3-ból csak 1 ember tudja megfejteni, mi változott az alábbi fotókon – Neked sikerül?

Megfigyelőkészségünk abban is segítségünkre lehet, hogy könnyen felismerjük a manipulált fotókat.

A mesterséges intelligencia világában felértékelődött az emberi tudat és tudatosság jelentősége – főleg az online térben, ahol egyre több megtévesztő tartalommal, visszaéléssel, álhírrel és vírusként terjedő félinformációval találkozhatunk. Lassan elérkezünk addig a pontig, hogy már a saját szemünknek sem hihetünk, bár ennek ellenére sokan még mindig úgy vélik, csavaros észjárásukat nem lehet olyan könnyen kijátszani.

Az alábbi fotós trükkök leleplezésével most utánajárhatunk, vajon mi is ahhoz a nagy tömeghez tartozunk-e, akik hiába veszik szemügyre a részleteket, nem képesek felismerni, hogy valójában manipulált fotót látnak.

Te felismered a szerkesztett fotót?

A brit Warwick Egyetem kutatói szerint az esetek 60%-ban tudjuk csak megállapítani, hogy egy képet manipuláltak-e vagy sem, ami valljuk be, nem túl jó eredmény. A tudósok kutatásuk során épp ezt szerették volna kideríteni, pontosabban, hogy az önkéntes résztvevők milyen hatékonysággal veszik észre a digitális szerkesztésekre utaló nyomokat.

Eredeti és módosított fotókat mutattak nekik, a kísérletből pedig az említett adaton túl azt is megállapították, hogy az alanyok csak az esetek 45%-ban tudták pontosan megmondani, egy adott képet hol manipuláltak. Sophie Nightingale PhD hallgató és vezető kutató szerint bár a résztvevők akaratlanul is viszonylag jól teljesítettek – különösen akkor, ha tudták, hol kell keresniük a módosításokat – eredményeik messze nem tökéletesek.

A vizsgálatban az alábbi képeket mutatták meg nekik, melyeken most mi is tesztelhetjük képességeinket!

Keresd a különbséget!

1. fotó

Csak 3-ból 1 ember tudja megfejteni, mi változott az alábbi fotókon.

Fotó: Sophie Nightingale; University of Warwick

Szabad a gazda?

Nos, az igazság az, hogy az alsó az eredeti, a felső pedig a módosított fotó. És hogy mi változott? A középpontban álló hölgy homlokáról, arcáról és álláról is eltüntették a foltokat, szeme körül az árnyékok lettek halványabbak, a fogain pedig a zománc lett fehérebb. Ha ezek nem is tűntek fel elsőre a képernyőn keresztül, valószínűleg azt már észre vetted, hogy hozzáadtak a képhez egy csatornacsövet, mely a vizet a folyóba ereszti. 

2. fotó

Csak 3-ból 1 ember tudja megfejteni, mi változott az alábbi fotókon.

Fotó: Sophie Nightingale; University of Warwick

És itt?

Ismét a felső az eredeti, az alsó pedig a manipulált fotó, és ez a szerkesztés is remekül bizonyítja: nincs hatékonyabb ránctalanító a képszerkesztő programnál. A fotón szereplő férfi homlokán található barázdák egy csapásra eltűntek – a kutatást végző szakértő szerint viszont az ilyen típusú képmanipuláció akár komoly veszélyeket is rejthet, ha például ezek a ráncok szolgálnának bizonyítékul egy fontos tárgyaláson.

3. fotó

Csak 3-ból 1 ember tudja megfejteni, mi változott az alábbi fotókon.

Fotó: Sophie Nightingale; University of Warwick

Elárulhatjuk?

Nos, itt is az alsó képhez nyúltak hozzá a szerkesztők. Ha helyesen teljesítettél, akkor neked is feltűntek a „géppel kihelyezett” kukák, a módosított árnyék, a kisimított arc és a háttérben látható fa lombjának változásai. 

Így állapítható meg, hogy egy fényképet manipuláltak-e

Bár a szakértő szerint nincsenek egyértelmű jelek, melyekből felismerhetjük a módosításokat, egy fotó esetében például a Google képkereső funkciójával utánajárhatunk az adott fájl hivatalos forrásának. A képet a keresőbe behúzva több példányban is megkapjuk a fotót, melyeken összehasonlíthatjuk az ismétlődő mintákat, de egy egyszerű képszerkesztő segítségével is lenyomozhatjuk ezeket a kontraszt és az élesség funkciók használatával.

Utóbbi felfedheti az esetleges szabálytalanságokat, a furcsa árnyékokat és fényeket, különösen az arcokon, de még így is nehéz kiszúrni, milyen tárgyakat adtak hozzá vagy épp vettek el az összképből. További hasznos praktikák lehetnek még, ha mindig alaposan megvizsgáljuk az árnyékokat, óvakodunk a rossz minőségű képektől, szkeptikusan kezeljük a túlzó, természetellenes színárnyalatokat és további ellenőrző oldalakat is bevetünk a kép hitelességének bizonyítására. 

A vizsgálatot végzők szerint sokszor nem is gondolunk bele, milyen következményei lehetnek, ha egy képet manipuláltak, és mi azt nem vettük észre.

Problémát jelenthet például önértékelésünket és mentális egészségünket tekintve, de még jogi eljárások során is. Mivel sok esetben a fotók bizonyítékként is szolgálnak – főként ott, ahol esküdtszék hoz ítéletet a bíróság által felterjesztett ügyben –, elengedhetetlen olyan módszerek kidolgozása, melyekkel megvédhetik az embereket a fotómanipulációk negatív hatásaitól.

Próbáld ki személyiségtesztünket is! Legtitkosabb erősségedről árulkodik, mit veszel észre először a képen.

Kiemelt kép: Getty Images, nőklapja.hu