Ahogy megannyi szellemes(nek vélt) elszólásból megtanultuk, nem a méret a lényeg, sőt, még az irodalomban sem a standard paraméterek számítanak. Rengeteg olyan példát tudunk mondani, amikor egy röpke olvasmány óriási hatást gyakorolt az olvasókra, sőt, megfilmesítés terén sem jelent akadályt, ha egy regény a magvas gondolatokra szorítkozik. Így van ez az idei tavasz legújabb olvasmányait tekintve is, melyek egytől egyig kisregények, mégis, alig száz oldalon mesélnek nekünk különleges szerelmekről, komplex kapcsolatokról, kézzel fogható történelemről, egy ambivalens anya-lánya viszonyról, és nem utolsó sorban eltemetett, ám feloldható sérelmeinkről.

A kis herceg, Az öreg halász és a tenger, A ​nagy Gatsby, de George Orwell Állatfarmja is meglepetést okozott, amikor először kézbe vettem, hiszen az örökérvényű klasszikusokról az a prekoncepció élt bennem, hogy tartalmukhoz hasonlóan fizikai súlyuk sem elhanyagolható.

Pedig a kevesebb néha több szele a világirodalom nagyjait is gyakran megérintette, és mint látható, nem egyszer így, kisregényként születtek a legmeghatározóbb olvasmányok a történelem során.

Amellett, hogy apró méretüknek köszönhetően hamarabb elolvashatjuk a „kötelezőket”, mint azt elsőre gondoltuk volna, manapság praktikus szempontja is van annak, ha egy könyv nem sorolható a féltéglák közé.

Akár krónikus időhiánnyal küzdünk, akár a koncentrációval állunk hadilábon,

vagy csak egyszerűen kevés alkalom jut arra, hogy elmerüljünk egy nagyívű történetben – vagy nem szívesen kötjük le magunkat több száz oldalon keresztül –, az alábbi rövid, frissen megjelent könyvekből bátran válogathatunk a közelgő hosszú hétvégére. 

Gabriel García Márquez: Találkozunk ​augusztusban 

 Magvető, 2024, Oldalszám: 112

Gabriel García Márquez - Találkozunk ​augusztusbanA világpremierrel egyidőben, vagyis március 6-tól olvashatjuk Scholz László fordításában a Nobel-díjas kolumbiai író ez idáig kiadatlan regényét, melyről az a hír járta, hogy több évtizeden át a szerző családi széfjében lapult. A Találkozunk augusztusban című kötetből számtalan változat készült, mivel a szerző – romló egészségi állapota és memóriája miatt – úgy érezte, a szöveg nem elég jó, nem elég végleges a kiadáshoz.

Gabriel García Márquez fiai – Rodrigo és Gonzalo – nemrég azonban újraolvasták apjuk elfeledett kéziratát, és úgy döntöttek, az író halálának tizedik évfordulójára mégis publikálják a kisregényt, amelyről úgy vélik, az alkotásra való szakadatlan törekvés végső gyümölcse.
A kötetben szereplő öt rövid történet egy boldog házasságban élő asszonyról, Ana Magdalenáról szól, aki minden augusztusban elutazik édesanyja sírjához, ám a szigeten egyetlen éjszakára minden évben más emberré válik, idegen férfiak karjaiban. A Találkozunk augusztusban nem csupán irodalmi szenzáció, de egyúttal a vágy, a szabadság és az életöröm felemelő története is. 

Annie Ernaux: Egyszerű szenvedély – A fiú 

Magvető, 2024, Oldalszám: 72

Annie Ernaux - Egyszerű szenvedély - A fiúA tavaszi napsütéssel együtt érkezett ez a két kisregényt tartalmazó kötet, mely egy-egy feledhetetlen szerelem történetét öleli fel, méghozzá a Nobel-díjas Annie Ernaux saját életéből merítve. Mindkét szöveg tökéletes olvasmány egy napsütéses délutáni kávézáshoz vagy szabadtéri feltöltődéshez. Az Egyszerű szenvedély narrátora az ötvenegy éves, elvált Annie Ernaux, aki szenvedélyesen beleszeret egy nős diplomatába, elsöprő érzéseit pedig szégyenérzet és önigazolás nélkül veti papírra.

Ezzel szemben A fiú egy három évvel későbbi, a társadalom megrovó pillantásaitól kísért viszony eseményeit öleli fel, amelyet a szerző egy nála harminc évvel fiatalabb egyetemistával folytatott. Annie Ernaux kisregényeiben a szenvedély természetét igyekszik olvasói elé tárni, és mindazt, amit ez az érzelem tanított neki az emlékezésről, az időről és önmagáról. Ebben a cikkben további 9 tavaszi könyvújdonsággal együtt ajánlottuk, melyeket szintén érdemes feljegyezni olvasmánylistánkra. 

