A kilencvenes évek vége felé jutottam el először Londonba. Természetesen végigzarándokoltam az összes, turisták által felkapott helyet. Jártam a Towerben, a Westminster-katedrálisban, és éppen nyitva állt a közönség előtt a Buckingham-palota is. Fényképezkedtem piros telefonfülke mellett, jártam több száz éves pubban, és alámerültem a Camden Town-i piac szabad és tarka őrületében. A Madame Tussauds mellett meg mindig csak elsétáltam. Aztán, ahogy a pipálódó programpontok elfogytak, valahogy csak rávettem magam. Utólag be kell vallanom: remekül szórakoztam. A viaszfigurák körében egy kicsit tényleg úgy éreztem magam, mintha a hírességek bizsergető közelébe jutottam volna. Főleg úgy, hogy a Madame Tussaudsban ezek nincsenek múzeumszerűen, kordonnal elválasztva a nézelődőtől. Oda lehet menni melléjük, és közel hajolni. A kilencvenes években a „szelfi” szó még nem létezett – de ez a látogatókat nem zavarta. Kamerás mobilok (ezek sem voltak még) helyett mindenki bőszen kattogtatta a fényképezőgépet. A vakuvillanások miatt tényleg olyan volt az egész, akár egy valódi sztárparádé: történelmi személyek és topcelebek kavalkádja.
A londoni Madame Tussaudsra ma már nem biztos, hogy ráismernék. Az elmúlt harminc évben rengeteget fejlődött a kiállítás, ráadásul új és új hírességek emelkedtek fel azóta. Az Awards Party részen színészekkel lehet pózolni. Brad Pitt, Angelina Jolie és Leonardo DiCaprio mellett ott áll a vidám izomkolosszus, Dwayne Johnson, de nemrég érkezett a Nők Lapjában is megénekelt ifjú sztár, a Dűne főszereplője, Timothée Chalamet. A divatrészlegen megtaláljuk a menő Beckham házaspárt vagy a turkálók királynőjét, Zendayát. A kulturális zóna koronázatlan királya Sir David Attenborough, de ide szorult Diana hercegné is – a királyi palota lakóit bemutató, talán legnépszerűbb terem figurái között hiába keresnénk. Az Impossible Festival viasz előadói között összefuthatunk Taylor Swifttel, Dua Lipával, a „nagy öregek” közül pedig Freddie Mercuryval vagy a gitárkirály Jimi Hendrixszel. Két olyan terem is van, ahol egy nem létező univerzum jelenik meg: a Star Wars és a Marvel világa. Így aztán Darth Vaderrel vagy a Vasemberrel is fényképezkedhetünk. A londoni show kiegészül a horrorteremmel – itt bűnözők és gonosztevők ijesztgetnek a pincében. De van egy négydimenziós Marvel-mozi is: itt a székek megmozdulnak az akciójelenetek során, vagy kevés igazi víz fröccsen ránk, ha úgy kívánja a térbeli mozifilm cselekménye. A Spirit of London Ride pedig egy kisvasút, amely bemutatja a brit főváros legfontosabb látnivalóit.
Nyaktiló és karrier
Valószínűleg nem sejtette Anna Maria „Marie” Tussaud (ejtsd: „Tüszó”), hogy ekkora látványosság kötődik majd a nevéhez. Az 1761-ben, a franciaországi Strasbourgban született Marie édesapját lánya születése után lelőtték a hétéves háborúban. Ezután a család Svájcba költözött, ahol az anya egy berni orvos, Philippe Curtius házvezetőnője lett. Az orvos jártas volt a viaszmodellezésben. Ezt a tehetségét anatómiai szemléltetésre használta, később portrékat is készített. Párizsban már utóbbira épített vállalkozást, és 1765-ben elkészítette XV. Lajos király utolsó hivatalos szeretője, Jeanne du Barry viaszmását. Curtius később egy sereg figurával népszerű panoptikumot állított össze. 1782-ben megnyitotta a Nagy tolvajok barlangját – ez lehetett a mai londoni horrorterem elődje. Ekkor már Marie és édesanyja is vele dolgoztak. A lány tehetségesnek mutatkozott, és 1777-ben megalkotta első viaszfiguráját, a francia filozófus Voltaire-ét. Marie az 1789-es forradalom előtt már annyira ismertté vált, hogy bejárása volt a francia királyi udvarba. A forradalom alatt ez majdnem a vesztét okozta: leborotválták a haját, és a nyaktiló alá küldték, de végül megkegyelmeztek neki.
Amikor a dühödt nép elfoglalta a Bastille-t, a gyűlölt parancsnok fejét lándzsavégen hurcolták körbe. Amikor a fej oszlásnak indult, Marie-nak kellett elkészítenie a viaszmását. Sok, guillotine alól kiguruló koponya fordult meg a kezében, ami, érthetően, eléggé megviselte. A forradalom idején a híres kivégzettekről – XVI. Lajosról, Marie Antoinette-ről, Robespierre-ről – készített viaszfigurákat. Volt, akinek csak a fejéről, de akadt, akinek az egész testéről készült másolat.
Curtius, halála után, Marie-re hagyta a gyűjteményét. A nő egy év múlva, 1795-ben férjhez ment François Tussaud-hoz, és két gyermeket szült. 1802-ben Londonba költözött, és Nagy-Britanniát járta körbe a kiállításával, hogy aztán 1835-ben Londonban, a Baker Streeten létrehozza állandó tárlatát. 1842-ben készítette el önmaga viaszszobrát – ez szintén a mai napig látható a londoni Madame Tussaudsban, mint ahogy Voltaire-é és Madame du Barryé is. Az alapító aztán 1850-ben halt meg Londonban – sikeresen, de magányosan.
Ötszáz fotó, ezer mérés
Jelenleg a világon huszonnégy helyen található Madame Tussauds-látványosság, és már több mint kétezer viaszfigurát nézhetünk meg bennük. A sztárok sora évről évre bővül, a vállalat pedig folyamatosan vizsgálja, melyik helyen ki lehet a legérdekesebb híresség, tudós, sportoló vagy politikus. Akit megformálnak, annak egyébként soha nem fizetnek, mert szerintük a Madame Tussauds „a hírnév globális fokmérője”, viaszfiguraként életre kelni pedig valódi megtiszteltetés. Az elmúlt kétszáz évben csak néhányan utasították el a felkérésüket. Ha elhunyt személyről készítenének figurát, a vállalat mindig egyeztet a hírességek hozzátartozóival és örököseivel. Ha a megformázandó személy még él, felkérik egy „ülésre”. Ilyenkor mintegy három óra alatt végigfényképezik az illetőt: ötszáz fotó és ezer mérés készül a titkos találkozón. Ezután a londoni stúdióban huszonöt művész három hónapig dolgozik a viaszfigurán. A test és a fej külön készül. A fej egy tizenhárom részes gipszformából áll össze, és csak a hajszálak egyenkénti beültetése hat hétig tart. A bőr alaprétegére öt nap alatt kerül fel a festék. A készítők alaposak: minden tetoválás és anyajegy megjelenik az adott figurán. A szemek akrilból készülnek, de vazelintől és lakktól csillognak. A szemfehérje hajszálereit vörös selyemszálak adják. A fogakat is akrilból formázza meg egy fogorvos – természetesen, miután lenyomatot vettek az alanytól. A Madame Tussauds folyamatosan kapcsolatban áll a megmintázandó hírességekkel, és az igényeik szerint korrigálják a figurákat, ha szükséges – de a hivatalos csatornák szerint általában mindenki elégedett a viaszmásával, és a sztárok nagy örömmel szokták „körbejárni saját magukat”.
Királyság Budapesten
A közelmúltban éppen Palvin Barbara mesélt arról, milyen élmény volt a viaszmása elkészítése. A magyar szupermodell elmondta, hogy egy napon át tartott a fotózás és a méretek levétele, a viasz-Barbi pedig hat hónap alatt készült el. A harmincéves hírességnek rendkívül tetszett a figurája, és nevetve mesélte, hogy az első találkozás furcsa volt számára – de aztán megdicsérte magát, és kezet is fogott a hasonmásával.
Palvin Barbara meglepően élethű szobrát a budapesti Madame Tussaudsban lehet megcsodálni – és tényleg zavarba ejtően szép. A magyar kiállítóhely – akárcsak a londoni – szintén több zónára osztott. A Budapest Boulevard-on lehuppanhatunk George Clooney mellé egy padra, pózolhatunk Marilyn Monroe-val, vagy vakarhatjuk a fejünket a Columbót alakító Peter Falkkal. Beljebb összefuthatunk Ferenc pápával, aki éppen áldást oszt, de II. Erzsébet is megtekinthető. Természetesen összegyűltek hollywoodi sztárok és nemzetközileg ismert popcsillagok, de Budapesten a magyarokon van a hangsúly. Találkozhatunk Szent István királlyal, Kossuth Lajossal, Petőfi Sándorral vagy Munkácsy Mihállyal. (A magyar Madame Tussaudsban is kínálják magukat az interaktív, szórakoztató lehetőségek. Petőfinél például a mesterséges intelligencia az általunk megadott szavak alapján verset ír nekünk, Munkácsynál pedig egy vászonként használt képernyőn „lefest” bennünket.) De beülhetünk Karády Katalin autójába, bokszot imitálhatunk Papp Laci mellett, vagy cselezgethetünk Puskás Öcsivel. És beállhatunk Zámbó Jimmy mellé. A Király viaszmása élethű, vonásai pedig kifejezetten megnyerőre sikeredtek. És ha már szépség: július 11-én új lakó érkezett a budapesti panoptikumba. A VIP-teremben, Zsolnay-padon üldögél Zendaya, ruhája pedig nem turkálóból érkezett, hanem a 2019-es Emmy-díj-átadó gálán viselt csodaszép kreáció hű másolata.
Fotó: Getty Images, Europress/AFP, Profimedia.hu, Madame Tussauds Budapest
A nyitóképen: A világ leghíresebb tisztes, őszes halántéka – George Clooney londoni viaszmása