Egyre többen vannak, akik nem fogyasztanak lisztet vagy tejtermékeket, esetleg húst, állati eredetű alapanyagokat, mások csak a nap bizonyos szakaszában étkeznek, és a fennmaradó időben koplalnak. Akár kényszerűségből, akár saját jószántunkból köteleződünk el egy bizonyos étrend mellett, nem árt az „apró betűs” részekre is figyelni a nyári lazulásban.

Ma már minden nagyobb élelmiszerboltban külön polcok vannak a glutén-, laktóz- és cukormentes termékeknek, vegán áruknak, az éttermek vegetáriánus fogásokat és alkoholmentes söröket is kínálnak, a dohányzásra kijelölt helyeken többen szívnak valamilyen újgenerá­ciós dohányárut, mint hagyományos cigarettát. Az egészségesebbnek kikiáltott verzió jobban esik, kérdés azonban, hogy mivel teszünk igazán jót az egészségünknek? 

Az ezredfordulón még rácsodálkoztunk a vegánokra, vagy arra, aki laktózmentes termékeket keresett, manapság sok társaságban megütközést kelt, ha egy felnőtt megiszik egy pohár tehéntejet. A különböző mentes termékekre könnyű úgy gondolni, hogy azok egyben egészségesek is, de a helyzet nem ennyire egyszerű. 

– Akinek érzékenysége vagy allergiája van valamilyen összetevőre, annak nincs választása – mondja dr. Pácz Alexandra­ belgyógyász-kardiológus.
– A többieknek azonban értelmetlen glutén- és laktózmentes diétát tartaniuk, mert egyrészt sokkal drágább, másrészt indokolatlan heroizmus. Bajt nem okoz, de felesleges. Más a helyzet, ha van a családban érzékeny vagy allergiás személy, akkor egyszerűbb egyfélét főzni és mentes alapanyagokat használni. A cukormentes termékeket sokan azért választják, mert kevesebb bennük a kalória, de nagyon fontos mértéket tartani! A zéró üdítőkkel például rengeteg édesítőt vehetünk magunkhoz szinte észrevétlenül, pedig a cukorpótlókból könnyű túllépni azt a mennyiséget, amennyit már nem tolerál jól a szervezet, ilyenkor puffadás, hasmenés jelentkezhet. A vegetáriánusok, vegánok esetében nem mindegy, mik azok az alapanyagok, amelyeket fogyasztanak. Aki eszik tojást, tejtermékeket, annak könnyebb dolga van, mert ezekkel bőven bevihető a szükséges fehérje és a különböző nyomelemek. A vegánoknak viszont nagyon kell figyelniük arra, hogy megfelelő mennyiségben fogyasszanak komplett fehérjét, és általában szükségük van arra, hogy pótolják a B12-vitamint, a vasat és a kalciumot, ma már ilyen kiegészítőket lehet kapni tabletta, csepp és növényi ital formájában is. 

OKOSAN MEGTERVEZVE

Aki mentes termékeket fogyaszt, annak fel kell készülnie, hogy nyaraláskor új kihívásokkal találja magát szemben, egy idegen országban másfajta élelmiszerekkel, étkezési szokásokkal, alapanyagokkal kell számolnia, így a legjobb, ha biztosra megy. A laktózérzékenyeknek egyszerűbb, hiszen laktáztablettával pótolhatják a hiányzó enzimet. Ettől függetlenül érdemes a tejszínes, vajas termékeket elkerülniük, fagyiból a gyümölcsalapú sorbeteket választani, de ha úgy alakul, akkor bevehető a tabletta. A gluténérzékenység és a cukorbetegség azonban alaposabb tervezésre kényszeríti az érintetteket. 

– Akár egy hosszú külföldi nyaralás is megoldható gond nélkül, de ez nem sétagalopp – szögezi le Czecz Fruzsina gasztropszichológus. – A többség viszi a saját kenyerét, kekszét, tejét, és megszokják, hogy ki kell kérdez­niük a pincért. A rossz tapasztalatok miatt sokakban van bizalmatlanság, és megjelenhet egyfajta kimaradásérzés is, mert ők nem tudják önfeledten, gondolkodás nélkül megkóstolni a régió finomságait. Ettől függetlenül érdemes kísérletezni a helyi fűszerekkel, italokkal, zöldségekkel, és új inspirációkat gyűjteni az otthoni étkezéshez. Az érzékenység vagy egy speciális diéta ad egy lassabb tempót, mert sok mindenről meg kell bizonyosodni, de nem zár el mindentől! A saját megélésünket segítjük azzal, ha belátjuk, hogy nem szabad kockáztatni, és magunkkal teszünk jót, ha a biztonságunk fontosabb annál, semhogy hedonista módjára belecsapjunk a lecsóba. Egy ételérzékenységgel kapcsolatos diagnózis sokkoló lehet, és természetes, ha az első időszakban valaki nem akar fesztiválra menni, vagy csak ismerős terepre merészkedik külföldön, de idővel mindenki beletanul. A gyerekek például hamar belejönnek, rengeteg nagyon fegyelmezett kicsit látok, akik éppen ezért tudatosságban előrébb járnak a kortár­saiknál, tudják például, hogy a kölesgolyót megehetik, de az állatos kekszet nem; megkérdezik a cukrászdában, hogy mi van a fagyiban, dicséretes az odafigyelésük. Ez nyilvánvalóan pluszfelelősség a szülőknek, a tanároknak, a nagyszülőknek, de ha megvan az akarat, akkor a táborozás is megoldható. 

