A Titanic 1912. április 10-én indult el Southampton kikötőjéből New York felé. A hajóóriás méreteiben egy 11 emeletes épületnek felelt meg, így nem túlzás, hogy korának legnagyobb óceánjárójaként emlegették. Hatalmas méreteiből kiindulva elpusztíthatatlannak hitték, mégis több százan lelték halálukat, miután első (és egyben utolsó) útján jéghegynek ütközött 1912. április 14-én, nem sokkal éjfél előtt.
A Titanic roncsa idén 112 éve hever az Atlanti-óceán hullámsírjában, nagyjából 900 km-re Új-Foundland partjaitól. Az egykori luxus óceánjáró fedélzeten tartózkodó 2207 utas körülbelül egyharmada élte túl a tragédiát, ami egyébként megelőzhető lett volna, ha kellő mennyiségű mentőcsónak áll az utasok rendelkezésére.
Melyik emberélet a drágább?
Sőt, maga az evakuálás sem sikerült úgy, ahogyan kellett volna: a tengerre bocsátott mentőhajók némelyikében mindössze 28-an ültek, holott a csónakok kapacitása jóval több utast is elbírt volna. És ez sajnos még nem minden.
Gondolván, hogy a Titanic elsüllyeszthetetlen, az óceánjáró tervezői az utasok mindössze 52%-ának biztosítottak mentőcsónakot. A társadalmi különbségeket pedig a mentés során is érzékelni lehetett. John Walter Lord Jr. történész A Night to Remember című könyvében megjegyezte, hogy
míg a Titanic első osztályán egyetlen, addig a harmadosztályon 52 gyermek vesztette életét a tragédiában.
Az első osztályon utazók nagyjából 62%-a kapott helyet mentőcsónakokban, szemben a másodosztályú és harmadosztályú utasokkal, akinek 41, illetve 25%-át sikerült kimenekíteni a süllyedő hajóról. A legénység azonban mindenkinél rosszabbul járt: mindössze 20%-uk élte túl a tengeri hajózás történetének legsúlyosabb tragédiáját.
Kizárólag emberi mulasztás miatt következtek be a történelem legnagyobb tragédiái.
A hajóroncsot az évek során többször is megpróbálták kiemelni a vízből, de egyetlen expedíció sem járt sikerrel. Legutóbb az OceanGate Titan nevű tengeralattjárójának tragikus sorsa borzolta a kedélyeket – mind az 5 utas életét vesztette a szerencsétlen merülés során.
A baktériumok, a hideg, a nagy nyomás és a sós víz erodáló hatása miatt a tudósok úgy vélik, hogy nem sok ideje maradt hátra a Titanic sérülékeny maradványainak:
a hajótest néhány évtized múlva teljesen eltűnhet az óceán mélyében zajló kémiai hatások következtében.
Nők Lapja kvíz: Mennyit tudsz a Titanicról?
Akár eltűnik a hajóroncs, akár nem, a White Star Line társaság Titanic nevű óceánjárója örökre beírta magát a történelembe: emléke mindmáig élénken foglalkoztatja a közvéleményt, a végzetes éjszaka körülményei pedig máig vitatottak a történészek és a tudósok köreiben.
Te mennyi mindent tudsz a világtörténelem leghíresebb hajójáról? Teszteld a tudásodat Nők Lapja kvízünk segítségével!
Violet Jessop a történelem három legnagyobb tengeri tragédiáját, a Titanic, az Olympic és a Britannic hajóóriások süllyedését is túlélte. Hogy hogyan, arról a linkre kattintva olvashatsz részletesen!
Kiemelt kép, tesztfotó: Getty Images