Ne adjuk az agyunkat! – Bus István írása

Az életünket átmossa egy végeláthatatlan hírfolyam.

Itt az év vége – mindenféle listákkal és „év akármijével”. Az angol Oxford English Dictionary szótár szavazásán megválasztották az év szavát. Ilyenkor mindig olyan szóra voksolnak, ami jellemző az adott évre, és jól leír egy fontos jelenséget. A győztes pedig nem más lett, mint a „brain­ rot”, vagyis magyarul: „agyrohadás” vagy „agyrohasztás”. Ez a jelenség akkor történik, amikor túl sokat pörgetjük a telefonon vagy a számítógépen a közösségimédia-tartalmakat, vagy folyamatosan nagyon ócska dolgokat nézünk a neten. Mondhatnánk, hogy ez a gyerekek és a fiatalok sajátja, de sajnos az a helyzet, hogy a „brain rot” sok felnőttnél is fellép, ugyanis gyakran mi sem vagyunk képesek korlátozni magunkat, és zombimód tapadunk az összes monitorunkra. 

Van amúgy ennél még ijesztőbb szó: a „doomscrolling”. Ez azt a jelenséget írja le, amikor – szintén a számítástechnikai eszközeinken – vég nélkül pörgetjük a cikkeket háborúról, klímaválságról, katasztrófákról. (Tavaly egyébként az Oxford szótár győztes szava a „rizz” lett, amit olyan személyre használnak, akinek természetes vonzereje, karizmája van – mennyivel jobb a rizz, mint a brain rot, nem igaz?) A hírek persze már csak olyanok, hogy inkább a rosszak érdekesek közülük. De azáltal, hogy a digitális eszközeinken keresztül az életünket átmossa egy végeláthatatlan hírfolyam, kontrollálhatatlanul, tonnaszám ömlik ránk és az agyunkra a szemét és a kétségbeejtő információ.

Mit tehetünk ez ellen? Egyet: jöjjön a digitális detox. Kapcsoljuk ki a telefonunkat időről időre. Dugjuk el magunk elől, és ne görgessük a hírcsatornákat. Sajnos azonban ez nem olyan egyszerű: ha unatkozunk, azonnal a kezünkbe kapjuk a mobilt. Így aztán az a jó módszer, ha megelőzvén az agyrohasztást, lekötjük magunkat valami értelmes dologgal. Hétfői értekezletünkön a következő módszereket találtuk ki: Süssünk sütit. Csináljunk egy teát és pirítóst. Idomítsuk a macskát. Dugjuk ki az orrunkat a lakásból, és járjunk egyet. Ha süt a nap, azért, ha világítanak a csillagok, akkor meg azért. Szereljük meg a lógó ajtót. Ugorjunk be a szomszédhoz. Nézzük meg a Ted Lasso-sorozat összes epizódját a tévében. Vegyünk a kezünkbe egy könyvet. 

Olvassunk Nők Lapját.