Az új technológiáktól jellemzően tartunk, nemcsak laikusként, hanem sokszor szakemberként is. Ez a helyzet a teledermatológiával is, amelynél fontos egyértelműsíteni, hogy mikor lehet alternatívája az orvosi vizitnek, és mikor nem. Lényeges feladat ez, mert a világon hárommilliárd olyan ember van, aki nem jut megfelelő bőrgyógyászati ellátáshoz. Ez nagyrészt persze a fejlődő országok problémája, de ha megnézzük, akkor azt látjuk, hogy a fejlett országokban is több hónap telhet el, mire valaki eljut bőrgyógyászhoz. Ez így van Magyarországon is, ahol százezer emberre hét ilyen szakorvos jut, ami kevés. Emiatt jelentene a világon mindenütt nagy segítséget az, ha nem kellene minden problémával elmenni egy rendelőbe, hanem elég lenne elküldeni egy fényképet, amit a bőrgyógyász elemezhet.
– Ezt a témát világszerte kutatják, próbálják felmérni, hogy a teledermatológia használható-e a mindennapi gyakorlatban például szűrővizsgálatként. Itt nemcsak a bőrrákokról és a melanomáról van szó, hanem az egyéb bőrbetegségekről is, amelyek fizikális vizsgálattal észrevehetők. Klinikánk és az egyetem Transzlációs Medicina Központja közösen dolgozik ennek átfogó vizsgálatán, az egyik kollégánk éppen egy úttörő kutatást végez ebben a témában. Dr. Martyin Katalin munkájában azt méri fel, hogy a világszerte használt teledermatológiai módszerek hatékonysága milyen a személyes vizsgálatokhoz képest. Ezt a világon elsőként nemcsak a bőrdaganatok és az ekcémák esetében – eddig a legtöbben ezeket nézték – teszi meg, hanem a többi bőrgyógyászati kórképnél is. Vizsgálatából válhat egyértelművé, hogy a teledermatológia hogyan használható a mindennapokban, mennyire lehet vele megreformálni a bőrgyógyászatot. Ha az ilyen rendszerek elterjedhetnének, akkor világszerte meggyorsulhatna a betegellátás, és több beteg juthatna bőrgyógyászati ellátáshoz – mondja dr. Bánvölgyi András PhD, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika adjunktusa, a Transzlációs Medicina Központ csoportvezetője.
Beszédes fényképek
Az eddigi vizsgálatokból már látszik, hogy a teledermatológia alkalmazása sok esetben tisztázhatja, hogy sürgősen kezelendő problémáról van-e szó. Itt a bőrrákok kérdésköre azért bonyolult, mert ott a szűrések alapja egy eszközös vizsgálat, ami dermatoszkóppal történik. Ez egy speciális nagyító, amivel a hámréteg mélyebben is vizsgálható, észrevehetők vele olyan eltérések is, amelyek szabad szemmel nem lennének láthatók. Mivel ezek az eszközök drágák, nem opció, hogy a betegek megvegyék őket otthonra.
– Ha csak ezt néznénk, akkor rá is vághatnánk, hogy a teledermatológiának bőrrákoknál nincs értelme, viszont ez nincs így, mert az előrehaladott melanomák – amelyek a legagresszívabb, legveszélyesebb bőrrákok – többsége már fényképről is egyértelműen azonosítható. Így ezeknél, noha utána személyes vizsgálatra is szükség van, a teledermatológia hatalmas segítség, mert gyorsíthatja az ellátás folyamatát. Ilyenkor az érintettek többsége úgy érkezhet a rendelőbe, hogy a diagnózisa már valószínűsíthető, dönteni csak a kezelés mikéntjéről kell – emeli ki szakértőnk.
Vannak olyan esetek is, amikor a fénykép nem egyértelmű. Korai melanomák esetén például jellemzően csak a gyanú vetődhet fel például amiatt, mert az elváltozás aszimmetrikus. Ha ez a helyzet, akkor a teledermatológia utáni vizsgálat a beteget megnyugtathatja, vagy lehetővé teheti azt, hogy az induló bőrrákot nagyon hamar kiszűrjék. Akkor is hasznos lehet ez a módszer, ha valakinél egy anyajegyet kell követni. Ilyenkor a pácienst meg lehet tanítani arra, hogy azt hogyan – hány centiméterről, milyen szögből – kell fotózni, és milyen rendszerességgel szükséges az elkészült képet elküldeni az orvosnak.
Érkezik az AI
A bőrgyógyászat a teledermatológiát ötvözheti a mesterséges intelligenciával (artificial intelligence, AI) is. A bőrrák diagnosztizálására önmagában jelenleg ez sem alkalmas, de az orvosok munkáját nagyban segítheti, és így gyorsíthatja ez is a betegellátást.
– A klinikánkon vizsgált rendszer például képes arra, hogy a beküldött fénykép alapján – ehhez csak egyetlen fotó kell – mondjon öt betegségopciót, ami az alapján felmerül. A kutatásunk előzetes eredményei azt mutatják, hogy ebben az ötben az esetek többségében szerepel a helyes diagnózis.
A rendszer a bőrrákokban – legyen szó akár a melanomáról, akár a nem pigmentált bőrrákokról – kiemelkedően jó. Ez remek hír, mert ha az ilyen megoldások használata elterjedt lesz, akkor azokat az embereket is hamar ki lehet szűrni, akik bőrproblémájukkal csak a háziorvost keresik fel. Mivel a bőrgyógyászati betegek kétharmadát ők látják el először, rengeteget számít, hogy ők ilyenkor be tudják-e fotózni az elváltozást, és annak értékelésében támogatja-e őket a mesterséges intelligencia. Ha igen, akkor könnyebb lenne diagnosztizálni akár egy melanomát, akár az egyéb bőrbetegségeket. Az AI által támogatott rendszerek hamarosan arra is képesek lehetnek, hogy a háziorvost segítsék a kezelési mód meghatározásában, annak eldöntésében, hogy a pácienst szükséges-e továbbirányítaniuk magasabb szintű ellátóhelyre, vagy sem. Ez nemcsak nekik és a betegeknek előny, hanem a bőrgyógyászoknak is, hiszen így az egyszerűbb esetekkel nem nekik kell foglalkozniuk, és így a speciális szakértelmet igénylő esetekre fókuszálhatnak – mondja dr. Bánvölgyi András.