Lehet egy kérdőjellel több? – Akovács Éva beköszöntője a Nők Lapjából

A főszerkesztő levele.

Kérdések, amiket fel kell tenni minden kapcsolatban; 50 kérdés, hogy megismerd a másikat, a 25 legfontosabb kérdés nőknek; 100 kérdés, ami nélkül ne kezdd el a kapcsolatot… Gyors keresgélés után rá kellett jönnöm, kérdések-­tanácsok teljes lexikona vár ránk a neten, férfiakra, nőkre, tinikre és nagyszülőkre vonatkoztatva. Mintha elfelejtettünk volna beszélgetni, vagy annyira udvariassá vált a világunk, hogy magunk sem tudjuk, mi az, amit szóba hozhatunk, mi az, ami miatt lesújtó pillantásokat kapunk, mondjuk, a saját tinédzser gyerekünktől. 

Javíthatatlan kérdező vagyok, és mondhatnám, hogy számtalanszor megjártam már, de valójában szinte soha nem utasítottak vissza. Simán megtudakolom a mogorva ügyintézőtől, hogy rossz napja van-e, a pénztárostól, hogy véletlenül adott-e vissza kevesebbet, a barátnőmtől, hogy most komolyan ezt tervezi-e. 

Nem akarunk udvariatlanok, boomerek lenni, és mivel nem tudjuk, mit szabad mondani, csendben álldogálunk a liftben, az orvosi váróban, olyan helyzetekben is, amikor korábban legalább az időjárást elkezdtük volna szidni. Aki megszólít idegeneket, általában ahhoz a generációhoz tartozik, amelyiket még úgy nevelték, hogy köszönjünk szépen a lépcsőházban mindenkinek.

A szakmánk egyik legfontosabb alkotóeleme a kíváncsiság. Az emberi sorsok, az el nem mondott okok, a miértek iránt. Kérdezünk írásban, szóban, olykor csak hallgatással. Ebben a lapszámunkban az a szerencse ért minket, hogy kolléganőnk Karikó Katalinnál tölthetett egy hétvégét, így megtudjuk, hogyan éli mindennapjait egy magyar Nobel-díjas. Szerencsére újságírónk nem félt kérdezni.