„Kedves Dorka, ötvenhárom éves férfi vagyok, két gyerek édesapja. A feleségem és én is sikeres egyéni vállalkozókként dolgozunk. Az elmúlt egy évben a nejem bővítésbe kezdett, munkaidő után is intézi az ügyeit, így a gyerekek rám hárultak. Ezzel sokáig nem is volt bajom, közös célnak tekintettük, hogy ő sikerre vigye a cégét, viszont az elmúlt két hónapban már nem akkora örömmel vagyok a fiúkkal. És nem látom a végét! A gyerekek nincsenek tízévesek, és a feleségem vállalkozása is még legalább egy évig sok energiabefektetést igényel. Egyszer kerültem a munkában a kiégés szélére, akkor váltottam és lettem egyéni vállalkozó, de a családomat nem szeretném leváltani, és én sem szeretnék rámenni, más utat meg nem látok, ebben kérem szíves segítségét.”

Míg a munkahelyi kiégésről már sokat hallottunk, a családiról szinte tabu beszélni. A kettő sok szempontból hasonló: a sokáig fennálló stressz érzelmi kimerülést hoz, kilátástalanságot, állandó fáradtságot, kiüresedést érzünk, elveszítjük a lelkesedésünket, az életkedvünket, kapcsolatainkban elmagányosodhatunk. A kiégés sötét verem lehet, ahonnan nem mindig könnyű kikecmeregni. Nincs titkos receptem, hiszen minden élethelyzet egyedi. De remélem, az alábbi pár ötlet segíthet keresésre sarkallni az olvasót, hogy megtalálhassa a saját létráját, aminek segítségével elindulhat a gödörből fölfelé. 

Változást változtatás tud eredményezni: csináljunk hetente három dolgot radikálisan máshogy, mint addig! Ha a reggeli kávézás közben híreket olvastunk, innentől nézzünk ki az ablakon, és lessük a madarakat, tusolás helyett üljünk be a kádba, podcast helyett hallgassunk zenét, vagy fordítva.

Én magam nem hiszem, hogy a családi teendőket olyan igazságosan el lehet felezni, mint egy tábla csokoládét. Hogyan hasonlíthatjuk össze a fizikai energiát­ igénylő takarítást egy érzelmi energiát igénylő teendővel, mint például a gyerekek esti rutinjának levezénylése? A méltányos teherviselésben hiszek, ami azt jelenti, hogy a körülményeket is mérlegeljük, például azt, kinek mi megy könnyebben, vagy ki mennyire fáradt. Ehhez nem elég egyszer megegyeznünk, hogy, mondjuk, közös cél a vállalkozás felfuttatása, hanem szükséges rendszeresen megkérdeznünk egymást, hogy „Neked jó az irány, még közösen ülünk a járműben, és örömmel is vagyunk benne? Változtassunk valamin?” Néha jobban megértjük a másikat vagy akár magunkat is, ha nem szavakat használunk, hanem lerajzoljuk vagy gyurmából megformázzuk, hogy is érezzük magunkat, és mi a vágyunk.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .