A macagyökér és a belőle készült étrend-kiegészítők fogyasztásának annyi jó hatást szokás tulajdonítani, hogy felmerül a kérdés: vajon nem túl szép ez, hogy igaz legyen? Schmidt Judit (Youteefool) dietetikus segítségével jártunk utána annak, mi lehet valós a szép ígéretekből.

1. Mit tudunk erről az egzotikus növényről?

A macagyökér (vadon élő és termesztett formájának latin neve Lepidium meyenii, illetve Lepidium peruvianum) egy, a keresztesvirágúak rendjébe, a káposztafélék családjába és a zsázsák nemzetségébe tartozó növény. Rokonai között találjuk például a karfiolt, a brokkolit vagy a káposztát. Az Andok hegységben, elsősorban annak perui és bolíviai részein őshonos. Több ezer éve termesztik, és az ott élő népek hagyományosan táplálékként és gyógyszerként is fogyasztották. Szokták perui ginszengnek és perui zsázsának is nevezni. A kilencvenes évek végétől kezdve vált Kínában fontos gyógynövénnyé, ma már ott is széles körben termesztik.
Lehet sárga, vörös és fekete, de akár szürke és lila is.

2. Milyen tápanyagokat tartalmaz, és hogyan hat a szervezetre?

Az ásványi anyagok közül viszonylag gazdag kalciumban, káliumban, vasban, rézben, mangánban és cinkben. A vitaminok közül többek közt A-, B1-, B2-, B3-, B6-vitamin található benne. Természetes fehérje-, szénhidrát- és rostforrás, de antioxidáns-tartalmát is érdemes megemlíteni. Zsírtartalmáról eltérő ada­tokat közölnek a különböző adatbázisok, általában
0,6 és 2,2 g / 100 g közé teszik. A gyökér beltartalmi értékeit a termesztés körülményei is befolyásolhatják. A kutatások során azt is feltárták, hogy növényi hatóanyagok igen széles skálája rejlik a macában, például glükozinolátok, izotiocianátok, flavonolok, fitoszterolok, poliszacharidok, zsírsavszármazékok és alkaloidok is találhatók benne. Növeli az energiaszintet, javítja a szellemi és fizikai állóképességet, támogatja a hormonális egyensúlyt, növeli a libidót és csökkenti a stresszt. A komolyan vehető vizsgálatok száma, a minták nagysága és a tanulmányok során alkalmazott módszertan azonban korlátozott ahhoz, hogy határozott és egyértelmű következtetéseket lehessen levonni.

3. A gyermekre vágyók sokszor termékenységfokozó hatásában bíznak. Jogosan?

Az említett hatások között ez is szerepelhet, egyes kutatások azt sugallják, hogy javíthatja a spermiumok minőségét, és növeli a mennyiségüket, valamint támogathatja a hormonrendszer kiegyensúlyozott működését. – Az eredmények azonban még nem teljesen egyértelműek, a konkrét megállapításokhoz és a javasolt dózis meghatározásához további kutatásokra van szükség – teszi hozzá szakértőnk.

4. Sokan a változókor tüneteinek enyhítését várják tőle. Ezekre a kellemetlenségekre is jó lehet?

– Az eddigi eredmények azt mutatják, hogy segíthet a menopauza tünetei, például a hőhullámok, az alvászavar, a hangulatingadozások enyhítésében, és akkor is, ha libidócsökkenést tapasztalunk. Hormonérzékeny daganatok esetén (például emlő-, méh-, petefészekrák) azonban nem javasolt a használata, mivel hatással lehet a hormontermelésre – fejti ki Schmidt Judit.

5. Az utóbbi időben divatosnak számítanak az étrend-kiegészítők piacán az úgynevezett adaptogén szerek

Ezekhez sorolják a macagyökeret is, de mit jelent pontosan ez a kifejezés? Eredete a latin adaptare szó, ami hozzáillesztést, hozzáalkalmazást jelent, így az adaptogén szerek, általában gyógynövények, olyan természetes eredetű anyagok, amelyek segítenek a szervezetnek a stresszhez való alkalmazkodásban és a belső egyensúly, az úgynevezett homeosztázis fenntartásában. Támogatják a túlműködő rendszerek aktivitásának csökkentését, vagy az alulműködő rendszerek aktivitásának erősítését. Jó hatással vannak a szervezet ellenálló képességére a fizikai, kémiai és biológiai stresszhatásokkal szemben.
Épp ezért sorolják e szerek közé a macagyökeret is: az eddigi, limitált eredmények alapján úgy tudni, hogy hozzájárulhat a szellemi és fizikai energiaszint növeléséhez, a stresszel való megküzdéshez, és támogathatja a hormonális egyensúlyt.
Szakértőnk azonban megjegyzi: semmilyen étrend-kiegészítő szedése nem helyettesíti a kiegyensúlyozott étkezést, a megfelelő életmódot és az elegendő mennyiségű és minőségű alvást.

6. Milyen formában használhatjuk fel?

Főzni, sütni, erjeszteni is lehet, vagy akár kása is készülhet belőle, de feldolgozott formában is több változatban elérhető – leginkább porítva juthatunk hozzá, és turmixba, smoothie-ba, kásába, joghurtba keverhetjük. Emellett a macagyökér kapható kapszula vagy tabletta formájában, vagy akár folyékony kivonatként, tinktúraként.
– Mindig érdemes alaposan elolvasni, ellenőrizni a termékek összetevőit, és ahogy a többi étrend-kiegészítőt, úgy a macát is csak ellenőrzött forrásból vásárolni – javasolja a dietetikus.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .