–––SZPONZORÁLT TARTALOM–––
Aki próbálta már a horvát konyha specialitásait, bizonyára sosem felejti el azokat. A gazdag ízek, a néha meglepő párosítások és az ételek intenzív zamata sokak kedvencévé teszik Horvátország gasztronómiáját. Finom ételeket csak magas minőségű alapanyagokból lehet készíteni – ez pedig minden kétséget kizáróan megadatott a horvátoknak. Messze földön ismert például a horvát extra szűz olívaolaj (ezzel rendre nemzetközi díjakat is nyer az ország), a mindig friss hal, a tenger gyümölcsei, az isztriai sonka és a szarvasgomba is…
De a horvát gasztronómia ennél sokkal többről szól!
Az ország összesen 11 Michelin-csillagos étteremmel büszkélkedhet; továbbá 3 Green Star étteremmel, 15 Bib Gourmand-étteremmel és nem kevesebb mint 64, a Michelin Guide által ajánlott étteremmel.
Ezek közül érdemes többet is kipróbálni. Alább azonban nem konkrét éttermeket, hanem a legnépszerűbb helyi specialitásokat gyűjtöttük össze, minden évszakban emlékezetessé tehetik horvátországi nyaralásunkat. (Ha tehetjük, persze, érdemes ezeket nem csak a helyi vendéglőben, hanem egy nemzetközileg elismert étteremben is kipróbálni.)
Íme, tehát, azok a különleges fogások, mindenképp kóstoljunk meg Horvátországban járva!
Fekete rizottó
Talán a legismertebb helyi specialitás a crni rižot, azaz a jellemzően tintahalból, annak tintájából, olívaolajból, fokhagymából és vörösborból készült fekete rizottó. Sokak kedvence ez a fogás intenzív tengergyümölcsei-íze és egyedülálló megjelenése miatt. Ne ijedjünk meg, ha elfogyasztása után kicsit furcsa lesz a mosolyunk!
Kopácsi csíptetős ponty
A Kopácsi-rét Horvátország egyik természetvédelmi területéhez tartozik, és egészen a magyar-horvát-szerb hármashatártól a Duna-Dráva összefolyásáig terjed. Az itteni vizekben több mint 44 halfaj található, így a helyi, több évszázados hagyományokra visszatekintő gasztronómia is főleg halételekre épül. Ezek közül az egyik legnépszerűbb az csíptető ponty.
Az így készített pontyot sütés közben csupán szóval ízesítik, majd a tűzről levéve paprika zsírral kenik be. A végeredmény: egy olyan egyedülálló halétel, ami után mindig szóvárogni fog, aki egyszer megkóstolta!
Boškarin
Az isztriai ökörhús a helyiek körében is igazi ínyencségnek számít. A boškarint a legtöbb étteremben többféleképpen is készítik; tálalják vékony szeletekben, steakként, sós mártásban, tésztával, de még levesben is. Ha tehetjük, próbáljuk ki minél több változatát! Bizony, emlékezetes gasztroélményben lesz részünk!
Brudet (brujet, brodet)
A dalmát halászlé, neve okán, elsőre joggal tűnhet inkább olasz specialitásnak, Olaszország Marche régiójából származik a brodetto. A horvátoknál brudet néven terjedt el, de tulajdonképp ugyanazt a paradicsomos alapú, friss halból készült, ecetes levest jelenti.
Hagyományosan a halászok a napi fogásból főzték, az ecet pedig tartósítás miatt került bele – ez a hozzávaló azonban ma sem maradhat ki belőle, sokak örömére. Végeredményben ugyanis épp ez az összetevő az, ami valóban megismételhetetlen ízvilágot kölcsönöz ennek az ételnek. Tényleg felejthetetlen!
Buzara
Kevésbé kalandvágyók kedvencévé is válhat a buzara, ami talán a francia moules marinière nevű ételhez hasonlít a legjobban.
Ez egy egyszerű, fokhagymával és friss fűszerekkel ízesített, borlevesben főtt, kagylóból vagy garnélából készült étel, ami az egész horvát tengerpart kedvence. Bár tésztával és rizzsel is kérhetjük, az igazi autentikus élményhez csupán néhány szelet friss, ropogós kenyérre lesz szükségünk. Muszáj megkóstolni!
Peka
A peka vagy az ispod čripnje (harang alatt) valójában egy elkészítési mód neve, amelynek során szó szerint egy agyag- vagy vasfedél alatt, egy parázs fölött főzik meg az ételt.
Horvátország-szerte zsenge hús- és zöldségételeket, valamint polipot, bárányt, borjú- vagy csirkehúst is készítenek így, nem ritkán pedig burgonya is kerül az edénybe a húsféle mellé. Már a gondolatra is összefut a nyál a szánkban!
Fuži és pljukanci
Két tésztafajtáról van szó, különösen népszerűek a helyiek és a turisták köreiben. A fuži egy papucs alakú házi tészta, amit a fakanál nyele köré tekerve készítenek. legfelsőbb szarvasgombás tejszínes mártással, esetleg marhahússal, boškarinnal, csirkével, kakassal vagy vadhússal tálalják.
Hasonlóképp fogyasztandó a ruganyos, kézzel sodort pljukanci is, ami egy vékonyabb nudlira vagy zöldbab formájára hasonlító tésztafajta. Semmiképp nem hagyjuk ki – és ha lehet, hozzunk belőle haza is egy keveset!
Fritule
Végül de nem utolsósorban szót kell ejtenünk a legnépszerűbb horvát desszertspecialitásról is. A horvát mini fánk, a fritule sokak kedvence, így ma már nem csak ünnepek alkalmával fogyasztják az édesszájú gasztro-rajongókat.
minden érdemes több helyen is megkóstolni, hisz az Adriai-tenger partvidékére jellemző fankszerű sült sütemények régióról régióra változnak. Egyes helyeken például mazsolával, míg máshol reszelt citrom- vagy narancshéjjal, esetleg rakijával vagy rummal bolondítják meg. Ugye, milyen izgalmas?
Kiemelt kép: Šibenik – Fotó: Maja Danica Pečanić