A vízpartok a nyaralások klasszikus helyszínei, számtalan verziójuk létezik. Vannak, akik elsősorban a tengerek közelségét keresik, míg mások a természetes tavak vagy folyóvizek szomszédságában érzik magukat otthonosan, esetleg nyáron is a termálmedencékben szeretnek pihenni. A vízparti közeg valamilyen formában mindenkit vonz, még azokat is, akik amúgy nem rendszeres látogatói az uszodáknak.
– A víz közelsége, hullámzása és csobogása segíti a feltöltődést, valamint csökkenti a stresszt a természeti környezet és a madárcsicsergés is. Ilyen hatása már a horgászatnak és a vízparti sétának is van, amire akár egy lakhelyhez közeli horgásztó, bányató, kisebb-nagyobb patak is lehetőséget adhat. Ezek mentén sokszor futópálya is található, és lehet közlekedni rollerrel, görkorcsolyával és kerékpárral is. Az ilyen tevékenységek önmagukban is remek feltöltődést jelentenek. A klasszikus nyaralóhelyek többféle rekreációs tevékenységre kínálnak lehetőséget. Ezek közül a legkézenfekvőbb az úszás, ami remek sportnak számít, azok is végezhetik, akik ízületi betegségekkel küzdenek. Náluk különösen sokat számít, hogy a víz felhajtóereje tehermentesíti az ízületeket. Medencékben az aquafitness is jó választás, annak nemcsak az izomerőre van remek hatása, hanem fejleszti az állóképességet is. Érdemes kipróbálni a vízparti rekreációs tevékenységeket, így például a strandröplabdát és a strandkézilabdát. Ha családdal vagy barátokkal nyaralunk, akkor ezek a sportágak a kapcsolatok ápolását is segítik, ezzel is hozzájárulva a jóllétünkhöz – mondja Mikó Alexandra okleveles rekreációirányító és egészségfejlesztő (MSc).
A csónakázás, a kajakozás, az evezés, a SUP és a wakeboard is jó választás lehet. Ezek közül kortól és erőnléttől függően mindenki megtalálhatja a számára megfelelőt. A SUP (stand up paddling, amit a leginkább állva evezésnek fordíthatunk) itthon viszonylag új sportágnak számít, alapvetően állva végzik, így nemcsak a felsőtestet edzi és mozgatja át, hanem megdolgoztatja a lábakat, fejleszti az egyensúlyérzéket is. A felegyenesedett testtartás miatt a vízre is jól rálátni, ha pedig a tó vagy a tenger kellően tiszta, akkor a mélységében is gyönyörködhetünk. A SUP-on persze nem kell mindig állni, rá is ülhetünk.
Mezítláb jobbak vagyunk
A homokos vagy apró kavicsos strandok arra is lehetőséget adnak, hogy hosszabb távokat mezítláb sétáljunk, ami amellett, hogy kellemes érzés, segíti a talpboltozat épségének megőrzését, erősítését is. A kavicsos talajon való lépdelés javítja az ízületi helyzetérzékelést, az egyensúlyt és a koordinációt. Nem véletlen, hogy egyre több közterületen, közintézményben és turisztikai helyszínen építenek külön mezítlábas ösvényt. Sétálni nemcsak a vízparti homokban és apró kavicsban lehet, hanem a vizekben is. Érdemes ezt magasabb – térdig vagy combközépig érő – vízben kipróbálni, mert olyankor a comb, a medence és a csípő izmai is ellenállással szemben dolgoznak, és így remekül erősödnek. Ha sodrással szemben lépdelünk, akkor az egyensúly még jobban fejleszthető. A hűs vízben történő sétálás az ödémás lábra szintén jó hatással van, így akinek szív- és érrendszeri vagy légzőszervi okok miatt ilyen problémája van, annak érdemes a korai vagy késői órákban bemerészkednie a vízbe egy kis lépegetés kedvéért. Wellnesshotelekből és termálfürdőkből sokaknak ismerős lehet a kavicsos aljzatú, hideg és meleg részből álló Kneipp-medence. Ebben a láb bokamagasságig süllyed, a benne való mozgás – a változó vízhőmérséklet miatt – pedig még ingergazdagabb. A változó vízhőmérséklet azért jó, mert az erekre is hatással van: a meleg tágítja azok falát, a hideg pedig összehúzza. Ez remek értorna, ami a mozgással együtt kiválóan javítja az alkalmazkodási képességet. Vannak olyan betegségek, ahol az ér tágulási és összehúzódási képessége kifejezetten csökken, ott végképp hasznos az ilyen tréning.
