A birtok, ahol a királyi család karácsonyozik – A Sandringham-ház titkai

Windsor és a Buckingham-palota neve mindenkinek ismerősen cseng. De van egy százhatvan éves birtoka a brit uralkodócsaládnak, ahol kifejezetten a téli ünnepeket töltik. Ismerjük meg a Sandringham-ház történetét!

Minden karácsonykor friss képeket láthatunk arról, ahogyan a királyi család tagjai a híres Sandringham-háztól egy keskeny földúton átsétálnak a közeli Szent Mária Magdolna-templomba, hogy részt vegyenek az ünnepi szentmisén. Ilyenkor a helyiek ott várják őket a kápolna előtt, a legkisebbeknek ajándékokat, a felnőtteknek pedig virágokat adnak. Emlékezetes pillanat volt 2023-ban, amikor Lajos herceg egy Paddintgon mackós kifestőt kapott egy hölgytől, amit aztán átadott az egyik testőrnek. Aztán amikor édesanyjával együtt egy kislányt köszöntött, visszakérte a füzetet a testőrtől, és továbbadta a lánynak. A nemes gesztusról sorra számoltak be a lapok.

A legjobb hely a világon

Londontól nagyjából százhatvan kilométer távolságra, Norfolk megyében található a Sandringham-ház és a hozzá tartozó húszezer hektáros birtok, amiből csak a kertek hatszáz hektárt tesznek ki. A brit királyi család 1862-ben szerezte meg az ingatlant, amikor Viktória királynő fia, a trónörökös Eduárd és felesége, Alexandra dán hercegnő vidéki otthont kerestek. Az eredeti ház 1771-ben épült, azonban azt teljesen átalakították Eduárdék számára – nagyrészt lebontották –, így a most ismert Sandringham-ház 1870-ben készült el. Érdekesség, hogy mivel a háznak nem minden része nyilvános, nem tudni, hogy pontosan mennyi szoba is van benne. Még a becslések is igencsak eltérőek, van, aki százra, más ennek a duplájára tippel. Eduárd gyakran rendezett vadászatokat is a birtokon. Annak érdekében, hogy több nappali fényt biztosítsanak a vadászathoz, elrendelte, hogy az órákat harminc perccel előreállítsák. Ez a szokás egyébként egészen 1936-ig érvényben volt a varázslatos helyszínen.
Ha ugrunk előre egy generációt, akkor Eduárd fia, a későbbi V. György király, II. Erzsébet nagyapja már így írt a birtokról: „Kedves öreg Sandringham! A hely, ahol jobban szeretek lenni, mint bárhol máshol a világon.” Ő volt az első a királyi családból, akit itt ért a halál, 1936. január 20-án. Fia, VI. György feleségével és lányaival, Margittal és Erzsébettel szinte minden karácsonyt ebben a vidéki házban töltött. Talán sokan emlékeznek A korona sorozat téli jeleneteire. II. Erzsébet édesapja, VI. György is itt, vagyis Sandringhamben hunyt el, 1952-ben.

