Egyszer Mezőkövesden jártam egy sajtótúrán, ahol volt szerencsém felpróbálni a helyi népviseletet a tájházban: több alsószoknyát vettem fel a hímzett szoknya alá, ami segítség nélkül nem ment volna. Utána kattant a fényképezőgép; a mai napig őrzöm ezt a kedves fotót. Az öltözködés rituáléja megállította számomra az időt – mesélem a kiállítás kurátorának, dr. Czingel Szilviának, miközben a Hagyományok Háza földszinti termében a népviseleti ruhákat nézzük: a matyó, a mezőkövesdi, a kalotaszegi és a sárközi a négy meghatározó stílus egy-egy tájegységünkről. Ezekre a ruhadarabokra manapság nagyon vigyáznak, hogy megmaradjanak az utókornak is. Egy próbafülkében viszont elhelyeztek olyan viseleteket is, amelyeket felpróbálhatnak a látogatók, és meg is örökíthetik bennük magukat. Ez rendkívül népszerű az érdeklődők körében, meséli Szilvia, ahogy a digitális kvíz is interaktív szórakozás. Kérdésemre, hogy mi ihlette a kiállítást, Szilvia azt mondja, hogy a nemzetközi színtéren – Párizstól New Yorkig – több tárlat is nyílt mostanában divat témában, és erre a trendre nekünk, magyaroknak is van válaszunk.
– Az a célunk, hogy a népművészet és a kortárs divat közötti összefüggésekre mutassunk rá. Az itt megtekinthető tárgyak esztétikai értékük és történeteik révén is különlegesek, akár ikonikus alkotóik, akár megelevenedett történelmi pillanataik révén – mondja a kurátor.
Tulipán és halasi csipke
Fekete-fehér, korabeli fotó örökíti meg a kiállításon Almásy Jacqueline grófnőt, aki nemcsak szépségével és divatimádatával hívta fel magára a figyelmet az 1900-as évek elején, de második házasságával is, amit a francia Louis J. Cartier órás-ékszerésszel kötött. Párizsban többször fotózták a ritka szépségű grófnőt, többek között a Vogue magazin számára. A magyar sajtó 1935-ben számolt be róla, hogy Jacqueline Budapesten fogadta barátnőjét, a világhírű Elsa Schiaparelli divattervezőt, akire olyan hatással volt a magyar népviselet, hogy a Néprajzi Múzeum gyűjteményét is felkereste, és Matyóföldre, Kalocsára is elutazott tanulmányozni a hímzéseket. Kollekciójában az estélyi kabátokon jelentek meg magyar motívumok; korabeli tudósítások szerint a tulipánszerű ábrázolásokat alkalmazta munkáin, és az apró gyöngyös díszítéseknek is nagy rajongója volt.
A hippimozgalom virágai
Az 1960-as évek hippimozgalma az Egyesült Államokban meghatározó volt a népi motívumok reneszánszát illetően. A fiatalok kiköltöztek a természetbe, nemet mondtak a háborúra, elutasították a fennálló társadalmi berendezkedést. Szabadságra vágytak, hajukba, ruháikra virágot tűztek – szeretetet és békét hirdettek. A virágmotívumok mellett a hosszú haj, a trapéznadrágok és a westerning is közkedvelt lett; szívesen merítettek a népművészet tárházából. Az ékszereiket, kiegészítőiket is a természet ihlette, virágokat, tollakat, bőrt használtak fel hozzájuk. A hetvenes években a magyar táncházmozgalom divatba hozta a népviseletet, a Magyar Állami Népi Együttes előadásain a tájegységek autentikus ruházata jelent meg.
A beatzenébe is bekúszott a népzenei dallam- és formavilág. Koncz Zsuzsát az 1969-es Táncdalfesztiválon azsúrozott fehér ingben örökítette meg a Főfotó munkatársa – ezt is láthatjuk a kiállításon. Szintén emlékezetes a matyó hímzéssel díszített korcsolyaruha, amelyet Regőczy Krisztina viselt 1974-ben Zágrábban, a műkorcsolya- és jégtánc-Európa-bajnokságon.
Csárdás és strandkendő
Ez a címe a kalocsai mintákkal díszített fürdőruha-kollekció installációjának: a magyar származású Lea Gottlieb álmodta meg a férjével Izraelben. A fiatal nő a holokauszt után Izraelbe emigrált, majd strand- és fürdőruha-kollekciót készítő céget alapított: az első mintadarabokra virágmintákat hímeztetett, de ez megfizethetetlenül sokba került, így végül szitanyomásos technikát alkalmaztak. Fürdőruháit a virágok mellett Marc Chagall munkái és a magyar népviseletek inspirálták. A kiállításon bemutatott 1991-es Csárdás-kollekciója a matyó népviselet hímzésmintáit dolgozta fel. Diana walesi hercegné, Zsófia spanyol királyné, Elizabeth Taylor és Brooke Shields is az ügyfelei között volt, darabjait olyan szupermodellek viselték, mint Naomi Campbell és Claudia Schiffer. Ez a kollekció és katalógus most először látható Európában.
Egyedi darabok
A kiállítás csaknem százötven ruhát, kiegészítőt és egyéb tárgyat vonultat fel, amelyek hitelesen tanúskodnak a népművészet és a divattörténet folyamatos kölcsönhatásáról. A tárlat látogatói többek között olyan legendás alkotásokkal találkozhatnak, mint Sebestyén Márta magyaros fellépőruhája, amelyet II. Erzsébet brit királynő előtt viselt, de Zoób Kati egyedi ruhakreációit és a kalocsai köténnyel viselt meggyszínű Malév-egyenruhát is megcsodálhatják az idelátogatók.
Folk fashion
Divat a folklór kiállítás a Hagyományok Házában Megtekinthető: október 30-ig, keddtől vasárnapig 10.00–18.00 között. Nyári szünet: július 28. – augusztus 18. További információk: https://hagyomanyokhaza.hu/hu/program/folk-fashion-divat-folklor
Fotó: HAGYOMÁNYOK HÁZA / BÉZSENYI ZSOLT, CSIBI SZILVIA, HROTKÓ BÁLINT