Jó a tüdőnek és a bőrnek is
– A vízparti környezet a tüdőnek is jót tesz, hiszen az ottani levegő tisztább. Aki allergiás, vagy valamilyen légzőszervi betegséggel – például asztmával vagy krónikus köhögéssel – küzd, annak érdemes előnyben részesíteni a tengerparti pihenést. Ez azért jobb, mert a sós pára remek hatással van a légzőszervre, segíti annak regenerálódását. A tengervíz a bőrnek is javára válik, egyes problémáknál – például pikkelysömörnél, atópiás dermatitisznél – kifejezetten javasolják az ilyen vizekben való megmártózást. Ilyen esetben a sós pára egyfajta klímaterápiaként önmagában is javíthatja a bőr állapotát. Betegségtől függetlenül jótékonyan hatnak a bőrre a tengervízben lévő ásványi anyagok és mikroelemek, illetve az algák. Nem véletlenül végeznek már külön kezeléseket – ezt nevezik thalassoterápiának – is ezen anyagokkal – mondja Mikó Alexandra.
A vízparti helyszínek a táplálkozást is helyes mederbe terelhetik, amennyiben nem a strandok bő olajban készített halait és hasábburgonyáit, bundázott és kisütött tintahalait, polipjait választjuk. Ezek helyett érdemes inkább a helyi finomságokat, a mediterrán konyha jegyében készült ételeket kipróbálni. A tenger gyümölcseivel is érdemes kísérletezni, feltéve, hogy nem vagyunk allergiásak az ilyesmire. A tengeri halakban sok az ómega-3 zsírsav, ami jótékonyan hat a szív- és érrendszerre. Emiatt lenne érdemes ezeket rendszeresen, nem csupán a nyaralások idején fogyasztani.
Nyáron is termálvíz?
Bár a termálfürdőzés inkább a téli hidegben esik jól, nyáron is felkereshetők ilyen helyszínek – pláne, ha valakinek valamilyen mozgásszervi problémája van, illetve olyan betegsége, amire ajánlható valamilyen gyógyvíz.
- A földes-meszes vizek – ilyenek elsősorban a Dunántúlon és Budapesten vannak – gyulladáscsökkentő hatásúak, így főképp olyan mozgásszervi problémák esetén előnyösek, amelyek ilyen eredetűek.
- A szulfidos, kénes vizek – erre példa a harkányi és a mezőkövesdi – kopásos bántalmak, degeneratív gerinc- és végtagízületi betegségek, szív- és érrendszeri problémák, bőrbetegségek esetén ajánlottak.
- A harkányi termálvíz jó pikkelysömör esetén is.
- A jódos, brómos vizek – ilyen például Hajdúszoboszlón és Sóshartyánban van – a reumatológiai problémák mellett jók gyulladások, egyes nőgyógyászati és urológiai betegségek esetén.
- A konyhasós vizek – ilyen például a zalakarosi, a nyíregyházi és a gyulai – szintén segítik a gyulladások csökkentését, a bőrgyógyászati, urológiai, nőgyógyászati panaszok enyhítését.
- A szénsavas vizek – ilyen Kapuváron és Mátraderecskén van – az anyagcserére vannak jótékony hatással, ajánlottak tüdő- és szív-ér rendszeri betegségek kezelésére is.
- Vannak állapotok, amelyeknél a termálfürdőzés tilos. Ilyenek az akut gyulladások és a gyulladásos ízületi problémák fellángolásai. Kontraindikáció lehet a magas vérnyomás és a szívbetegség, a friss infarktus utáni felépülési időszak, a trombózis és a komolyabb érprobléma. Nem ajánlott a gyógyvíz daganatos betegségek esetén és várandósság idején sem.
Illusztráció: Getty Images