Rajongói a Trónok harcához hasonlítják, bírálói a Szulejmánhoz. Úgy tűnik, a Hunyadira mindenki kíváncsi, és mindenkinek van róla véleménye. Ez is lehet egyfajta fokmérője a sikernek. A Bán Mór regényei alapján készült történelmi filmsorozat a magyar származású, kanadai producer, Robert Lantos bábáskodása alatt készült német–osztrák–magyar koprodukcióban. Mivel régóta keringtek a hírek a minden korábbi hazai produkciót túlszárnyaló költségvetéséről, a széria már a bemutatója előtt legendássá vált. Kétségtelen, látszik rajta a készítők szakértelme, a rááldozott idő és osztatlan figyelem, és az, hogy mindenki beletett apait-anyait. Bár nemzetközi csapattal készült, a legfontosabb szerepeket magyar színészek játsszák.
Hunyadi János – Kádár L. Gellért
Mivel belőle érettségiztem, ötösre, szívemnek mindmáig igen kedves történelmi alak Hunyadi János, Mátyás királyunk édesapja, azzal azonban csak felnőtt fejjel szembesültem (a történelemtanárok valahogy sosem hívták fel ezekre a figyelmünket), milyen keveset tudni származásáról, családjáról. Amint megjelenik a politika színterén, mindennél fontosabb feladatának tartja a törökkel szembeni aktív ellenállást. I. Ulászló Hunyadit Nándorfehérvár kapitányává, erdélyi vajdává tette, és rábízta a Délvidék védelmét. A nevével fémjelzett 1456-os nándorfehérvári diadal évtizedekre megállította a törökök európai terjeszkedését.
A sorozatbeli Hunyadit először gyerekként látjuk, akit korai tragédia predesztinál a törökverő hős sorsára. Kádár L. Gellért több mint egy évig készült a szerepre, amely egy hosszas és minden bizonnyal idegtépő castingfolyamat végén lett az övé. Gellért 2019-ben végzett a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem színész szakán, ezután a városi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának tagja volt. A sorozat miatt megtanult lovagolni, kardot forgatni, a legtöbb jelenetet ő maga játszotta végig, kaszkadőr nélkül. Mozdulataiból sugárzik az erő, szeméből pedig a tántoríthatatlan elszántság – az eddig látottak alapján valahogy ilyennek képzeljük a csatalázban égő, rettenthetetlen harcost.
Brankovics Mara – Törőcsik Franciska
A szerb nemesasszony, Brankovics Mara életét igen sok homály fedi. Kapcsolatát vagy egyáltalán ismeretségét Hunyadival nem igazolják történelmi források. Amit biztosan tudunk, hogy Brankovics György szerb despota lánya, és apja akaratának megfelelően II. Murád szultán felesége volt. II. Murád 1451-es halála után Mara soha nem ment újra férjhez, de továbbra is befolyással bírt az oszmán udvarban, különösen mint mostohafia, II. Mehmed szultán (Konstantinápoly meghódítója) megbízható tanácsadója. Fontos diplomáciai szerepet játszott, gyakran közvetített az oszmánok és a keresztény államok, köztük hazája és Magyarország között is.
Brankovics Mara a sorozatban összetett, a történetszövés szempontjából fontosnak ígérkező, a nézőben empátiát és kíváncsiságot ébresztő, erős karakter. Megformálója, Törőcsik Franciska érzékenyen, tisztelettel és méltó gonddal nyúlt a figurához, minden mozzanatában meggyőzően hozza az áldozati szerepbe kényszerített, ugyanakkor eszes, elszánt és merész történelmi figura belső vívódásait. „Ha már az ember évekig dolgozik, szerbül és törökül tanul jeleneteket, és beleteszi szívét-lelkét egy szerepbe, akkor természetesen boldog, ha ezt azután a világ elé tárhatja” – mondta lapunknak Franciska a Hunyadi tavaly októberi cannes-i bemutója után a hosszú felkészülési, tanulási folyamatról.
Szilágyi Erzsébet – Rujder Vivien
Hunyadi János felesége, „Mátyás anyja”, aki „Szerelmes Könnyével” sírja ugyan tele a levelet, de közben félelmet nem ismerve küzd fiáért, a magyar történelem egyik leginspirálóbb alakja. A befolyásos Szilágyi család sarjaként született, és házassága révén aktív szerepet vállalt a Hunyadi-ház politikai ügyeiben. Elsőszülött fia, Hunyadi László kivégzése után elszántan harcolt Mátyás kiszabadításáért, sikerrel: 1458-ban ő lett Magyarország királya. Erzsébet levelezése, különösen híres levele fiának, betekintést nyújt a korabeli politikai helyzetbe. Élete végéig támogatta fia uralmát, és fontos szerepet játszott a Hunyadi-dinasztia hatalmának megszilárdításában.
