A mai nap kiemelkedő jelentőségű a világ ivóvízkészlete szempontjából.
  • A víz világnapját március 22-én tartják.
  • A víz világnapja a tiszta víz fontosságára és az édesvízkészlet veszélyeztetettségére hívja fel a figyelmet. Hoztunk is egy Nők Lapja kvízt a témában.
  • Idén A víz világnapja mottója: Víz a békéért.

A víz világnapjának ünneplését 1992-ben kezdeményezte az ENSZ közgyűlése, és először egy évvel később, 1993-ban tartották meg, a rendezvény azóta minden évben a vízellátás egy speciális aspektusával foglalkozik. A víz világnapja évről-évre felhívja a figyelmet egy-egy jelentős, vízzel kapcsolatos problémára, és cselekvésre ösztönöz a vízzel és a higiéniával kapcsolatos válság megoldása érdekében. Idén a víz és a béke kapcsolata áll a világnap központjában, a kampány ezzel kapcsolatos fontos szempontokra irányítja a figyelmet.

(Ha a Magyarország vizei kvízünk megvan, érdemes kitölteni a Magyarország földrajzával kapcsolatos Nők Lapja kvízt is!)

magyarorszag vizei kviz

Hazánkban alapélmény, máshol napi több órás gyaloglás árán jutnak olykor az egészségre is ártalmas vízhez. Márpedig víz nélkül nincs élet sem (Fotó: Getty Images)

Víz és béke

A víz békét teremthet, de akár konfliktusok forrása is lehet, mivel óriási különbségek mutatkoznak abban, hogy az egyes ember mennyi és milyen minőségű vízhez fér hozzá. Míg a világ egyes részein, például hazánkban is alapélmény, hogy a csapot eltekerve azonnal jó minőségű és tiszta vízhez juthatunk, mások, máshol napi több órás gyaloglás árán jutnak kétes tisztaságú, sőt, olykor az egészségre kifejezetten ártalmas vízhez.

Ha a víz szűkös vagy szennyezett, vagy ha az emberek egyenlőtlenül, vagy egyáltalán nem jutnak hozzá, az egyes közösségek és a világ országai között feszültségek alakulhatnak ki.

Az előrejelzések szerint – ha nem állítjuk meg klímaváltozást és nem teszünk eleget a vizek szennyezése ellen – az egyre növekvő ivóvízhiány éhínséghez, állatfajok kihalásához és súlyos betegségekhez fog vezetni. Egyes becslések szerint 2050-re a világ lakosságának egynegyede olyan országokban fog élni, ahol krónikus hiányt szenvednek tiszta vízben.

A világon ma mintegy 3 milliárd ember függ az országhatárokon átívelő víztől: 153 olyan ország van (hazánk is ezek közé tartozik), amelyik folyókon, tavakon és a mélyben található édesvízkészleteken osztoznak szomszédaikkal, ennek ellenére jelenleg csak 24 ország rendelkezik valamiféle együttműködési megállapodással a vízkészletükre vonatkozóan. Az éghajlatváltozás hatásainak fokozódásával és a világ népességének növekedésével párhuzamosan a vízzel és a geopolitikával foglalkozó szakemberek szerint az emberiségnek össze kell fognia legértékesebb erőforrásunk, a víz védelme és megőrzése érdekében. 

Magyarország vizei kvíz

Magyarország számára is kulcsfontosságú, hogy mindent megtegyen vízkészlete és a víz köré szerveződő ökoszisztémák védelméért. Belső megújuló vízkészletünk legfőbb forrása a csapadék, ez azonban egyenlőtlenül oszlik el az ország egyes területein, és várhatóan csökkenni fog a klímaváltozással párhuzamosan is: ebbe a folyamatba ma már szinte lehetetlen beavatkozni. Annak érdekében viszont, hogy hazai vizeink egészségét és mennyiségét megőrizhessük, magánemberként is sokat tehetünk. Ha óvjuk szeméttől, környezetszennyezéstől, otthonunkban pedig felelősen és beosztással használjuk, mi is hozzájárulhatunk ahhoz, hogy minél később következzen egy, az ivóvízzel kapcsolatos katasztrófa. 

Magyarország lenyűgöző folyók, barátságos tavak, értékes termálvizek és kristálytiszta források hazája: ezek épségének megőrzése közös ügyünk. A víz világnapja alkalmából készült kvízünkben Magyarország értékes, identitásunkhoz is hozzátartozó vizeiről és élővilágukról kérdezünk. 

Kiemelt kép: Getty Images

Kvíz: Mennyire ismered Magyaroszág vizeit?

Magyarország, Dunakanyar

Magyarország vízrajzáról kérdezünk A víz világnapja alkalmából!