Az életmódváltás egészen más, mint egy fogyókúra, nem kínozni kell a szervezetet, hanem pont ellenkezőleg: gondoskodni róla, és ez sokkal könnyebben megy, ha szeretettel gondolunk a testünkre, saját magunkra, ha örömmel nézünk tükörbe.
Ahogy telnek a hónapok, úgy formálódnak a programunk résztvevői; karcsúbbak, szebb a tartásuk, és egyre magabiztosabbak. Nemrég ehhez az új élethez friss muníciót kaptak a budapesti Kucsera szalonban.
A HAJAM IS MILYEN…
A nyüzsgő Pozsonyi útról a szalonba belépve kissé megilletődnek a versenyzők, de a kezdeti feszengést azonnal feloldja Kucsera Zsolt mesterfodrász, aki kedvesen köszönti őket, és elmondja, hogy munkatársaival igyekeznek mindent megtenni azért, hogy a hölgyek összhangba kerüljenek magukkal, és hasznos tudással felvértezve távozzanak, ezért arra biztatja őket, hogy bátran kérdezzenek a jelen lévő szakemberektől.
A helyiség különböző pontjain egymással párhuzamosan zajlanak az események. A fodrászok megvizsgálják a hajszálakat, a fejbőrt; nézik, hogy állna, ha máshol lenne a választék, ha rövidebb lenne a haj, ha más irányba fésülnék, és közben folyamatosan kérdeznek: hányszor mosol hajat, használsz-e
balzsamot; milyen gyakran festetsz; mit szeretsz a hajadban, és mit nem? Frizurakészítés közben már a hallottakra reagálnak, személyre szabott tanácsot adnak mosással, szárítással, fazonnal és színnel kapcsolatban, elmondják, mire kell ügyelni a vékony szálú, a göndör vagy a tőnél zsíros, de végeknél száraz hajnál.
Tigyi Kata kerül Kucsera Zsolthoz, aki beszélgetés közben minden porcikájával Katára koncentrál, közben összefésüli, majd kiengedi Kata haját, vizsgálja a haj és a fej arányait, az egész felsőtest mozgását.
– Az optimális megoldást keresem – mondja –, ami a vendéghez a legjobban passzol. Katának például hiába vágnék arcba hulló fazont, mert látom, hogy ösztönösen is a füle mögé simítja a tincseit. Normál, vékonyabb szálú haja van, és szeretné, ha meghagynánk a haja tömegét, így nem jön szóba a fokozatos vágás. Előnyösebb, ha elöl kicsit rövidebbre vágjuk, de nem alakítunk ki frufrut, így lehetőséget adunk egyfajta játékra.
Kucsera Zsolt azon a véleményen van, hogy a hölgyek igenis legyenek bátrak, merjenek változtatni, és bízzanak a fodrászban. Sokaknak van negatív élményük, de próbálják ezt elengedni, és keressék meg azt a szakembert, akivel el tudnak beszélgetni arról, hogy mi zavarja őket a hajukban, mi az, ami nem tetszik.
– Azt javaslom, ne azt mondják, hogy egy vagy két centimétert szeretnének vágatni, mert az túlságosan korlátozza az ötletelést. Az úgynevezett diagnózis pedig azért fontos, mert ilyenkor megismerjük a vendég szokásait, hajápolási rutinját, így olyan frizurát alakítunk ki, amit ő is el tud készíteni otthon. Ez egy közös megbeszélés eredménye, egyfajta szerződés kettőnk között. Ezért is szoktam kérni, hogy ha hoztak is magukkal képet a vágyott hajról, ne azzal kezdjünk, hogy az ne befolyásoljon engem. Előbb beszélgessünk, így kialakulhatnak a saját benyomásaim, amelyek alapján javaslatokat adok, választási lehetőségeket kínálok, és végül természetesen ő dönthet.
A BŐRÜNK A PAJZSUNK
A nagy szépségnapot megelőző hétvégét az egyik versenyző, Vályi Kati szíves invitálásának köszönhetően Egerben töltötte a csapat. Volt városnézés, borkóstolás, túra, és mivel mindehhez verőfényes napsütés társult, mindannyian lelkesen kenegettük magunkat naptejjel, és arról beszélgettünk, mennyire bekerült a köztudatba, hogy a fényvédelmet nem szabad félvállról venni. Ezt örömmel hallja dr. Czirbesz Kata, a La Roche-Posay bőrgyógyásza is, aki melanomaszűrést végez az életmódváltókon. Minden egyes anyajegyet alaposan megvizsgál, elmondja, melyek azok, amelyeket kiemeltebben kell figyelni, és mi a teendő a különböző szemölcsökkel, jóindulatú érburjánzással, fibrómával. Válaszol a visszatérő kérdésekre, és hasznos tippekkel lát el minket.
– Sajnos folyamatosan növekszik a bőrrákos diagnózisok száma, de egyre korábbi fázisban derül ki a baj, így sokkal hatékonyabban lehet gyógyítani. Azt javasoljuk, hogy aki panaszmentes, az évente menjen el anyajegyszűrésre, de akinek volt a családjában bőrrákos megbetegedés, vagy nagyon sok anyajegye van, az hat-nyolc havonta ellenőriztesse magát. A vizsgálatra az év során bármikor sor kerülhet, de ha szükség van beavatkozásra – égetésre, fagyasztásra, eltávolításra –, az ne nyáron történjen, mert olyankor akár háromszor annyi időbe is telhet a gyógyulás, a friss sebeknek nem tesz jót az izzadás, a barnulás, a homok.