A táncot nem mindenki tekinti sporttevékenységnek, pedig jótékony hatásai a sportéival vetekszenek – még akkor is, ha nem profi szinten űzzük, hanem csak hobbiként. Megnéztük, miért tesz jót az egészségnek a tánc, illetve mi szerint érdemes kiválasztanunk a típusát, irányzatát.

A tánc az ősidők óta kíséri az emberiséget, a régi rituáléknál már az ősemberek is táncra perdültek, és a zsákmányejtést is örömtánccal, mulatsággal ünnepelték. Elterjedtek voltak köreikben a körtáncok is. Ez a mozgásforma a középkorban is kelléke volt az ünnepeknek és a jó hangulat megteremtésének, akkoriban rendszeresek voltak az utcabálok, és sokszor tartottak bálokat a nemesek is.
– A tánc napjainkban is népszerű mozgásforma, végezhetjük pusztán szórakozásból, de akár kifejezetten a jótékony hatásai miatt is. Alkalmas ugyanis arra, hogy segítségével megőrizzük testi-lelki­ egészségünket, ami fontos a mai, rohanó világban. A táncnak rengeteg pozitív hatása van, fejlesztheti az önbizalmat, javíthatja az önértékelést. Fantasztikus dolog például megtapasztalni, mire is képes a testünk, ezáltal a tánc önismeretre is tanít. Megtapasztalhatjuk azt is, hogy az érzelmeinket a szavakon kívül hogyan fejezhetjük ki a mozdulatainkkal. A táncnak közösségformáló ereje is van, emellett a kreativitást is fejleszti. Az egyetemen én is tartok a hallgatóimnak olyan zenés-táncos kurzust, ami ezt a célt szolgálja. Ők ott együttműködve, közösen alkotnak és gondolkodnak, miközben jól is érzik magukat – mondja Mikó Alexandra okleveles rekreációirányító (MSc), az ELTE PPK Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézet tanársegédje.

Kezdjük az alapoktól

Táncolni kortól függetlenül bárki elkezdhet, egyedül arra kell figyelni, hogy megfelelő módon tegye.
A kellő hangulati hatás elérése érdekében például érdemes figyelembe venni, milyen zenét szeretünk, illetve milyen táncos előképzettséggel rendelkezünk. És itt az sem baj, ha semmilyennel.
– Sokan félnek elkezdeni táncolni, pedig ha belegondolunk, mindannyian ritmusra – a szívdobogásra – születünk, ami végigkíséri az életünket, és visszaköszön a zenében is. Akik pusztán az egészségfejlesztés miatt táncolnának, már a fitnesztermekben is kereshetnek zenére és táncra épülő csoportos órákat. Ott találkozhatunk például olyan koreográ­fiákkal, amelyek latin alaplépésekre épülnek, és olyanokkal is, amelyek hiphopra. A tánc lényege egyiknél sem a tökéletesség, hanem az, hogy jól érezzük magunkat, és mozogjunk a zenére, kizökkenjünk a hétköznapokból. Ehhez otthonról sem kell feltétlenül elmennünk, hiszen ha úgy tartja kedvünk, akár a konyhában, akár a nappali közepén is táncra perdülhetünk. Aki már komolyabban kedvet kapott a táncoláshoz, az jelentkezhet tanfolyamokra is, és lehet ilyenekre járni akár a baráti társasággal is. Ez olyan élményeket adhat, amelyekre később jó visszaemlékezni, mert túlmutat azon, hogy az ismerősökkel összeültünk kávézni, elmentünk úszni vagy sétálni – mondja szakértőnk.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő mindössze havonta 1490 forintért.
Próbáld ki most!
Az előfizetésed egy regisztrációval egybekötött bankkártyás fizetés után azonnal elindul.
Mindössze pár kattintás, és hozzáférhetsz ehhez a tartalomhoz. Ha van már előfizetésed, lépj be .