EGYSZER ÉLÜNK 

Hónapokon keresztül álmodozunk a nyaralásról, keményen dolgozunk, közben ügyelünk az étkezésre, testmozgásra, és amikor eljön az utazás napja, ott állunk a dilemmával, hogy tartsuk-e a szigorú rendszert, vagy engedjünk inkább az Aperol Spritz és a pizza csábításának. 

– A félpanziós vagy all inclu­sive­ nyaralás sem jelenti azt, hogy hanyagolnunk kellene a diétát – mondja Pátz Alexandra. – Nyaraláskor is lehet sok zöldséget fogyasztani, a svédasztalon és az éttermekben is találunk egészséges fogásokat. De ne legyen lelkiismeret-furdalásunk, ha megkívánjuk a helyi különlegességeket vagy a kalóriadúsabb ételeket, ezeket is nyugodtan meg lehet kóstolni, csak mindig keveset együnk, mert az élmény a lényeg, nem az, hogy teletömjük magunkat. Érdemes minden étkezésnél kis tányérra pakolni, figyelni az adagokra, és lassan enni, nem habzsolni.  

Nyáron újratervezést igényel az egyre szélesebb körben hódító szakaszos böjtölés is, hiszen egy szállodában, csoportos utazáson, vagy ha folyamatosan programok vannak, nehezebb a megszokott nyolc-, illetve hatórás étkezési ablakban étkezni. A gasztropszichológus szerint muszáj végiggondolni, hogy az érintett számára melyik a leginkább járható út. 

– Dönthetünk úgy, hogy nekünk ez most nagyon fontos, és attól érezzük magunkat jól, hogy a nyaralás alatt is tartjuk a kialakított rendünket. Lehet, hogy az ablak arrébb csúszik, és reggel csak egy teát iszunk, cserébe a vacsorát a családdal együtt tudjuk elkölteni. De úgy is alakíthatjuk, hogy ötvenegy hetet tartjuk a böjtöt, ami jól is megy, ebben az egy hétben viszont szeretnénk kiengedni, ennek megfelelően nem figyeljük az órát, nem szorongunk ezen, hanem jól érezzük magunkat, és amikor hazajöttünk, visszatérünk az étkezési ablakhoz. A befektetett munka, az előző hónapok nem mennek kárba, vissza lehet térni. A nyaralásnak része, hogy új ízeket, fogásokat ismerünk meg, ezekről folyamatosan lemondani feszültséget jelenthet. És egyébként is; nyaralni általában családdal, barátokkal megyünk, és nem jó a saját szabályainkkal a többieket korlátozni, nyomasztani. Ha valaki akár egészségügyi okokból, akár meggyőződésből valamilyen diétát követ, és azt szeretné tartani a vakáció idején is, az rugalmasságot kíván tőle és a többiektől is. Nem lehet, hogy csak miatta ne menjenek be egy remek pékségbe, cukrászdába, étterembe, de a többieknek is el kell fogadniuk,­ hogy nem fog mindent megkóstolni, nem szabad tukmálni, erőszakoskodni. Ha mindenki részéről megvan a kompromisszumkészség, akkor ez az egész nem okoz problémát. Ez nemcsak a nyaralásra igaz, de a rokonlátogatásra, családi születésnapokra, esküvőkre, grillpartikra is. El kell fogadni, hogy lesz, aki nem tud, vagy nem akar mindenből enni, és fel kell készülni arra is, hogy nem biztos, hogy lesz vegán opció. 

MÉRTÉKET TARTANI

Mit csinál egy egészségtudatos ember, ha megkíván egy csokis kekszet? Elropogtat helyette egy almát és két korpás kekszet. Aztán egy banánt, majd egy marék mogyorót, és a végén magába töm egy fél csomag csokis kekszet. Ez viccesnek tűnik, de sokan estünk már bele ebbe a csapdába. Ahogy abba is, hogy a zabliszttel, édesítővel, étcsokival készült süteményt egészségesnek minősítjük, hiszen ezért is sütöttük, és szépen elnyammogjuk az egész tepsivel egy délután.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .