Bár az ünnepet övező népszokások és hagyományok már nem élnek olyan élénken a köztudatban, mint évtizedekkel vagy évszázadokkal ezelőtt, ami viszont a húsvéti ételeket illeti, többségük ma is rendre visszaköszön a legtöbb család asztaláról. (Apropó, jöhet még egy étel kvíz?)
Ha nem is ragaszkodunk magához a böjthöz, illetve a kereszténység második legnagyobb ünnepének hagyományaihoz, egy kiadós húsvéti reggelinek, ebédnek vagy vacsorának aligha tudunk ellenállni. Sonka, tojás, fonott kalács és friss zöldségek – kell ennél több a tavaszköszöntéshez?
Szinte minden nemzetnek megvannak a maga húsvéti tradíciói, az ételek hagyománya pedig éppúgy átitatódik szimbolikával, mint Jézus feltámadásának ünnepe, ami elválaszthatatlanul összekapcsolódott azzal, ahogyan manapság étkezünk húsvét idején. A hagyományos ünnepi ételek egy része a tavasz szezonális kincseiből adódik össze, de mivel maga a húsvét szinte mindenhol ugyanazt jelenti, előszeretettel kísérletezünk más nemzetek fogásaival is, melyek tulajdonképpen nem sokban térnek el attól, amit megszokhattunk.
Nők Lapja kvíz: Mennyit tudsz a húsvéti ételekről?
Bár a csokitojás viszonylag új keletű dolog, és nem része az ősi tradícióknak, a sonka, a főtt tojás és a kalács mellett szintén népszerű hagyománnyá vált a világban.
Eredete az 1800-as évekig nyúlik vissza: az első húsvéti csokitojást John Cadbury csokoládégyár tulajdonosnak köszönhetjük, aki addig-addig kísérletezett a tökéletes csokitojás receptjével, mígnem végül világraszóló húsvéti desszertet alkotott belőle. De mai Nők Lapja kvízünkben mi inkább a kereszténység előtti időkből származó hagyományos finomságokra fókuszálunk, és más nemzetek konyhájába is ellátogatunk – hangolódj velünk húsvétra, és töltsd ki ünnepi Nők Lapja kvízünket!
És a klasszikus húsvéti népszokásokkal mennyire vagy tisztában? Teszteld!
Kiemelt kép: Unsplash
Tesztfotó: Getty Images