Egyik legnépszerűbb videó-jában, amelyet 1,2 millióan tekintettek meg, a fültisztító pálcika káros hatásairól beszél. Kapott érte hideget, meleget, de dr. Mucsi Anna fül-orr-gégész szakorvosjelölt, stresszmenedzsmentcoach kedvét a negatív kommentek sem veszik el attól, hogy a közösségi médián keresztül tanítson, segítsen. Legyen szó akár az orrvérzésről, a horkolásról vagy a pihentető alvásról. A Kedves Testem! című podcast alapítója Németországban él, így online beszélgettünk, kutyája, Lufi pedig időnként néhány vakkantással véleményezte az elhangzottakat.
Véletlenek egymás után
Bár a nagypapája háziorvos, az édesapja tüdő- és belgyógyász, Anna sokáig nem vágyott az orvosi pályára. Szavaló- és riporterversenyekre járt, magyar és történelem fakultációt választott a gimnáziumban. Tizenhat évesen viszont egy betegség következtében kórházba került, ott pedig magával ragadta a gyógyítás.
– Emlékszem, hogy fekszem a kórházi ágyon – meséli –, és azon gondolkozom, mennyire csodálatos a tudomány fejlődése. Száz évvel ezelőtt ebben a betegségben meghaltam volna, de ma az orvosaim tudásának köszönhetően meggyógyultam, és ez mennyire szép. Sokan azért mennek orvosi egyetemre, mert jók biológiából, kémiából, vagy ezt várja tőlük a család. Engem a medicina ragadott meg, az emberi test komplexitása és az, hogy mennyit segíthetünk pusztán a tudásunk által.
Amikor otthon bejelentette, hogy orvos szeretne lenni, apukája kezéből kiesett a tévé távirányítója.
– Édesapám igyekezett rámutatni, hogy amilyen szép ez a szakma, ugyanolyan nehéz is, a szó minden értelmében. Azt tanácsolta, hogy nézzem meg belülről, és ha akkor is tetszik, ő mindenben támogatni fog. Ez így is történt.
Miután későn kezdett készülni, Annát elsőre nem vették fel az orvosira, így – a tanulás mellett – belevágott egy ápolónői OKJ-s tanfolyamba. Úgy érzi, ennek során nagyon hasznos tapasztalatokat szerzett, és egy fontos barátot Szabó Adrienn dietetikus személyében, akivel később együtt ismerkedtek a podcast műfajával.
Képzeljük el az ideális munkanapot!
Anna a szegedi orvosi egyetem után dolgozott Covid-osztályon, majd három és fél éve Németországban végzi a rezidensképzést, idén válik fül-orr-gégész szakorvossá. Egy arc-állcsont sebészeti órán döntötte el, hogy erre a területre specializálódik.
– Érdekelt az immunológia, az onkológia, de ezen a kurzuson belém hasított, hogy az arccal szeretnék foglalkozni. Viszont ehhez el kellett volna végezni a fogorvosi képzést is, főleg, ha külföldön ugyancsak szeretnék dolgozni, még egy egyetemhez pedig nem éreztem magamban akkor erőt. Elkezdtem keresni, mi kapcsolódik ehhez a témához, így kerültem a fül-orr-gégészet közelébe. Plusz átgondoltam, milyen ideális munkanapot képzelnék el magamnak. Szerettem volna, ha találkozom női és férfi páciensekkel, gyerekekkel, felnőttekkel, ha operálhatok, ha tumoros betegeken egyaránt segíthetek, és dolgozhatok akár magánrendelőben is. Nem elég, ha egy terület, feladat izgalmas számunkra, a mindennapokat ugyanúgy élveznünk kell, ezért ezt a hozzáállást javaslom mindenkinek, aki pályaválasztás előtt áll.
Apukájával is készített podcastot
Mucsi Annához a gimnázium óta közel áll az ismeretterjesztés és az egészségtudatosság. Dietetikus barátnőjével, Szabó Adrienn-nel gyakran beszélgettek arról, milyen jó lenne, ha az emberek többet foglalkoznának az egészségükkel, és ehhez kézzelfogható információt kapnának. Egy ponton pedig elhatározták, ezért tenni is fognak: indítanak egy podcastcsatornát. Pár hónappal később Adrienn azt javasolta, Anna folytassa egyedül, tudja, hogy képes lesz rá.
– Mindenkinek ilyen barátokat kívánok – hangsúlyozza a doktornő. – Akik érzik, meddig kell fogni valakinek a kezét, és mikor kell elengedni.
Orvosként a betegekkel szemtől szemben és a videóiban a TikTokon vagy az Instagramon mindig igyekszik figyelni rá, hogy bár ő tizenegy éve az emberi testtel foglalkozik, úgy fogalmazza meg a mondandóját, hogy bárki megértse, akinek nem ez a munkája. Hiszen például az autószerelő is fel tudna neki tenni öt keresztkérdést, amellyel megfogná. A testünkkel kapcsolatban is vannak olyan alapvetések, mint sofőrként az autónkkal, amelyekkel muszáj tisztában lennünk, és Anna ezekre szeretné felhívni a figyelmünket. Édesapjával készített a tüdőgyógyászatról sorozatot, de a motivációról pszichológussal, a termékenységről nőgyógyásszal szintén – témái rendkívül változatosak.
Mikor sportolhatok újra?
Amikor arról kérdezem, milyen különbséget lát a magyarok és a németek között egészségtudatosság szempontjából, elsősorban a mozgás mennyiségét említi.
– Ha Németországban kisüt a nap, azonnal kimennek az emberek a szabad levegőre sportolni, sétálni. Több idős betegem van, aki biciklivel jár, vagy rákérdez, a műtét után mikor sportolhat újra. Itt a helyi termékek nagyobb figyelmet kapnak az üzletekben, mintha arra sarkallnák a vásárlót, hogy elsősorban a közelben termett gyümölcsöt, zöldséget vásárolja meg. Ami még elég nagy különbséget jelez, hogy az első ügyeleti napomon a mentorom azt mondta: „Sose felejtsd el, hogy ma te vagy itt a legfontosabb beteg, mert te vigyázol mindenkire. Neked kell eleget enned, innod ahhoz, hogy jól legyél, mert csak akkor tudsz gondoskodni mindenki másról.”
A doktornő ezt a hozzáállást követi, hirdeti ismeretterjesztő tartalmaiban. Vallja, hogy azért fontos magunkra, testi, lelki és szociális jóllétünkre figyelni, mert különben nem tudunk adni másoknak – az üres pohárból nehéz megitatni a szomjazót.
– A Kedves Testem! megszólítást Rupi Kaur kanadai költő egyik versében olvastam, és nagyon megtetszett. Testünk az elsődleges otthonunk, kedvesnek kell lennünk vele. Annyi mindennel foglalkozunk: rend legyen a lakásban, a gyerekek eljussanak az iskolába, lenyírjuk a füvet, de magunkra már alig marad idő – akár anyák vagyunk, akár nem. Arra, hogy mi lefeküdjünk időben, eljussunk sportolni, tápláló ételeket együnk, nem marad energia.
A saját élményei alapján is tudja, mennyire fontos mindez, mert vele ugyancsak előfordult már, hogy kimerítette az energiaraktárait, és a kiégés közelébe került.