Már van provence-i bútorom, provence-i fűszereim, úgy kötöm a szárított levendulát csokorba, ahogy egy provence-i dizájnkereskedésben láttam, de valójában még soha nem jártam azon a tájon. Most megadatott. Elég volt röpke egy hetet eltöltenem Dél-Franciaországnak ezen a szemet-lelket gyönyörködtető vidékén, hogy végképp rabul ejtse a szívem.

Luc Besson Taxi című filmje óta Marseille volt álmaim­ netovábbja. Soha annyi szédítő izgalmat, szépséget és csúfságot, mint amennyit ez a délfrancia város, az ország második legnagyobb metropolisza tartogat. Ott akartam lenni a szűk sikátorokban, elmerülni a színes, bevándorlóktól nyüzsgő negyedek forgatagában, beleszippantani a kikötő tengerillatába, de legfőképpen megpillantani If várát, ahol kedvenc Dumas-regényem főhőse, Monte Cristo grófja raboskodott. Kiéhezett lelkem csak úgy issza az ízeket, szagokat, élményeket…

Hajnali piacosok

Este érkezünk meg, és már hajnalban nyakunkba vesszük a várost. A napsugarak még bágyadtak, enyhén borzongató a levegő, viszont végre teleszívhatom a tüdőmet friss oxigénnel, mert a szűkös apartmanban egész éjszaka szenvedtem a hőségtől. Lábunk alatt a szemetet friss reggeli szél hömpölygeti, ami az esti fesztiválhangulat ígéretével kecsegtet, az éjjeli zivatar tócsái tükrükben fürdőztetik az egykori nagykereskedők palotáinak homlokzatát. Bezárt ajtók, becsapott redőnyök, elárvult teraszok. Mégis mintha tele lenne a levegő élettel. Zaklatott képzeletem minden felborult székhez egy algériai bevándorló sorsát, halaskofához nagy hallal küszködő Hemingway-hőst, rosszarcú pitaárushoz drogdílert társít…

A halasok ebben az órában már pakolják kifele az áruikat a La Canabière sugárút mentén, vég­óráik­ban tekeregnek a polipok, és opálos tekintettel bámulnak a halak, akár évszázadokkal ezelőtt, amikor az aranykor halászhajói befutottak az óváros kikötőjébe, és kiöntötték aznapi fogásukat a gazdag kalmárok elé. Majd megérkeztek a nagy tengeri vitorlások is, amelyek India partjairól szállították ide az aranyat érő szerecsendiót, szegfűszeget, kardamomot, curryt, és a keleti fűszerek illata belevegyült a provence-i­ levenduláéba, hogy elkábítsa a marseille-i járókelőket. Ma is Provence ad otthont a világ legrafináltabb konyhaművészetének. A pia­con elképesztő kavalkádját találjuk nemcsak a tenger gyümölcsei­nek, de a zöldségeknek is. E kettőt a szakácsok annyi leleménnyel és érezhető örömmel boronálják össze, hogy minden egyes étkezésnél legalábbis a Napkirálynak érezhetjük magunkat. Meg is reggelizünk gazdagon egy tunéziai büfében, és a szomszédos kávézóban iszunk rá egy feketét, helyi szokás szerint cukor nélkül. Indulhat a nap!

Fülig Jimmy is megirigyelné

Mire leérünk a sétálóutcán a Le Vieux Porthoz, a régi kikötőhöz, már tele vagyunk élményekkel, holott csak most jön a java. Ez a város szíve, ahol a jelen keveredik a múlttal, kiszuperált nagyárbócosok a modern, hófehér jachtokkal, mellettük a helyiek apró, hálókkal megpakolt halászhajói. A kikötőt még a rómaiak építették kétezer-hatszáz évvel ezelőtt, pontosabban ők vették birtokba ezt a zsák alakú, égszínkék öblöt, amelynek bejáratánál húszméteres sziklák állnak őrt, mint valami komor óriások. Az öböl hullámoktól védett, alkalmasnak tűnt arra, hogy kereskedőhajókat tudjon fogadni. Később a gallok masszív erődöt építettek az egyik sziklára, amely ma is látogatható, bástyáiról gyönyörű kilátás nyílik a Frioul-szigetekre és If várára. Valaha ez utóbbi is erődként szolgált, védelmezve az öböl bejáratát, majd Franciaország szinte megközelíthetetlen várbörtönévé, mígnem turisztikai látványossággá vált. Sétahajókkal el lehet kirándulni a szigetre, hogy felfedezzük az ötszáz éves erődöt, és körbesétáljuk Monte Cristo grófjának egykori celláját. A kikötő a Côte d’Azur ékszerdoboza, körben a gazdagok palotáival, a sziklák tetején templomokkal, múzeumokkal. Felmászunk a legismertebbhez, a Le Mucem­ múzeumhoz, és megnézzük egyedülálló történelmi, régészeti és művészeti gyűjteményét. Mire végzünk, szakad az eső, ami ezen az éghajlaton akkor sem jelent gondot, ha történetesen bőrig ázunk. A helyi gyerekek zavartalanul ugrálnak a sziklákról a tengerbe, a turisták pedig tovább kortyolgatják üdítőiket a teraszokon. Aztán megmerítkezünk a Le Panier negyed ódon hangulatú sikátoraiban, bolyongunk egyet az apró üzletekben és galériákban, majd estefelé beülünk egy algériai étterembe, és ezúttal rozmaringos bárányhúst rendelünk. Nem mondom, hogy a vaksötét marseille-i éjszakában nem jut eszembe, hogy bármelyik pillanatban kés állhat a hátamba, de azzal biztatom magam, hogy nem egy Rejtő-regényben vagyunk, hanem a francia riviérán. 

Provence-i madárlátta 

Másnap autót bérlünk, és irány

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .