Néma segélykiáltás – Bus István írása

Nemcsak a kézjelzés alkalmazása fontos, de az is, hogy észrevegyük, így a felhívás mindannyiunkhoz – nőkhöz és férfiakhoz is – szól

Kaposváron egy kisírt szemű nő sétált be egy üzletbe egy férfi társaságában. Az eladó mellett elhaladva a hüvelykujját a tenyerébe fordította, majd a többi ujját ráhajtva eltakarta azt. Az eladó ennek láttán kihívta a rendőrséget, és amikor a férfi kiment az üzletből, a segélykérő nőnek is szólt, hogy nemsokára érkezik a hatóság. Amíg ki nem szálltak a rendőrök, a biztonsági kamerán keresztül figyelemmel kísérte a párt. Szomorú történet ez, mégis nagyszerű. Szomorú, mert a kisírt szemű vásárló a bántalmazott nők nemzetközileg ismert, néma segélykérő jelét mutatta a kezével. És nagyszerű, mert az eladó rögtön felismerte, miről van szó, értette, hogy nőtársa bajban van, és azonnal – helyesen! – cselekedett. A férfival szemben végül intézkedtek, távoltartást rendeltek el, valamint többek között kapcsolati erőszak miatt is nyomoznak.
A nemzetközi kézjel, a Signal for Help nem túl régen, 2020-ban született. A Covid miatti lezárások idején mindannyian az otthonainkba szorultunk. Volt, aki jól viselte a bezártságot, de nagyon sokan kiborultak: a tehetetlenség, a félelem és a frusztráció sokaknál felerősítette a már eleve meglévő feszültségeket, így igencsak megszaporodtak a családon belüli erőszakos esetek. A Kanadai Nők Alapítványa találta ki az új segélykérési módot: így a nők a lakásból, az ablak mögül tudtak jelezni a járókelőknek, hogy bajban vannak, és segítséget kérnek. Számos esetben működött is a dolog. Hogy Magyarországon is használja a jelet bajba jutott nő – erre a kaposvári eset volt az első nyilvános példa, holott a rendőrség már évekkel ezelőtt figyelemfelhívó kampányt intézett a lakossághoz.
Nemcsak a kézjelzés alkalmazása fontos, de az is, hogy észrevegyük, így a felhívás mindannyiunkhoz – nőkhöz és férfiakhoz is – szól. És az is lényeges, hogy ilyenkor jól segítsünk. Ne lépjünk fizikailag közbe, hanem azonnal hívjuk a 112-t. Írjuk le a segélykérés körülményeit, mondjuk el, felmerült-e közvetlen életveszély, pontosan hol tartózkodik a segélykérő, és adjunk róla személyleírást. Jó esetben ennyi is elég. Nagyon sokszor elfordulunk, nem akarunk belekeveredni. Nem a mi dolgunk, gondoljuk. Holott nagyon is közünk van egymáshoz. Vigyáznunk kell egymásra, védeni a másikat. Így lesz ebből – ahogy a rendőrség fogalmaz – „cselekvő emberbarátság”.