Nem akarunk egy helyesírással kapcsolatos Nők Lapja-kvízt rögtön száraz, tudományos dumával kezdeni, de – bár sokak mumusa – a helyesírás igenis fontos része az életünknek. Nem árt emlékeztetni magunkat arra, hogy miért is van: azért, hogy jobban megértsük egymást.
A helyesírás valamely nyelv írásának közmegállapodáson alapuló és közérdekből szabályozott módja, illetőleg az ezt tükröző, rögzítő és irányító szabályrendszer. A magyar helyesírást a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének Helyesírási Bizottsága szabályozza úgynevezett helyesírási szabályzatok kiadásával, ez a sokak által rettegett A magyar helyesírás szabályai. (Egy „közkedvelt” téma a ly vagy j szabály, melynek külön Nők Lapja kvízt áldoztunk nemrég.)
Változó világ, változó helyesírás
Lehet vele egyetérteni vagy nem egyetérteni, a helyesírási szabályzatot – hasonlóan a közlekedési előírásokhoz – be kell tartani. Utóbbiak be nem tartása esetén bírság jár, előbbi azonban általános műveltségünkről árulkodik „csupán”.
A világ és vele a szokások, a közmegállapodások persze változnak. Egyes szavaink kivesznek, mások, főleg jövevényszavak pedig egyre csak gyarapítják szótárunkat. Amikor egy új helyesírási szabályzat születik, az igyekszik az új világ nyelvi jelenségeit jobban leképezni, esetenként egyszerűsíteni, megengedőbbnek lenni. Ehhez az az ideális, ha közvélemény-kutatást is tartanak – ez egyébként utoljára az 1984-es A magyar helyesírás szabályai előtt történt meg.
A Nyelv és tudomány egy Szilágyi N. Sándor kolozsvári magyar nyelvész által jegyzett, 2014-es cikke például tökéletesen megmutatja, miért lenne ez fontos. A Változik a helyesírás? – Változzanak a nyelvészek! című cikk az egybeírás-különírás példáján keresztül taglalja, hogy a nyelvészek az elmélet alapján alkotják meg a szabályokat, azzal azonban, hogy a magyar emberek többsége számára mi volna logikus (tehát lenne valóban magyarul), nem foglalkoznak.
Ha már helyesírás, besokalltunk: ezeket a szavakat használják egyre többen helytelenül.
Így fordulhat elő, hogy az egybeírjuk szó egyben van, noha az említett cikk születésének időpontjában sokkal több találat volt a különírt verzióra – tehát a többség inkább különírná.
Nők Lapja-kvíz: a leggyakoribb helyesírási hibák
Amióta 1832-ben megjelent a Magyar helyesirás’ és szóragasztás’ főbb szabályai a Magyar Tudományos Akadémia – akkori nevén Magyar Tudós Társaság – gondozásában (ez korszakhatár volt, azóta beszélünk mai magyar helyesírásról), átlagosan olyan 30 évente születik új szabályzat. A jó hír, hogy a legfrissebbet 2015 augusztusában adták ki, 2016 szeptembere óta kizárólagosan ez érvényes, úgyhogy még van vagy huszonöt évünk újra felkészülni.
De akkor lássuk, hogy új szabály vagy régi, te is elvéted-e a leggyakoribb helyesírási hibák egyikét!
Hamarosan ez is időszerű lesz! Kvíz: tudsz helyesen boldog karácsonyt kívánni?
Kiemelt kép: Canva/nőklapja.hu