Morcsányi Elza: Végig az Andrássy úton – A sugárút legendás történetei 

Athenaeum, 2024, Oldalszám: 160

Morcsányi Elza - Végig az Andrássy útonNem tudjuk, ti hogy vagytok vele, de mi rajongunk a kultúrtörténeti olvasmányokért (legutóbb a szezonon kívüli Balaton rejtett történetei ragadtak magukkal), így ebből a gyűjtésből sem hiányozhat egy ilyen kötet, mely ezúttal Budapest legfontosabb sugárútján vezet bennünket vissza a múltba. Morcsányi Elza sétavezető, podcast-műsorvezető izgalmas kötetét élménydús, szórakoztató sétája ihlette, amelyet friss képanyag és archív felvételek tesznek még színesebbé.

Könyvének hála otthonunk kényelméből tehetünk történelmi sétát a jövő útjaként, a város reménységeként, a világörökség sugárútjaként emlegetett Andrássy úton, ahol

Morcsányi Elza meséi nyomán megelevenedik a díszes paloták egykori lakóinak élete, az azt övező legendák, titkok és szóbeszédek.

Ugorjunk vissza az időben, ismerjük meg a sugárút történetét a krumpliföldtől a luxus boulevard-ig, kukkantsunk be a fényűző paloták falai mögé gondolatban fővárosunk egyik legfontosabb utcáján barangolva. „Útikönyvek és baráti tippek minimum dobogósa ez a helyszín, ha városunk legfontosabb látnivalóiról van szó; a kiegyezéssel kezdődő és az első világháborúval lezáruló boldog békeidők ragyogó, neoreneszánsz palotákkal tűzdelt mementója.”

Donatella Di Pietrantonio: Anyám, ​a folyó 

Park, 2024, Oldalszám: 176

Donatella Di Pietrantonio - Anyám, ​a folyóAz idei tavasz egyik legjelentősebb olvasmánya a A visszaadott lány és a Halásznegyed szerzőjének új regénye, mely az érzések lassú átalakulásának erőteljes elbeszélése. Állandó ingadozás szeretet és gyűlölet, nosztalgia és elutasítás között anya és lánya megbonthatatlan kötelékében. A történet szerint az idősödő Esperiát betegsége megfosztja emlékezetétől és létezésének értelmétől. Egyedül lánya gondoskodik róla, aki igyekszik is mindent megtenni azért, hogy anyja megőrizzen egy morzsányit identitásából.

Mesél neki a múltról, a gyerekkoráról, családja mindennapjairól, szerelmekről, csalódásokról és veszteségekről. Miközben megelevenednek a kis hegyi falu lakói, ahol mindketten felcseperedtek, édes és keserű emlékek is akaratlanul a felszínre törnek.

Donatella Di Pietrantonio gyerekfogorvosból lett többszörösen díjazott prózai szerző, a A visszaadott lány bejárta az egész világot, 23 nyelvre fordították le majd 2017-ben elnyerte a Campiello-díjat, és hamarosan filmként is viszont láthatjuk. A Halásznegyed ennek a történetnek a folytatása.

Almási Kitti: Elvarratlan ​szálak 

Firmitas Kiadó, 2024, Oldalszám: 198

Almási Kitti - Elvarratlan ​szálakReneszánszukat élik a generációs traumákat, a múlt elkendőzött sérelmeit feldolgozó önismereti-pszichológiai olvasmányok, melyek közül kétségtelenül kiemelkedik Almási Kitti klinikai szakpszichológus legújabb kötete. Az Elvarratlan szálak megjelenése óta állandó szereplője a könyves sikerlistáknak, ám nem pusztán ígéri, végig is kalauzol azon a belső folyamaton, mely során elengedhetjük régóta hordozott érzelmi terheinket.

Hiszen mindannyiunk életében lehetnek olyan elvarratlan szálak, vagyis olyan feldolgozatlan események és lezáratlan konfliktusok, amelyek még a jelenben is befolyásolhatják hangulatunkat, egészségi állapotunkat, kapcsolatainkat és énképünket.

De hogyan bocsáthatjuk meg a korábban elkövetett hibákat? Hogyan békélhetünk meg azzal, hogy elszalasztottunk számunkra fontos lehetőségeket, mert nem mertünk élni velük? Hogyan nézhetünk szembe azzal a fájdalommal, amit eddig csendben hordoztunk magunkban? Egyáltalán honnan tudhatjuk, hogy tényleg túl vagyunk már egy olyan eseményen, ami korábban nehéz érzéseket okozott? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre ad választ ez a hiánypótló kötet, melyet akár már egyetlen hétvége alatt elolvashatunk. 

Inkább olyan regényeket olvasnál, melyek valós történeteken alapulnak? Akkor olvasd el korábbi írásunkat arról az 5 inspiráló nőről, aki megírta saját rendkívüli életét.

Kiemelt kép: Getty Images