Ünnepi beszéd, ünnepi menü

Ebben a házban vették fel V. György első karácsonyi rádióbeszédét, majd huszonöt évvel később, 1957-ben II. Erzsébet királynő első televíziós karácsonyi üzenetét is innen sugározták. „Mindenkinek, fiatalnak és idősnek, bárhol is legyenek, kívánom a szórakozás, az öröm és a nagyon boldog, békés karácsony élményét” – mondta az ifjú királynő, akinek ünnepi beszédét ettől kezdve mindig itt rögzítették, egészen a 2022-ben bekövetkezett haláláig. Nem túlzás azt állítani, hogy ez volt II. Erzsébet egyik legkedvesebb helye. Amíg a nyarat Balmoralban, addig a téli időszakot és a karácsonyt Sandringhamben töltötte a legtöbb esetben.
De hogyan is telik a királyi család karácsonya? Darren McGrady tizenöt évig volt a koronások séfje. Egy interjúban pedig elárulta, hogy mi mindent esznek-isznak az ünnepek alatt. „Rögtön szerelmes lettem a Sandringham-házba, amint megérkeztem. A család karácsony napján délután négy órakor szokott összegyűlni egy teára, legtöbbször a díszes szalonban. A teához gyömbéres süteményt vagy mézes-tejszínes piskótát szolgálunk fel. Kisebb szendvicsek is kerülnek a tálcákra, ezek általában sonkás-mustárosak és sajtos-uborkásak” – mondta a séf.
Karácsony napján, a szentmise után italokat szolgálnak fel. A királynő mindig gint, Fülöp herceg pedig hideg sört fogyasztott. Ilyenkor különböző magvakat, mogyorót, pisztáciát is szervíroztak a vendégeknek. II. Erzsébet diót kért a ginhez. A karácsonyi ebéd egy órakor kezdődik, és ez kivételesen olyan alkalom, amikor senkinek nincs fix ülőhelye, még az uralkodónak sem. Előételt nem szolgálnak fel, és általában gesztenyével töltött sült pulyka a menü, burgonyapürével, sült burgonyával. De mindig kerül párolt kelbimbó, áfonyaszósz és sült répa is az asztalra. McGrady szerint a karácsonyi pudinghoz német bort szokás szervírozni.
A vacsora svédasztalos, rajta vaddisznóhússal, főtt és sült sonkával, lazaccal. Hozzá hollandi mártást, paradicsomot és mindenféle burgonyát lehet még választani.

Közösség és harmónia

Erzsébet 1943 óta volt a sandringhami nők szervezetének (Sandringham Women’s Institute) tagja, utoljára a Covid előtti évben, 2019-ben vett részt gyűlésen. Ekkor az egyik népszerű brit televíziós kvízműsort játszották a résztvevők, amiben a királynő is szerepet vállalt. A szervezők még a játék eredeti házigazdáját, Alexander Armstrongot is elhívták, hogy minden adott legyen a tökéletes élményhez. „Nagyon meglepődtem, ahogyan ott ült a királynő, és a többi asszonnyal együtt elképesztően élvezte a vetélkedőt. Nem tudtam elhinni. Pont olyan volt, mint egy falusi hölgy. Egyébként az ő csapata nyert” – mondta a játékmester egy későbbi interjúban. A szervezet alelnöke a királynő halála után így emlékezett meg az uralkodóról: „Mindig tudni lehetett, hogy mikor fog elindulni. Olyankor hátradőlt a székben, elővette a rúzsát a kézitáskájából, diszkréten kifestette a száját. Ez volt a jelzés, hogy visszatér a közeli Sandringham-házba.”
Többször tervben volt, hogy a házat lebontják, vagy legalábbis korszerűsítik, viszont a Windsorok nem nyúltak az épülethez. „A sandringhami étkező a mi saját dantei poklunk volt. Sandringham nagy részé­ben kellemesen meleg van, de az étkező trópusi hőmérsékletű” – írta a Tartalék című könyvében Harry herceg, de elárulta azt is, hogy vagy ő, vagy az édesapja mindig megpróbált résnyire nyitni egy ablakot. Csakhogy – legalábbis Harry beszámolója szerint – a királynő corgijai nem bírták a hűvös huzatot, nyöszörögni kezdtek, és Erzsébet azonnal kérte az inast, hogy zárja be a nyílászárókat.
Mivel a ház közvetlenül a királyi családé, ezért a jelenlegi tulajdonos III. Károly király. Ő folytatta édesanyja hagyományát, és mindig innen intézi népéhez a karácsonyi beszédét. A házhoz tartozó birtokon több mint kétszáz ember él, köztük vadőrök, kertészek, gazdák és a helyi fűrészüzem dolgozói. Főleg III. Károlynak köszönhetően a királyi család nagy erőfeszítéseket tesz a helyi gazdaságok és kivállalkozók támogatására. Leginkább azoknak segítenek, akik az újrahasznosítást, a természetvédelmet és az erdőgazdálkodást tűzték ki célul.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .