Szülőlélektan.

Kedves Dorka, a férjemmel közösen írjuk a levelet, mert mindkettőnket zavar a köztünk kialakult helyzet. A gyerekünk még meg sem született, amikor már eldöntöttük, hogy ha vitatkozni fog velünk, kiállunk a másik mellett. A lányunk ­azóta kamasz, mi pedig újabban nem értünk egyet olyan dolgokban, hogy első-e­ a lecke délután, vagy hogy sminkelheti-e magát. Amikor képtelenek vagyunk egységes frontot képezni, az mindkettőnknek rosszulesik. A kapcsolatunk kárára megy, hogy a gyerekünk lesz a másik szövetségese. Köszönjük előre is a gondolatait! 

A levelet olvasva a gondolataimat megelőzte egy érzés: a csodálat – milyen nagy dolog, ha egy szülőpár együtt kér tanácsot a kapcsolati nehézségük miatt! Ez jelzi az egymás iránti elkötelezettségüket és azt, hogy a kialakult helyzetért közösen vállalják a felelősséget.­ Megoldandó feladattá formálni a családban adódó nehézséget már szövetségest kovácsol a két félből, így nem lepne meg, ha már a levél megírása tompított volna az ismétlődő összeütközéseken.

Kis gyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond – tartja a mondás, amit a magam részéről igazabbnak vélek úgy, hogy különböző életkorú gyerekekkel különböző nehézségek járnak, és ezek minden szülőt különbözőképpen érintenek. Ebből adó­dóan gyermekeink fölnevelése során biztosan lesz olyan életkor vagy élethelyzet, amit az apa és az anya könnyebben visel, mint a korábbi kihívásokat, és olyan is, amit nehezebben. A levélből úgy tűnik, a nehézségekkel szemben sokáig­ működött a közös platform mint eszköz, viszont most ehhez a „kamaszcsavarhoz” másfajta „csavar­húzó” szükségeltetik. 

Mikor épp vihar dúl, úgy tűnhet, hogy két megoldás lehetséges: egyikük alkalmazkodik a másikhoz, vagy marad a veszekedés. Az az egy biztos, hogy mindig több megoldás van, mint amennyit vészhelyzetekben látunk, hiszen a vész eleve beszűkült állapotot eredményez. Érdemes nem akut helyzetben keresni a megoldásokat, hanem akkor, amikor béke, melegség, pihent állapot adódik, hogy legyen energiánk krea­tívan ránézni a helyzetre. Egy kamasz már elég érett ahhoz, hogy érdemes legyen akár hármasban is beszélgetni a témáról: Vajon milyen az ő nézőpontjából az, ha a szülei nem értenek egyet? Ő lát-e valamilyen konstruktív megoldást?

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő mindössze havonta 1490 forintért.
Próbáld ki most!
Az előfizetésed egy regisztrációval egybekötött bankkártyás fizetés után azonnal elindul.
Mindössze pár kattintás, és hozzáférhetsz ehhez a tartalomhoz. Ha van már előfizetésed, lépj be .