Kosztolányi Dezső mintegy száz évvel ezelőtt átvilágította Magyarországot. Alakok című kötetében egy-egy szakma képviselőivel beszélgetett, frappáns, sistergős kérdésekkel firtatta, hogyan néz ki világunk a cipész, a pap, a zsoké vagy éppen a dizőz szemszögéből. Hiszen ki tudna többet az emberekről, mint épp azok, akik tanítják, kiszolgálják, szórakoztatják, fodrászolják őket? Lackfi János mai szakmák képviselőivel beszélgetve ered neves kollégája nyomába, hogy friss, ropogós látleleteket szállítson az Életről, mely bizony csak azért is él, és élni akar.

Lelkesedik, átszellemül, de cseppet sem túloz. Az élet bőségéből beszél. Ölében kilencedik gyermeke, még anyából táplálkozik. A kicsi közbegagyog, kiigazítja, amit mondunk, szívesen tartana akadémiai székfoglalót, de letesz róla. Még tudja, tudálékoskodni hiábavaló. Inkább kiterjeszti csepp karját, párszor körberepüli a szobát, majd visszatelepszik szülője térdére.

Orgona ága, barackfa virága?

Egyszer egy kilencéves kislány megkérdezte, mitől ekkora a hasam. Mondtam, kisbaba van benne. Elcsodálkozott. Izgalmas kérdésekkel bombázott. Van-e benn takaró neki? Lenyeltem egy párnát is? Megnyugtattam, jó meleg van odabenn, takaró nélkül sem fázik a pici. Párna helyett belefúrhatja a fejét a méhlepénybe… Az anyai viselkedés részben tanult dolog, és ma sokszor nincs forrás. Egy hagyományos közösségben a felnőtt nő vagy várandós volt, vagy szoptatott, vagy vajúdott éppen, így nőttek fel a nemzedékek.

A későbbi dúla és nagycsaládos anyuka már a bölcsőben babázott?

Nagycsaládos közegben legidősebb lányként én terelgettem, igazgattam a sok kicsit. Játék baba helyett akadt bőven élő. A cicáink meg mindig az én ágyamba húzódtak be szülni. Lenyűgözött, hogy a macska négy-öt órán át dorombolva vajúdik. ­Aztán egy nyávogás, és hopp, ott a kicsi. Macskadúlaként kezdtem. 

Fura név a „dúla”. Honnan ered?

Ősi görög szó, a jelentése szolgálólány, tehát amikor a Bibliában Mária igent mond arra, hogy méhébe fogadja Jézust, a görög szövegben az áll: íme az Isten dúlája!

Itt is van szakosodás?

Vannak szülésfelkészítő, szüléskísérő és gyermekágyas dúlák. A veszteségdúla a csendes születést kíséri. Vetélésnél hatalmas szükség van támaszra. A hagyományokat jobban őrző társadalmakban haláldúla kíséri az agonizálókat. Az életért küzd a túlsó kapunál.

Az anyaság pofonegyszerű dolog, gondolhatjuk. Kell ilyen nagy feneket keríteni a körülményeknek?

Anyává válni ma erősebb életállapot-váltás, mint a nagy csinnadrattával megült esküvő. A legtöbb házasulandó pár eleve együtt él, össze van bútorozva. A baba születésével viszont az anya kapcsolatrendszere, időbeosztása, létállapota borul. Szüléskor tárva-nyitva áll a lélek, rettentő fontos a lezárás. A határ­vonalakat ünnepek jelzik.

Anyai fesztiválszezon?

Mindenkinek saját útja vezet a saját babájához, szüléséhez, életéhez. A szülő nő dönti el, milyen alkalmakat tegyünk emlékezetessé. Mexikó­ban csak a várandósság hatodik hónapjában gyűlik össze a család, és az anya kap a dereka köré egy ­piros fonalat, erre mindenki ráköt egy apró csengőt, díszt. Ezek az áldás, a védelem szeretet­ajándékai. 

A szülőszobára is viszi?

Az övet az anya a szülésre készülő ünnepen oldja le, a kilencedik hónap küszöbén. Nálam ez háromrészes alkalom, az elsőben az anya csenddel, énekekkel visszatekint arra, hogyan jutott el eddig a pontig élete aranyfonala mentén. Ezután a hozzátartozók, barátnők megáldják őt. Utána eszegetés-­iszogatás, kézműveskedés jön. A beszélgetést a dúla irányítja, szülési horrorsztorik betiltva… Legvégül tánccal ringatunk el babát-mamát.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .