húsvéti nyuszi felelős tartása

Biztosan szeretnél húsvéti nyuszit? Ezt vállalod a nyúltartással!

Aki lakótelepen élt, az biztosan emlékszik rá, ahogyan a nyolcvanas években húsvét tájékán nemcsak kisnyuszik, hanem csibék is elárasztották a környéket. Szerencsére ma már sokkal tudatosabbak vagyunk az állattartással és az állatok védelmével kapcsolatban, az ünnep közeledtével azonban nem árt, ha alaposan átgondoljuk, valójában milyen felelősséggel jár egy húsvéti nyuszi.

Pihe-puha, aranyos, és húsvét tájékán kimondottan aktuális és divatos. Sokan ma is így tekintenek a nyuszira, és nyilván van is ebben igazság, azonban sokkal fontosabb, hogy a nyúl élő állat, szükségletekkel és igényekkel, és nem mellesleg akár tíz-tizenkét év élettartammal. A már említett nyolcvanas években, amikor húsvét közeledtével megjelentek a piacon a „hazavihető” nyulak és csibék, ezek az állatok általában ugyanolyan gyorsan el is tűntek az otthonokból, ahogyan jöttek.

A kilencvenes évek elején a budapesti állatkert volt az egyik első hely, amelyik felhívta a figyelmet a húsvétinyuszi-vásárlás állatvédelmi szempontjaira, problémáira. Azokban az időkben ezt ugyanis jogszabály még nem írta elő, a ma is érvényben lévő állatvédelmi törvényt csak 1998-ban fogadták el. Ez, egészen pontosan az 1998. évi XXVIII. törvény az állatok védelméről és kíméléséről úgy rendelkezik, hogy az állattartó köteles a jó gazda gondosságával eljárni, az állat fajának, fajtájának, élettani szükségleteinek megfelelő életfeltételekről gondoskodni.

A törvény a „jó gazda gondosságának” fogalmát is pontosan meghatározza, ennek része az elhelyezés, a táplálás, a gyógykezelés, a tisztán tartás, a nyugalom, a gondozás, a kiképzés, a nevelés és a felügyelet.

Húsvét után

Ha valaki a felelős állattartás jegyében azt a kérdést teszi fel magának, vajon mit fog kezdeni a nyuszival az ünnep után, akkor valójában nem gondolkodik felelősen. A legtöbb állatvédő szervezet és az állatkertek is azt hangsúlyozzák, hogy csak az vásároljon élő nyulat, aki elfogadja, hogy az állat hosszú éveken keresztül vele marad, és gondoskodni kell róla, minimum annyira, amennyire a törvény előírja.

húsvéti nyuszi felelős tartása

Húsvét után is törődésre, szeretetre, figyelemre van szüksége a családi nyuszinak (Fotó: Getty Images)

Sokáig az volt a köztudatban, hogy a megunt kedvencek mehetnek a Fővárosi Állat- és Növénykertbe, ez azonban már rég nincs így.

Az állatkert ugyan a múltban igyekezett azzal segíteni a védelmüket, hogy befogadta azokat az egyedeket, amelyeket a gazdák már nem akartak tovább tartani.

A már említett kilencvenes években, amikor még nem beszélhettünk felelős állattartásról, ez megoldást jelenthetett olyan helyzetekre is, amikor az állattartó önhibáján kívül nem tudta tovább ellátni a család kedvencét. A lakosság azonban elkezdett ebből rendszert csinálni, és sokan eleve úgy vállalták a nyulat, hogy csak néhány napig, hétig lesz velük, aztán mehet az állatkertbe.

Kapcsolódó: Miféle nyúl az, amelyik tojást tojik?

Az intézmény úgy döntött, ezt a szemléletet sem erősíteni, sem támogatni nem akarja, így fokozatosan szűkítette a lehetőséget, és 2008-ban teljesen megszüntette. Azoknak viszont, akik a mérlegelés alapján belevágnak a nyúltartásba, tanácsokkal szolgálnak (részletek a zoobudapest.com weboldalon), valamint előálltak egy igazán felelős és egyedi „B”-tervvel is, és az állatkert üregi nyulainak jelképes örökbefogadását javasolják.

