Aki készen áll arra, hogy felfedezze Horvátország legmagasabb hegycsúcsait, az Adria legkisebb szigeteit és a gazdag történelem nyomaival büszkélkedő kőépítményeket, mindenképp érdemes ellátogatnia Közép-Dalmáciába.

Šibenik

Az Adriai-tenger és a hatalmas Dinara ölelésében Dalmácia Šibenik környéki része nemzeti parkjaival, csodálatos folyóival és látványos helyszíneivel igazán lenyűgöző. A régiót felfedezve valódi kalandregény-hőssé válhatunk, hiszen a Közép-Dalmácia vidéke a kulturális és történelmi örökség kincsesbányája.

Ha kiélveztük a horvát strandok minden előnyét, és tekintetünket a szárazfölre szegezzük, Šibenik partvonalát követve megláthatjuk a Szent Antal-csatornát. Az egyik legszebb dalmát óvárosban barangolva átértékeljük az idő múlását. A Mandalina nevű városrésztől 6,5 km hosszú sétány vezet végig a csatorna mentén. A helyiek és a turisták egészen az UNESCO védelme alatt álló Szent Miklós-erődbe juthatnak el gyalogosan vagy biciklivel.

Šibenik (Fotó: Horvát Idegenforgalmi Közösség)

Dalmácia kőbe vésett története, a közel ezer éves élettől nyüzsgő utcák, és három erőd – a Barone, a Szent János-erőd és a Szent Mihály-erőd, amelyek nyári színpada minden koncertet látványossá varázsol – csak a bevezetője Šibenik legfontosabb remekének, a Szent Jakab-katedrálisnak. A Világörökségi kinccsé nyilvánított Szent Jakab-katedrális Európa egyetlen olyan székesegyháza, amely kötőhabarcs és fa szerkezeti elemek nélkül, kizárólag kőből épült.

Šibenik történelmi óvárosa ikonikus épületeivel a Trónok harca sorozatbeli Braavos városának helyszínéül is szolgált.

Programajánló:

A Seasplash Fesztivál utódjának számító Sea Sound, széles zenei programkínálatában az elmúlt évtized jelentős kreatív fejlesztései valósulnak meg. Különösen igaz ez a különféle új, kézzel készített hangrendszerek megjelenésére, melyek a lenyűgöző koncertélmény szempontjából mára ugyanolyan fontossá váltak, mint az előadók a színpadon. A Sea Sound Fesztivál a tervek szerint július 17. és 20. között kerül megrendezésre a šibeniki Martinskában.

Kapcsolódó: Fenntartható utazás, kulináris turizmus

Sinj

Sinj lakói nagyon különlegesnek tartják régi erődvárosukat, mert ez több, mint egy történelmi központ. Az erőd tetején fogadalmi templomot emeltek a Cetina régió lakosságának Rámából Sinjbe való vándorlásának 200. évfordulóján. A templom előtt áll Szűz Mária szobra, (Josip Marinović szobrász alkotása), akinek ünnepélyes és fenséges tekintete Sinjre és környékére figyel.

1996 óta imádják itt a keresztutat, 2001-ben ösvényt építettek hozzá. A hegy lábától a várban álló templomhoz vezető ösvényre 14 állomásból álló keresztutat létesítettek. Minden stáció egy-egy ismert horvát művész alkotása.

A békés és fenséges, Stipe Sikirica akadémikus szobrászművész által készített, domborműves bronzajtóval keretezett Sinj Csodálatos Madonna temploma uralja a város főterét. Az 1699-1712 közötti időszakban épült templom, bár sokszor megsérült, ellenállt a háborúknak és a földrengéseknek – megőrizte eredeti megjelenését.

A Sinji Csodálatos Madonna kegyképe központi helyet foglal el mind az egyházban, mind a sinji emberek szívében.

A város központjában, a Sinji Csodálatos Madonna templommal szemben található a Kamičak. A csillag alakú erőd, Sinj egyik legfestőibb és legemlékezetesebb szimbóluma.  Az 1712-ben épült erőd a mai Alka Lovagudvarhoz (Alkarski dvori) csatlakozik. Kamičak jelenlegi elrendezése 1890-re nyúlik vissza, amikor a falakat építették és fenyőfákat ültettek. 

Az erődön belül egy őrtorony – korábban csillagvizsgálóként szolgált – található rajta órával, amely minden egész óra előtt három percig harangoz, majd pontosan az egész órakor üt egyet.

Programajánló:

A Sinj városát 1715-ben hatvanezer oszmán katona ellen védelmező néhány száz katona hősies ellenállása tiszteletére rendezik meg az Alka nevű lovagi tornát. A minden augusztus elején tartott eseményen díszes ruhájú lándzsás lovasok küzdenek a különböző ügyességi próbákon. Az Alka során a Cetina vízgyűjtőjének egész vidéke visszatérni látszik a hősi korszakba. A kora reggeli óráktól fúvószenekar hívja a helyieket a versenypályára, az egész várost gazdagon díszítik, és minden ház a hagyományos ételek széles skálájával készül.

