Sosem könnyű lezárni egy évet, hiszen a kellemes emlékek hiányozni kezdenek, a fájdalmasak pedig újra szomorúságot okoznak, amikor összegzést végzünk. Most kifejezetten azokra az emlékekre koncentrálunk, amelyek büszkeséget és örömöt hoztak az életünkbe idén.

1. Párizsban ott volt a szívünk

Magyarország tizenkilenc éremmel – hat arannyal, hét ezüsttel és hat bronzzal – a tizennegyedik helyen zárt a párizsi olimpia éremtáblázatán, ami rendkívüli teljesítmény. Ám azokra a sportolóinkra is meleg szívvel emlékezünk, akik nem a dobogón végeztek idén, de rengeteg izgalmas, emlékezetes pillanatot szereztek nekünk. A paralimpikonjaink is kiemelkedő eredményt értek el a 2024-es nyári paralimpiai játékokon: a magyar csapat tizenhárom sportágban harminckilenc versenyzővel képviselte hazánkat, és tizenöt éremmel tértek haza.

2. Mihalek Zsuzsa díszlettervezőOscar-díjat kapott

2023 egyik legfurcsább, egyszerre felkavaró és lenyűgöző filmje volt a Szegény párák. Mind a kanapékritikusok, mind a filmesztéták táborában nagyon megosztó volt Yorgos Lanthimos műve. A színészi, rendezői és operatőri munka mellett nem lehetett nem észrevenni a csodás látványt sem – ezt pedig 2024-ben az akadémia is Oscar-díjjal jutalmazta:­ ­Mihalek Zsuzsa díszlettervezésért kapta a magas szakmai elismerést. A berendező négy évtizede van a szakmában, a Mafilmnél kezdte a pályáját belsőépítész-gyakornokként, ő tervezte többek között a Csinibaba, a Szamba, a Made in Hungária, az Atomszőke, a Hellboy 2 – Az Aranyhadsereg és a Vaksötét díszletét is.

3. Új hungarikumok

Idén a Hungarikum Bizottság egy tétellel bővítette a Hungarikumok Gyűjteményét és nyolccal a Magyar Értéktárat. Bekerült a gyűjteménybe Kabay János, az Alkaloida gyógyszergyár alapítójának életműve. A Magyar Értéktár része lett a Törley pezsgő, a St. Hubertus gyógynövénylikőr, a kézzel szedett, nagy pehelytartalmú libatoll, a magyar cimbalom és a Békés-Tarhosi Énekiskola. Új hungarikum még a kaptárkövek és a bükkaljai kőkultúra, Szatmár, Bereg és Kárpátalja középkori templomai és a miskolctapolcai barlangfürdő.

4. Puli a világűrben szimatolhat

Még év elején érkezett az izgalmas hír, hogy magyar fejlesztésű űrkutató eszközt küld a Puli Space Technologies a Holdra. A vállalat másfél évtizede fejleszti űrmasináit, és ez a kutatócsoport volt az első, amely magyar nyelven gravírozott táblát indított 2024 januárjában a Holdra a Peregrine űrszondában. A Puli néhány hónapon belül már a saját fejlesztésű szenzoraikkal fog vizet keresni a Holdon. A NASA-díjas Holdi Vízszimatoló feladata a felszíni rétegben található hidrogénkészlet felderítése, hogy majd ezzel segítsék az űrhajósok vízellátását és a jövőbeli űrkutatási küldetések rakétaüzemanyag-ellátását. Már két, tízszer tíz centis, kocka alakú vízkutatót felszereltek azokra a Holdra induló járművekre, amelyeket legközelebb felküldenek az űrbe.

5. Nagyon pezseg a magyar pezsgő

A híres magyar borok után a hazai pezsgőknek is egyre nagyobb a rajongótábora világszerte. Idén több magyar pezsgőt is díjaztak a pezsgő-­világbajnokságon Londonban. Ha már az év végét ünnepeljük, akkor a következő bajnok pezsgőket érdemes megkóstolni! A világ legrangosabb versenyén aranyérmes lett a Kárásztelek Pezsgőpincészet Carassia 2018 Classic Vintage Brut Magnum, a Carassia 2018 773 Magnum, a Carassia 2018 Rosé Vintage Magnum, valamint a Carassia NV Blanc de Blancs Brut itala is. Emellett érmet nyert több tételével is a Sauska Borászat, a Kreinbacher Birtok, a Hungaria és a Szentpéteri Borpince.

6. Barátságos Budapest

A népszerű nemzetközi utazási magazin, a Condé Nast Traveller idén is összeállította a vendégszerető városok listáját. A top 10-es listán csak a svéd főváros, Stockholm tudta megelőzni Budapestet, és olyan nagyvárosokat utasítottunk magunk mögé, mint Bécs, Berlin, Lisszabon, Valencia vagy Milánó. Az ide látogatók szeretik az itt élők lazaságát, a város építészeti értékeit, na és a viszonylagos olcsóságát is díjazzák. Persze olyan szempontok szerint is pontozták a várost, hogy mennyire tiszta, jó-e a közlekedése, és milyen a hangulata. A magyar főváros népszerűségét az is igazolja, hogy idén már majdnem akkora volt az idegenforgalom, mint a Covid-járvány előtt.

7. A fagyink a legfinomabbak között

A Gelato World Cup 2024 versenyén a magyar cukrászcsapat kapta a bronzérmet, az aranyat az olaszok, az ezüstöt a dél-koreaiak vitték el. A magyar csapat összesen öt főből állt: Somogyi Renáta, Gabo-recz­ István, Gácsi Zoltán, Fodor Sándor és Füredi Krisztián alkották meg a fagyikülönlegességeket. Cukrá­szaink Alice Csodaország-témában készítették el a versenyfeladatokat, de hogyan is zajlik egy ilyen négynapos gasztronómiai világverseny? A finomságok listáját még olvasni is hosszú, nemhogy elkészíteni: összeállítottak dekorált fagylalttégelyt, fagylalttortát, fagylaltpohárdesszertet, háromfajta meleg előételt gourmet sós fagylalttal kombinálva, jégszobrot, csokoládéból készült díszmunkát, grillázs és karamell felhasználásával készült szobrot.

8. Ferenc pápa és a magyar lézer

Ferenc pápa sokáig nem tudott dolgozni, és amikor végre megjelent a nyilvánosság előtt, egy ideig kerekes székben láthattuk, majd idén képes volt újra kis távon bottal sétálni. A javulás oka pedig egy ötven éve kifejlesztett magyar terápiás technológia, amellyel ízületi betegségek esetén komoly javulás lehet elérni, a terápia hatására csökken a fájdalom és a gyulladás a kezelt területen. A lágylézert egy magyar kutatóorvos, dr. Mester ­Endre fedezte fel, és dokumentálta a lézerterápia sejtekre gyakorolt jótékony hatását, ma a fia forgalmazza a lézeres eszközöket. A lágylézer egy porcleválást nem tud gyógyítani, de képes mentesíteni az ízületet, mert megszünteti az ödémát, feszülést, sőt a műtét utáni heggyógyulást, sejtregenerációt is felgyorsítja.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .