Még csak február van, de a legtöbbünkben már ott motoszkál a nyaralás gondolata. Nem véletlenül szól úgy a mondás: január, február, itt a nyár…

Villámgyorsan elszaladt másfél hónap ebből az évből. És ha ilyen tempóban vágtat tovább az idő, tényleg egy szempillantásnak fogjuk érezni azt is, ami nyárig van hátra. Nem lenne rossz idén valami jó ajánlatot elcsípni a nyaralásra, ugye?

Akár önállóan szerveznénk, akár valamilyen irodával utaznánk, belföldre, külföldre, az utazások és a kapcsolódó szolgáltatások a megfelelő időben lefoglalva jóval olcsóbbak. Lássuk, mire érdemes figyelni, amikor a foglalás időzítéséről van szó!

5 tipp, hogy olcsó legyen a nyaralás

Egy nyaralás, vagy az év bármely szakában történő utazás ára számos tényezőtől függ. Befolyásolja például, hogy milyen hosszú időre megyünk, hisz napokra lebontva jobban jövünk ki egy hosszabb utazásból. Számít, hogy milyen ellátást választunk, hiszen az önellátástól az all inclusive ellátásig nagyon széles a paletta. És nem minden utazó vagy család számára ugyanaz éri meg a legjobban.

A nyaralás ára függ attól is, hogy főszezonban vagy szezonon kívül vágunk-e neki. De persze attól is, merre vesszük az irányt. Kedvelt mediterrán tengerpartjaink árai között például óriási különbségek lehetnek attól függően, hogy az adott városnak van-e reptere, vagy hogy van-e a parton kívül más, nem csak a strandolni vágyók számára érdekes látványosság.

1. Foglalj időben!

Ha a fenti szempontokat alaposan átgondoltuk, és nagyjából megvan, milyen típusú üdülésre gondolunk, illetve hova szeretnénk menni,

a fő szabály az, hogy ne késlekedjünk.

(Bár mindenki hallott már szuper kedvezményes last minute utakról, az ilyesmi nem való mindenkinek. Akármilyen olcsó is egy-egy az utazási irodán ragadt nyaralás, egyáltalán nem olyan személyre szabott, mint az, amit előre gondolkodva mi magunk rakunk össze.)

Általános tapasztalat, hogy a nyaralásokat (ha megtehetjük), érdemes már az adott év első felében, február-márciusban lefoglalni. Ennek az időszaknak számos előnye van ugyanis. A külföldre utazókat a légitársaságok ilyenkor még jóval alacsonyabb árakkal várják, és ilyenkor még sokkal több szállás (típus) érhető el. Továbbá a szállásadók is kedvezményekkel honorálják azokat, akik időben foglalnak.

Ezeknek a kedvezményeknek az az oka, hogy mind az utazási, mind a szállásszolgáltatók be szeretnék biztosítani, hogy helyeik egy bizonyos hányada elkeljen. Segíts nekik – és spórolj az áron!

olcso-nyaralas

Az olcsó nyaralás a foglalás időpontján is múlik! (Fotó Usplash)

Fontos viszont, hogy a repülőjegyek esetén nem érdemes túlzásba esni. Statisztikák szerint repülőjegyek foglalása esetén a túl korai időzítés sem biztos, hogy jó.

A repülőjegyek (legalábbis Európán belül) általában akkor a legolcsóbbak, ha 5,5 – 1,5 hónappal az indulás előtt foglaljuk le őket,

azaz a nyár eleji foglalások ideje éppen most van, a nyár végiekkel kicsit még lehet várni!

2. Foglalj jó időszakra!

A legtöbben (pláne a családosok) az iskolai szünetek idejére időzítik a nyaralásukat. Érdemes azonban megfontolni, hogy az ember kicsit csúsztasson ezeken az időpontokon, mert hatalmas különbségek vannak az árak között. Csak egy példa: júniusban és szeptemberben ugyanolyan jó idő van, mint júliusban és augusztusban, a két nyárközépi hónap árai azonban mindig sokkal magasabbak, és számíthatunk arra is, hogy a nyaralóhelyek is zsúfolásig lesznek ezekben az időszakokban.

Ha megtehetjük, menjünk nyaralni június végén, vagy szeptember elején, a nyári csúcsidőt pedig húzzuk ki hosszú hétvégékkel! (Munkahelyünkön valószínűleg még örülnek is neki, ha nem akkor akarunk elmenni, amikor mindenki. Ráadásul ezekben az időszakokban biztosan olcsóbban foglalhatunk magunknak szállást, utazást és egyéb programokat is.) Ha gyerekek, vagy más kötöttség miatt nem mozgunk ilyen lazán, nézzünk utána, úti célunkon mikor van csúcsidő – és legalább kerüljük el azt!

Olaszországban (csak azért tudom, mert ide évről-évre visszajárunk) például augusztus a csúcsok-csúcsa. Nemcsak az árak jóval magasabbak ilyenkor (sávosan emelkedik például a strandok és strandos szolgáltatások költsége), de a tömeg is jóval nagyobb, mert az olaszok többsége ekkor kapja ki szabadságát. Arról nem is beszélve, hogy a legnagyobb hőség is erre az időszakra esik…

3. Foglalj jó napokra!

Ha már megvan, hogy az év melyik hónapjában utazunk, érdemes figyelni arra is, hogy azon belül hogyan időzítünk. Amennyiben csak pár napra utazunk el, és van elegendő szabadságunk, érdemes lehet úgy időzíteni, hogy hétköznapokra essen az utazás. Ilyenkor megint csak sokszor olcsóbbak a szállások, mint a kiemelt hétvégi időszakokban.

A hét közbeni utazásnak olyan járulékos előnye is van, hogy az ember előtte és utána is rápihenhet a nyaralás élményeire, a helyszínen pedig kicsit az igazibb életbe kóstolhat bele. Én például nagyon szeretem, hogy hétköznap sokszor egészen más arcát mutatja egy-egy üdülőhely vagy nagyváros, mint a hét végén, amikor sokkal több a turista és a helyiek is az ő kiszolgálásukra rendezkednek be.

4. Válaszd meg jól az ellátást!

Nem vagyunk egyformák. Vannak, akik számára akkor nyaralás a nyaralás, ha egy hétig nem kell kimozdulni a minden kényelmet nyújtó szálloda kertjéből, és az ember egyetlen gondja, hogy vajon előbb igyon meg egy alkoholmentes koktélt és csak utána ússzon egyet, vagy hogy ebéd után görög vagy sárgadinnyét kérjen jégbe hűtve. Aki így szeret pihenni, nagyon jól jár az all inclusive ellátással, hiszen biztosan ki tudja használni ezeket a szolgáltatásokat.

Az olyan magamfajta viszont, aki szeret nyaralás alatt is jönni-menni és nem bánja, ha némi meglepetés éri, jól teszi, ha szállodában csak félpanziót vagy reggelit kér, vagy ellátás nélkül, esetleg magánháznál foglal szállást. Míg egy ébredés utáni kiadós reggeli nagyon jól tud esni,

sokan nem szeretik a kötöttséget, ami azzal jár, hogy ebédre/vacsorára vissza kell érni a szállásra.

Ha ugyanis nem érünk vissza és ezért (vagy mert nagyon megkívántunk valami finomat) végül máshol eszünk, miközben kifizettük a jellemzően borsos teljes ellátást, biztos, hogy bosszankodni fogunk, hiszen feleslegesen költöttünk.

5. Légy előrelátó!

Általánosan elmondható, hogy aki előre gondolkodik, sokat spórolhat az utazáson (is). Nemcsak a szállás, vagy az utazás költségeit kurtíthatja, ha előre foglalunk, de egy sor szolgáltatásra is olcsóbban csaphatunk le, ha időben észbe kapunk. Spórolhatunk az idővel (ami ugye szintén pénz), ha előrelátásunknak hála nem kell órákat sorban állnunk egy-egy nevezetesség előtt, de magán a pénzen is sokat foghatunk.

Egyre több szolgáltató (például idegenvezető, tematikus workshopok, túrák szervezői) ma már olyan dinamikus árazást alkalmaznak, amit korábban csak a szállodáktól láttunk. Egy klassz elektromosbringa-túra, vagy hajós városnézés ára akár a duplájára nőhet – attól függően, hogy év elején, online foglalja le az ember, vagy helyben próbál alkudozni.

És mi van, ha nem utazol? 

Egy több napos utazás akkor is nagy költségekkel járhat, ha az ember előrelátó, és ha ott farag a kiadásain, ahol csak tud. Azaz némiképp félrevezető a cikk címe: az, hogy olcsó, ebben a témában mindenképpen viszonyítás kérdése lesz.

Ha idén úgy állnak a csillagok, hogy nem fér bele a nyaralás, akkor se keseredj el! Ha van 1-2 heted, amit kikapcsolódásra fordíthatsz, és módod van rá, hogy ezt olyan társaságban (akár egymagadban) töltsd el, ahogy az neked tetszik, nem feltétlenül kell elutaznod, hogy kiszakadj a mókuskerékből.

Annak, amikor valaki lakóhelyén, vagy ahhoz közel töltődik kulturális programokkal, sportol, mozizik vagy kávézik kikapcsolódási szándékkal, neve is van: staycationnek nevezik és nagyon jóleső tud lenni. Ha nem is ingyen van, jóval kevesebbe kerül, mint bármi, amihez szállást vagy utazást kell foglalni.

Nem csak az olcsó nyaralás érdekel? Kattints a linkre további spórolós tippekért!

Kiemelt kép: Getty Images