Bár még nagyon az elején járunk, úgy tűnik, a sorozatban a női karakterek járják be a legnagyobb és leglátványosabb fejlődési ívet – különösen igaz ez a Rujder Vivien által megformált Szilágyi Erzsébet figurájára. Vivien szavaival élve „kajla lányként” ismerjük meg Erzsébetet, akinek később jellempróbáló feladatokban kell majd bizonyítania. Rujder Vivien a Katona József Színház társulati tagja, gyerekkora óta lovagol. „Nagyon hálás vagyok Lengyel Balázsnak, a sorozat vezető írójának, amiért lehetővé tette, hogy a szerepet teljesen a magaménak érzem. Elolvastuk Bán Mór könyveit, és jelenetről jelenetre elemeztük ki a karakterek döntéseit, reakcióit, közben magunkra is figyelve, hogy mennyire tudunk ezekkel azonosulni, milyen érzéseket váltanak ki belőlünk. Ezek az előkészületek és próbák lehetővé tették, hogy tökéletes legyen a találkozásom a szereppel” – mondta lapunknak.
Cillei Ulrik – Fekete Ernő
Cillei Ulrik a magyar és közép-európai történelem egyik befolyásos főura volt. A Cillei család tagjaként Zsigmond király támogatásával emelkedett fel, majd unokaöccse, V. László gyámjaként Magyarország helytartója lett. A Hunyadiakkal való konfliktusa a sorozatos látszólagos kibékülések ellenére is végzetesnek bizonyult: 1456-ban, Nándorfehérváron Hunyadi László emberei meggyilkolták.
Fekete Ernő több mint húsz éve tagja a fővárosi Katona József Színháznak. Kétségkívül generációjának egyik legnagyobb színésze, kiemelkedő színházi alakításait napestig sorolhatnánk, képernyőn legutóbb a Kék róka című tévéfilmben és az Így vagy tökéletes című romantikus vígjátékban láthattuk. Az intrikus főgonosz szerepét pazarul hozza, játékának minden pillanata merő élvezet – olyan figura ő, akit egyrészt imádunk utálni, közben mégis alig várjuk legújabb cselszövéseit.
Luxemburgi Erzsébet – Hermányi Mariann
Erzsébet magyar és német királyné,
Zsigmond király és Cillei Borbála lánya. Anyja Cillei Ulrik nagynénje volt. Apja halála után férje, Habsburg Albert lett Magyarország királya, ő pedig hamarosan társuralkodóvá avanzsált mellette. Férje korai halála után fiát, V. Lászlót kívánta trónra juttatni. Hunyadi János és az országnagyok viszont a lengyel Ulászló trónigényét támogatták, így polgárháború tört ki. Politikája hozzájárult a magyar trónviszályok kiéleződéséhez, fia azonban később mégis uralkodó lett.
Hermányi Mariannt A besúgó című sorozatban szerette meg az ország, alakításáért meg is kapta a Televíziós Újságírók Díját legjobb női mellékszereplő kategóriában. Jelenleg több darabban is láthatjuk a Centrál Színházban, ahol 2024 óta társulati tag, de fontos szerepet kapott a Ma este gyilkolunk című, tavaly bemutatott krimi-vígjátékban is. A kérdésre, mi jelentette a legnagyobb mankót a Hunyadiban játszott szerepére való felkészülésben, azt válaszolta, hogy a forgatókönyvben való alapos elmélyedés: „Gondolok itt a saját magam és mások szövegeire vagy jeleneteire. Hiszen az egy dolog, hogy én mit mondok magamról és másokról, de az még beszédesebb, hogy más szereplők mit mondanak rólam, mikor a karakterem nincs jelen.”
Luxemburgi Zsigmond – Gálffi László
Luxemburgi Zsigmond Magyarország második leghosszabb ideig uralkodó királya volt, 1433-tól német-római császár. 1408-ban az oszmánok elleni harc szervezésére megalapította a Sárkányrend lovagrendet, amely hívei összetartását szolgálta. A török veszély ellen védekezett, a déli végvárrendszer kiépítésére összpontosított. Halálával a magyar trónutódlás bizonytalanná vált, és a Habsburgok egyre nagyobb befolyást szereztek az országban.
Gálffi László, akit legutóbb a Futni mentemben láthattunk a Tenki Réka által megformált Dorina szívtelen főnökeként, brillírozik a szerepben, minket, nézőket erősen kétségek között hagyva. Mit is tartsunk felőle? – merül fel bennünk a kérdés, aminek megválaszolása minden összetett, sokoldalú, azaz ízig-vérig emberi figura esetében nehéz. Fontos-e neki igazán bármi más a császári cím megszerzésén kívül? Szeret-e igazán bárki mást önmagán kívül? Gálffi László több mint ötven éve van a pályán. „Én a fiataloknak egy dinoszaurusz vagyok. Mondják is, hogy nagyon érdekes, amit csinálok, csak ma már nem így játszanak a színészek. Valahonnan máshonnan építkezem, és ezt tudomásul kell vennem” – mondta 2022-ben a Nők Lapjának. Nos, bárhonnan építkezik is, működik.
Fotó: TV2 / press.tv2.hu, FACEBOOK / HUNYADI – A SOROZAT