpört Dűnét és az V. Henriket részben Magyarországon forgatták, úgyhogy Timothée hosszú hónapokat töltött nálunk, főleg Budapesten, de például Szilvásváradon is időzött két hétig – egy interjúban tökéletesen ejtette ki a város nevét, amiért külön a szívünkbe zárhatjuk. 

SZEXSZIMBÓLUM ÉS DIVATIKON

Hullámos haja, jellegzetes állcsontja, androgün megjelenése és saját maga által választott szettjei (állítólag nincs öltözködési tanácsadója) stílusikonná tették. A Vogue 2019-ben a divatipar legbefolyásosabb férfijának választotta, de volt már a világ legjobban öltözöttje is. Bátran kísérletezik a ruhákkal, a hagyományos férfiasság és női­esség közötti határvonal feszegetése a védjegye. Volt, hogy tetőtől talpig lilában vagy vörösben jelent meg, szereti a nagy virágmintás öltönyöket és a Swarovski kristályokkal kirakott kapucnis pulcsikat. Emlékezetes pillanat volt, amikor az egyik Oscar-díj-átadón egy fekete, flitteres zakóban jelent meg, alá viszont nem vett fel inget. Sőt, semmit. A zakó alól kivillanó meztelen felsőteste örökre átírta a díjátadódresszkódot. Stílusikon státuszát bebetonozta, amikor 2022-ben ő lett az első férfi, aki a brit Vogue címlapján szerepelt. Edward Enninful akkori főszerkesztő így nyilatkozott erről: „Nem akartam, hogy egy férfi szólóban a címlapon attrakció vagy kinyilatkoztatás legyen. Azt akartam, hogy könnyednek tűnjön, és aztán egy nap ez megtörtént. Veleszületett és magabiztos stílusával, amely nőket és férfiakat egyaránt inspirál, ő volt a tökéletes ­választás.”

Rajongóinak külön neve van – „Chalamaniacs” –, akik legszívesebben minden lépését követnék, de ő védi a privát szféráját. Ha az utcán vagy egy étteremben megszólítják, készségesen és őszinte mosollyal fotózkodik bárkivel, de ezen túlmenően nem ad magából. A szerelmi életéről keveset tudni, az biztos, hogy a középiskolában volt egy románca Madonna lányával, Lourdes Leonnal, járt Lily-Rose Depp-pel, egy ideje pedig a Kardashian-klán egyik klónja, Kylie Jenner a barátnője. Ez a választása sokakat meglepett.

Sajnos arra most nem számíthatunk, hogy a közeljövőben Budapestre látogat, éppen a Bob Dylan életéről szóló filmre készül azzal a stábbal, amely Austin Butlert is tréningezte Elvis szerepére. Chalamet tiniként még Lil Timmy Tim álnéven próbálgatta szárnyait bűnrossz­ rapperként – erről elérhető néhány videófelvétel, ha valaki egy jó nevetésre vágyik –, úgyhogy mondhatjuk, hogy hosszú utat járt be az amerikai folk-rock legenda megformálásáig, amely minden bizonnyal újabb mérföldkő lesz az életében.              

Fotó: Northfoto, Afp/Europress, Profimedia.hu

Galéria | 5 kép