A gyerek öröme, a szülő felelőssége

Bármilyen házi kedvencről van szó, a család felnőtt tagjainak tudatosítaniuk kell magukban, hogy hosszú távon ők fognak gondoskodni róla, nem a gyerekek. Lehet, hogy néhány napig vagy hétig tart majd a lelkesedés, azonban az állattartás nehéz részei (takarítás, orvos intézése, vagy ha kutyáról van szó, a sétáltatás) szinte mind a szülőkre hárulnak majd.

És hogy mit jelent egy nyúl a családban? A tapsifülesek formagazdagsága óriási – olvashatjuk az Állatvédelem Gyerekeknek oldalán. – Az óriásnyulaktól kezdve a legkisebb, tengerimalac nagyságú „toy” nyusziig sok fajtájukat kitenyésztették. Érdemes megbízható tenyésztőtől választani (akárcsak bármilyen más állatot), hogy valóban a választott fajtajellegek jelenjenek meg ivarérett korban, és ne derüljön ki, hogy az icipici „toy” nyulacskából klasszikus házinyúl lett.

Fontos tudni, hogy a jó kondícióban lévő kisnyúl élénk tekintetű, szép bundájú, és hatalmas mozgásigénnyel bír.

Minimum két hónapos nyúlfit válasszunk, amelyik már átszokott a szilárd takarmányra. A nyulat kint és bent is lehet tartani, azonban mindkét esetben gondosan kialakított élőhelyre van szüksége. Ha odabent lakik, mindig a leghűvösebb helyiségben legyen a helye, hiszen se izzadni, se lihegni nem tud, könnyen hőgutát kaphat.

Ketrece legyen legalább hatszor akkora, mint maga az állat, de fontos, hogy biztosítsuk számára a szabad mozgást is, persze csak felügyelettel, mert az összerágott kábelek nagyon veszélyesek lehetnek. Odakint is legyen napsütéstől védett helyen, télen pedig szénával telerakott kuckóban, ami megvédi a hidegtől. Fontos észben tartani, hogy tipikus zsákmányállat, tehát védeni kell a ragadozó madaraktól is.

Nagyon érzékeny az emésztőrendszere, elengedhetetlen, hogy helyesen tápláljuk.

Rendszeres állatorvosi ellenőrzésre is szorul, és életbevágó, hogy be legyen oltva két vírusos betegség, a nyulak vérzéses betegsége és a mixomatózis ellen. Fontos az ivartalanítása is, különben könnyen antiszociálissá válik, amikor eléri az ivarérett kort. Odafigyelő gondoskodással akár nyolc-tizenkét évig a család kedvence lehet, derül ki az idézett portál összeállításából.

Nem csak a nyulak vannak veszélyben

Az állatvédők nem győzik hangsúlyozni, hogy a „szezonális” vagy épp nagyon divatos állatfajok és -fajták mennyit szenvednek az emberek meggondolatlansága miatt. A Trónok harca sorozatnak „köszönhetően” például komoly veszélybe kerültek a különböző szánhúzó kutyák, olyan sokan szerettek volna hasonló állatot, mint a filmben.

Ezért egyrészt rettentően túlszaporították ezeket a fajtákat, másrészt megteltek a menhelyek azokkal a kutyákkal, amelyeknek gazdái rájöttek, mit jelent egy szánhúzó kutya mozgásigénye napi szinten. A nyúl ilyen szempontból kisebb igényű állat, hiszen nem akar naponta negyven-ötven kilométert megtenni, lehetőleg hidegben, de ez nem jelenti azt, hogy „elvan”, mint egy plüssállat. Akár húsvétkor, akár az év valamely más szakaszában, felelős törődést és nem mellesleg szeretetet is igényel, ha viszont úgy bánnak vele, imádni való családtaggá válik.

Kapcsolódó: 10 imádnivaló nyúl a képernyőről, akiért rajongunk

Kiemelt kép: Getty Images