A közeli Cetina-folyó 104 km hosszú útján „úgy döntött”, hogy tengeri torkolatját rendkívüli geomorfológiai jelenséggé teszi, és 300 m mély kanyont mélyít ki a Mosor és az Omiška Dinara hegyek közötti mészkőtalajban. Ez a gyönyörűtáj adrenalindús szórakozást ígér, a zipline mellett olyan aktív programokat is kínál a természetben, mint pl. sétát, hegymászást, futást, mászást, raftingot, kanyoningot és kenuzást.

Veliko Vrilo, Cetina folyó (Fotó: Julien Duval)

Mljet

Mljet szigete, az Adria legszebb és legerdősebb szigete, az egész Földközi-tenger egyik legvonzóbb gyöngyszeme. A félreeső és érintetlen terület, a miszticizmus, az olajfák, a szőlőtőkék és a zöldellő, buja erdők szigete. Ideális a gazdag növény- és állatvilág felfedezéséhez, a természet varázslatos szépségének élvezetéhez.

Ha séta és túrázás, akkor Mljet. Míg a sziget az ókorban, a rómaiak idejében száműzetési hely volt, ma már sokkal inkább úti cél.

A Mljet Nemzeti Park a sziget nyugati részét lefedi, bene két tó: a Veliko és a Malo Jezero.  A mljeti tavakat – a nagyobb enyhén sós vizű, a kisebb édesvizű – keskeny csatorna köti össze a tengerrel, amelyen át dagálykor sós víz ömlik a tóba, míg apálykor édes víz áramlik a tengerbe.

Mljet Nemzeti Park Darko Kešnjer

Mljet Nemzeti Park ( fotó: Darko Kešnjer)

Kihagyhatatlan látnivaló a bencés kolostor a Szent Mária-szigeten, és az egész Adria legjobb természetes kikötő helye Polače városában.

Az illír korszakból számos erődítményt és síremléket őriztek meg, különösen a Veliki Gradac- dombon, Veliko Jezero közelében, valamint Gradac od Vodicát, közvetlenül a Vodice-forrás felett, Babino Polje közelében. A római palota, amely méretét tekintve a második a spliti Diocletianus-palota és a pulai aréna után, Mljet szigetének egyik legértékesebb történelmi öröksége.

Szintén Babino Polje városától nem messze található az Odüsszeusz-barlang, melynek közvetlen közelében rejtőznek a Szent Pál templom romjai.

Biokovo

A hegység mai nevét valószínűleg a hegy fehérségéről (bil, bilak, Bilkovo, Biokovo) kapta, ami nem szokatlan, ha tudjuk, hogy az év nagy részében itt bizony rengeteg hó van.

Több mint 193 négyzetkilométeren található a horvát természeti örökség igazi ékköve – a Biokovo Natúrpark. Több mint 1500 növény-  és 200 madárfajnak ad otthont. A zergék ügyesen navigálnak a nagy múltú meredek hágókon, a hegy belsejében pedig gödörbarlangok rejtőznek, ahol állandóan jelen van a hó és a jég.

Szürreális természeti szépsége, geológiai jelentősége és egyedisége miatt a Biokovo-hegyet – karsztjelenségeivel, a Vörös-tóval és az Imotski város melletti Kék-tóval együtt – 2024-ben az UNESCO Biokovo–Imotski-tavak Geoparkjává is nyilvánították.

Az adrenalin kedvelői nem hagyják ki a lehetőséget, hogy szelfit készítsenek 1228 méteres tengerszint feletti magasságban a Biokovo Skywalkon. Itt a felhők között sétálhatunk le a szikla széléről, egy 11 méterre kinyúló, patkó alakú, átlátszó üvegpadlóra.

A Sky Promenade néven is ismert Biokovo Skywalk Ravna Vlaška területén található, 13 kilométerre a Biokovo Természetvédelmi Park főbejáratától.

Skywalk_Biokovo Nature Park_Photo Julien Duval

Skywalk, Biokovo Természeti Park (fotó: Julien Duval)

Az 1338 méteres tengerszint feletti magasságban található Štrbina kilátó és a mintegy száz méterrel magasabban fekvő Vošac kilátónál az égbolt és a tenger összeolvadása lenyűgöző látványt nyújt. Akár egy titkos ablak egy kékre festett mesevilágba.

A Štrbina kilátó közelében az utak két irányba vezetnek tovább. Az egyik a Perčin-csúcson át Kotišinába, a másik Vošacra, Lokvára és a Szent György-csúcsra vezet. A Vošac kilátónál van egy hegyi szállás, ahol megpihenhet az ember.

Biokovo hegyvidéki tája a természeti szépségek oázisa, amelyben 40 endemikus növényfaj közül megtalálható az ezüstös törpe nyúlvirág és a dalmát írisz.

Kiemelt kép: Szent Jakab katedrális, Šibenik / Brotherside

Horvátország logó