Nem is kérdés, hogy Párizs kellő romantikát biztosít-e a július 26-án kezdődő nyári olimpiai játékoknak. A versenyek során nemcsak a sporteredmények lesznek izgalmasak, hanem a mögöttük álló emberi történetek is. Íme néhány különleges karakter, akik megdobogtatják a szívünket. Összeállította: Páll Norbert

AZ UKRÁNOK BÁJOS REMÉNYSÉGE 

Egészen biztosan Párizs lett a kedvenc városa az ukrán magasugró hölgynek, Jaroszlava Mahucsihnak (indító képünkön). A huszonkét éves világnagyság nem egészen három héttel az olimpia előtt olyan magasságokba jutott, ahol utoljára harminchét évvel ezelőtt a bolgár Sztefka Kosztadinova járt: egy párizsi nemzetközi versenyen 210 centiméteres világcsúcsot ért el. A Dnyipro városában született sportoló honfitársaihoz hasonlóan nehéz körülmények között, az ukrajnai háború következtében még nagyobb erőfeszítések árán tud a hivatására fókuszálni, és minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy sikereivel némi gyógyírt nyújtson hazájának. Mahucsih 2020-ban még csak a bronzéremig jutott, de azóta világbajnok lett, és a világrekordot elnézve topformában fut neki élete legfontosabb versenyének. 

A TÖRÖTT SZÁRNYÚ TORNÁSZFENOMÉN 

A tornasport mindig is a legmegerőltetőbb, legnagyobb áldozatokkal járó olimpiai sportágak közé tartozott. Hogy mennyi vért és verejtéket kell hullatni a sikerekért, azt már a román Nadia Comăneci óta tudjuk. A 2021-ben megrendezett 2020-as tokiói olimpia idején az amerikai Simone Biles számított a sportág koronázott királynőjének, de akkor a válogatott körül kirobbant nemierőszak-botrány okozta sokk és lelki megrázkódtatás nem engedte, hogy újra a legnagyobb lehessen. Párizsban viszont ismét a csúcsra érhet. A négyszeres olimpiai bajnok, huszonhét éves sportoló sugárzó személyisége, magával ragadó mosolya miatt is egész biztosan reflektorfénybe kerül, és ha úgy tud majd összpontosítani, mint régen, akár a valaha élt legeredményesebb amerikai női sportoló is lehet. 

A SKANDINÁV SZUPERHŐS 

Az atlétika sztárjai közül is kiemelkedik Párizsban a tavalyi budapesti világbajnokságon is aranyérmes Armand „Mondo” Duplantis. A huszonnégy éves rúdugró korunk egyik legnépszerűbb és legszerethetőbb sportolója. A szabadtéren és fedett pályán is világcsúcstartó fenomén verhetetlennek tűnik. Technikai és fizikai felkészültségével már-már szuperhősstátuszt harcolt ki, ráadásul mentális erejével is a mezőny fölé emelkedik. Az egész játékok egyik legnagyobb meglepetése lenne, ha nem vinné haza az aranyérmet Svédországnak.        

AKI RÁCÁFOL A SZTEREOTÍPIÁKRA 

Az atlétikai számok közül az 1500, 5000 és 10 000 méteres síkfutás ritkán hangos az európai ­sikerektől. Párizsban viszont nagy figyelem övezi a norvég Ingebrigtsen fivérek legfiatalabbját, Jakobot, aki még testvéreinél, Filipnél és Henriknél is tehetségesebb, és már tizennyolc éves kora óta bontogatja szárnyait. Az 1500 méter címvédője Párizsban is a csúcsra érhet, és az sem elképzelhetetlen, hogy két számban is aranyérmet akasztanak a nyakába. Jakob és testvérei két évvel ezelőtt elmenekültek édesapjuk agresszív, olykor fizikai erőszakig fajuló edzésmódszerei elől. A helyzet annyira elmérgesedett, hogy Jakob már beszélőviszonyban sincsen az apjával, de az apai „oltalmazó kéz” nélkül is töretlen a fejlődése, amint az eredmények is alátámasztják.

AZ UTOLÉRHETETLEN KENYAI 

Ami a férfiaknál Jakob Ingebrigtsen, az a nőknél a kenyai Faith Kipyegon. A törékeny, mindössze 157 centiméteres, 42 kilós hosszútávfutó anyuka gyermeke, Alyn születése óta karrierjében még magasabb fokozatra kapcsolt. 1500 méteren szinte legyőzhetetlen, 2016-ban és 2020-ban is ő lett a szám olimpiai bajnoka, és ha el nem gáncsolják, nem látszik, hogy lenne valaki, aki lesprinteli a párizsi döntőben.

