A svéd Károly Gusztáv alig volt kilenc hónapos, amikor apja egy repülőgép-balesetben elhunyt. „Ismerem a fájdalmat. Elveszítettem az édesapámat, mielőtt megismerhettem volna” – mondta egy interjúban. Négy évvel később a félárva koronásból trónörökös vált, amikor nagyapja trónra lépett. Saját bevallása szerint is túlságosan hamar, alig huszonhét évesen lett király, ezt azonban édesanyja már nem élhette meg. XVI. Károly Gusztáv uralkodásának kezdetén még igencsak kereste a helyét. Húszas éveiben ráaggatták az „autómániás playboy” jelzőt, és egy könyvben taglalták kicsit sem konzervatív életét 2010-ben. A közvélemény-kutatás szerint a király már csak az emberek harminc százalékának élvezte a támogatását, mégis sikerült megváltoztatnia a róla kialakult képet. Idővel persze ő is változott, megkomolyodott.
Nem született trónörökösnek
Már három éve volt a fején a korona, amikor 1976-ban feleségül vette Silvia Renate Sommerlatht. Ők ketten a müncheni olimpián ismerték meg egymást. A svéd trónöröklési rendszer kicsit sem könnyítette meg a királyné és a király életét. Először Viktória lányuk jött a világra 1977-ben, őt követte öccse, Károly Fülöp 1979-ben. Az ekkor életben lévő törvények értelmében, bár Viktória volt az idősebb, a koronát nem ő, hanem az elsőszülött fiú, vagyis Károly Fülöp örökölte volna. Csakhogy a svéd kormány gondolt egyet, és változtatott a törvényen, hét hónappal azután, hogy a herceg megszületett. Az új rendelet értelmében nem számít a születési sorrendben a gyermek neme, és ezt a törvényt visszamenőlegesen is érvényesíteni kellett. Így Viktóriából koronahercegnő lett, Károly Fülöpből pedig „egyszerű” herceg. A királynak és a feleségének még egy harmadik gyermeke is született, Magdolna 1982-ben jött a világra.
XVI. Károly Gusztáv viszont igazságtalannak tartotta, hogy a trónöröklési törvényt visszamenőleg is érvényesítették. Erről 2022 őszén, egy televíziós interjúban beszélt. „Nehéz olyan törvényt hozni, amely visszamenőlegesen is működik. Akkor és ott már volt egy trónörökös, a fiam, Károly Fülöp. Ő volt a törvényes koronaherceg, és akkor hirtelen hoztak egy döntést, és megfosztották ettől. Elég furcsa ez, és nem is tartom jogosnak” – idézték a lapok Károly Gusztáv nyilatkozatát, amelyet a svéd állami tévének adott. Ám a király szinte azonnal támadások kereszttüzében találta magát. Sokan ugyanis úgy vélték, hogy lánya, Viktória ellen beszélt. „Szeretném világossá tenni, hogy az interjúra adott válaszaimat nem szabad a női trónutódlás vagy Viktória koronahercegnő bírálataként értelmezni. Viktória rendkívüli értékekkel bír. Büszke vagyok rá és a Svédországért végzett fáradhatatlan munkájára” – állt a király 2023-as közleményében.
Szerelmet hozott a gyógyulás
Viktória tehát hároméves volt, amikor az ország első számú trónörököse lett. Onnantól kezdve a „kis hercegnőt” folyamatosan figyelte a sajtó. Mindenhová kamerák követték, ő pedig azt érezte, hogy nem elég, amit tesz.
Mire elérkezett a tizennyolcadik születésnapja, a helyzet tarthatatlanná vált. Későbbi visszaemlékezéseiben gyakran nevezte ezt az eseményt fordulópontnak, de nem pozitív értelemben. „Emlékszem, hogy az étkezési zavarom akkor kezdődött, amikor az első önálló, nyilvános szereplésem is volt. Mindig többet akartam megtenni, mint amennyi reálisan elvárható lett volna” – idézte a hercegnő szavait a People magazin. Egy másik beszélgetésben a trónörökös úgy fogalmazott, hogy olyan tempót diktált, amit kicsit sem lehetett normálisnak nevezni.
Ez volt az az időszak, amikor Viktóriának meg kellett volna kezdenie az egyetemi tanulmányait. Azonban a családjával együtt úgy döntött, hogy most krónikussá váló étkezési zavara miatt a segítségkérésnek jött el az ideje. A koronahercegnő az Egyesült Államokba utazott, hogy önmagára, a gyógyulásra koncentrálhasson. „Megtanultam megfogalmazni az érzéseimet, és azt is, hogy korlátokat szabjak” – mondta erről az időszakról.
Viktória életébe azonban nem csak a gyógyulás hozott nagy változást. A hercegnő huszonnégy éves volt, amikor megismerkedett a személyi edzőként dolgozó Daniel Westlinggel. Viktória előtt példaként állt, hogy egy civil és egy koronás között működhet a házasság, hiszen édesanyja sem volt nemes. A pár 2010-ben kötött házasságot, az ara pedig azt a koronát viselte a szertartáson, amely annak idején édesanyja fején is díszelgett. Érdemes pár szót említeni arról a bizonyos Cameo-tiaráról is. Azt ugyanis még Napóleon ajándékozta a feleségének, Joséphine de Beauharnais-nak. A korona aztán egy házasságnak köszönhetően a svédekhez került; az ékszer díszítésének középpontjában Vénusz és Ámor áll.
Egy árulás cáfolata
A hercegnőnek és a korábbi személyi edzőnek, aki ma már Dániel herceg, két gyermeke született. 2012-ben köszöntötték az elsőt, Esztella hercegnőt, 2016-ban pedig a fiuk, Oszkár jött a világra. Összetartó családként ismerik őket, Viktória tudatosan neveli gyermekeit és szervezi meg a nyilvános szerepléseiket. Kétség sem fért hozzá, hogy Dániel erős támasza a feleségének, a jövendő királynőnek. Ennek ellenére 2022-ben elterjedt egy történet arról, hogy a házasságuk veszélybe került. Dániel az ötvenedik születésnapja alkalmából adott egy interjút, amelyben azt mondta, annyira elfajult a helyzet, hogy svéd és külföldi barátaik is megkeresték őket, hogy igazak-e a hírek. A királyi palota egy ponton megunta a médiacirkuszt, és kiadott egy közleményt. „A családunk védelme érdekében szeretnénk egyszer s mindenkorra világossá tenni, hogy a most terjedő pletykák teljesen alaptalanok” – állt Viktória és Dániel üzenetében.