Sokan próbálnak manapság gyógyszerek és különféle kezelések segítségével fogyni, elfelejtve, hogy annak elsődleges módja – a megfelelő étrend és a rendszeres testmozgás – nemcsak a kívánt testsúly elérésének és megtartásának, hanem az egészségnek is záloga. Egyéb módszerek csak akkor alkalmazhatók, ha az elhízás olyan szintű, hogy már az egészséget veszélyezteti. A testsúlycsökkentésre is használható gyógyszerek – az úgynevezett GLP-1-analógok – is csak akkor javasolhatók, ha valakinek a testtömegindexe harminc feletti. Ez egy ötvenéves, százhatvanöt centiméter magas nőnél nyolcvan kilót jelent, ami messze túlmutat azon, hogy valaki kicsit meghízott.
– Ilyenkor a pluszkilók, mivel számos betegség rizikóját növelik, már közvetlenül veszélyeztetik az érintettet, emiatt lehet a cél a mihamarabbi testsúlycsökkentés. Komoly rizikótényezőknél – például már meglévő magas vérnyomásnál vagy egyéb szívbetegségnél – huszonhét feletti testtömegindexnél is adhatók ilyen gyógyszerek. Van az elhízásnak olyan szintje is, ahol más megoldás eleve nem is működik, mert az érintett a súlya miatt nem tud mozogni, plusz az azzal járó terhelés is sok lenne az ízületeinek. Kicsit olyan ez, mint a zsírleszívás vagy a gyomorszűkítő műtét, amiket szintén alkalmaznak súlyos elhízásnál – mondja dr. Csupor Dezső szakgyógyszerész, a Szegedi Tudományegyetem Klinikai Gyógyszerészeti Intézetének vezetője, a Pirulakalauz alapítója.
A diabétesz farvizén
A szigorú keretek között, de ma már testsúlycsökkentésre is használható gyógyszereket eredetileg a cukorbetegség kezelésére fejlesztették ki, a hatásuk pedig azon alapszik, hogy fokozzák a szervezet inzulinelválasztását. Ez diabétesznél azért fontos, mert a vérből az inzulin távolítja el a cukrot, és ha nincs jelen kellő mennyiségben, akkor az a keringésben marad, károsítva a szervezetet. A gyógyszerek itt azért segítenek, mert ráveszik a hasnyálmirigyet arra, hogy több inzulint válasszon el. Ebből adódóan ezek a készítmények eleve csak a 2-es típusú diabétesznél működőképesek, ahol még van valamennyi inzulintermelés.
– Ez a betegség gyakran jár együtt elhízással, ennek kapcsán figyeltek fel arra, hogy a gyógyszert szedőknél nemcsak a vércukorszint rendeződött, hanem a testsúly is csökkent. Elsőre azt gondolták, ez csak az inzulintermelést fokozó hatással függ össze, de később kiderült, hogy a készítmények csökkentik az étvágyat és lassítják a gyomorürülést. Ez a hármas hatás vezetett oda, hogy aki ilyen gyógyszert szedett, annak lassan, tartósan csökkenni kezdett a testsúlya – mondja Csupor Dezső.
A GLP-1-analógokat ma már a világ minden táján kutatják, hatékonyságukat elsősorban olyan betegségeknél vizsgálják, amelyek az elhízáshoz kötődnek. A Semmelweis Egyetem Transzlációs Medicina Központjában is van olyan PhD-munka, amelyben azt próbálják tisztázni, hogy használhatók lehetnek-e az alvási apnoé (ez éjszakai légzéskimaradással járó alvászavar, ami igen gyakran az elhízáshoz kapcsolódik) terápiájában kiegészítő kezelésként. Viszont ezekben az esetekben sem arról van szó, hogy a gyógyszerrel az egészséges életmódot akarnák kiváltani, hanem arról, hogy komoly betegségeket akarnak hatékonyan kezelni. Másrészt ezek a készítmények sem csodaszerek, alkalmazásukkor számolni kell a rizikókkal is.
Több mint dilemma
– Ahogyan minden gyógyszernek, úgy ezeknek is lehet mellékhatásuk. Az émelygés és a hasmenés például nagyon gyakori, és sokakat érint emésztési probléma és hányás is. Felléphetnek allergiás reakciók, kialakulhat ízérzékelési zavar, és ritkán, de előfordulhat akut hasnyálmirigy-gyulladás is. A pusztán fogyasztószerként való alkalmazás ellen szól az is, hogy az abból fakadó túlkereslet – már itthon is többször volt gyógyszerhiány – miatt pont a cukorbetegek nem jutnak a gyógyszerükhöz, pedig nekik lenne a leginkább szükségük rá. Összességében azt lehet mondani, hogy elhízás miatt a gyógyszeres kezelésnek csak akkor lehet létjogosultsága, ha valaki megfelelő diéta és a testmozgás kombinációjával többszöri próbálkozásra sem tudott lefogyni, és a túlsúly az egészségét veszélyezteti – mondja Csupor Dezső.
Egyéb helyzetekben azért sem érdemes ilyen módszerrel próbálkozni, mert a szimpla fogyástól senki nem lesz formás és izmos, annak pont hogy nem a gyors súlycsökkentés a záloga. Másrészt ilyen esetben nincsenek meg azok az egészségügyi előnyök sem, amelyek a kiegyensúlyozott táplálkozás és rendszeres sportolás kombinációjánál adottak.
Mennyi az egészséges?
A pluszkilók soha nem egy-két hét vagy hónap alatt kúsznak fel, így leadni sem lehet őket nagyon hamar. A megszorító diétákban, gépi kezelésekben vagy gyógyszeres lehetőségekben való gondolkodás (és az ezekre való pénzköltés) előtt fontos, hogy az érintettek kiderítsék a súlyfelesleg okát, és felmérjék az életmódban – táplálkozás, testmozgás, regeneráció – rejlő fejleszthető lehetőségeket. Enélkül a fogyás olyan, mintha egy betegségnek nem keresnénk meg az okát, csak a tüneteket kezelnénk.