A LAZA APUKA 

Harminc évvel ezelőtt kezdődött az amerikai anyától és brit apától született gördeszkás, Andy McDonald pályafutása. Népszerűségének egyik alapköve, hogy fiatal korában, még a kilencvenes években, a szupersztár legendával, Tony Hawkkal együtt uralta a sportágat. Gyerekek milliói nőttek fel a július 31-én ötvenegyedik születésnapját ünneplő deszkás edzővideóin, csodálták őt az utcai pályák és a félcső mellett. McDonald 2022-ben gondolt egyet, és a fejébe vette, hogy ha törik, ha szakad, ő bizony brit színekben kijut Párizsba. A részvételt egyébként a nemrég Budapesten megrendezett kvalifikációs versenyen harcolta ki, és az sem zavarja, hogy két csapattársa a gyerekeivel egykorú. 

TITÁNOK HARCA 

A tenisz históriáskönyvének borítójáról, ha lenne ilyen, biztosan nem hiányozna a spanyol Rafael Nadal és a szerb Novak Djokovic. Azt az aranykort jelképezik, amikor Roger Federert is megismerhettük, a sportra gyakorolt hatásuk örök érvényű. Mindketten pályafutásuk zenitjén járnak, ám Nadal előrébb halad a nála jelenleg jóval magasabban jegyzett Djokovicnál, és már be is jelentette, hogy 2024 év végén nagy eséllyel leteszi a teniszütőt. Ikonikus ütközet lenne, ha az olimpián összekerülnének! Nadalt egyébként Párizshoz kötik legnagyobb sikerei: tizennégyszer nyerte meg a Roland Garros Grand Slam tornát. A közönség vélhetően egy emberként szurkol majd a spanyol sport talán valaha élt legnagyobb tehetségének. 

ANYÁK A JÁTÉKOKON 

Ahogy a karbonsemlegesség megőrzése, úgy az olimpiai játékokra kvalifikáló anyák támogatása is kiemelt misszió a Nemzetközi Olimpiai Bizottság számára. Számtalan sportágban plusz­motivá­ciót­ jelent, ha egy anyuka egy vagy akár több gyermekáldást követően visszatér hőn szeretett sportágához, és érmekért küzdhet. A NOB – elősegítve az édesanyák sikerességét, teljes koncentrációját – gyermekfelügyeletet biztosít az arra igényt tartó versenyzőknek szakemberek részvételével, reggel 9-től este 9-ig. A kezdeményezés egyik háziasszonya az olimpiai bajnok atléta, Alysson Felix. A Párizsban induló édesanyák közül talán a dán teniszező, a korábbi világelső Caroline Wozniacki a legismertebb. A harmincnégy éves sztár egy hároméves kislány és egy kétéves kisfiú boldog édesanyja.  

A legnagyobb magyar hajrák

KÉZILABDA 

A férfi kézilabda-válogatott sokáig a női csapat sikereinek árnyékában élt. Azonban akad most egy generáció, amelyik jóval több figyelmet érdemel. A fiatalokkal teletűzdelt keretben van egy ifjonc, posztját tekintve jobbszélső, Imre Bence, akit gyökerei is a sportághoz kötnek. A huszonegy éves játékos édesanyja a női válogatott korábbi kiválósága, a sportág jövőjét azóta is segítő Kökény Beatrix. Édesapja sem akárki, a korábbi vívó, a párbajtőr szakágban világbajnok, olimpiai ezüstérmes Imre Géza. Bence fiukra nehéz teherként nehezedhetne a családi örökség, ám eltökéltségével, céltudatosságával egyre magasabbra tör. 

Kézilabda, női torna, július 25. – augusztus 10.

Kézilabda, férfitorna, július 27. – augusztus 11.

VÍZILABDA 

A magyar női vízilabda-válogatott

A csapatsportok közül az eredménylisták alapján mindig élre kívánkozik a vízilabda, és mivel mindkét nem legjobbjai ott lesznek Párizsban, az olimpia alatt végig izgulhatunk értük. A nők világbajnoki ezüstérmesként várják a tornát, és talán idén lehetőségük adódik arra, hogy letaszítsák a trónról a verhetetlennek hitt amerikai válogatottat. A férfiak
Tokióban a bronzéremig vitték, azóta Fukuokában felültek a világ trónjára, és mivel a keret hemzseg a nagyobbnál nagyobb ígéretektől, újra óriási dobásra készülnek. 

Vízilabda, női torna – július 27. – augusztus 10.

Vízilabda, férfitorna  – július 28. – augusztus 11.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .