- A spórolás nem feltétlenül jelenti azt, hogy le kell mondanunk a legízletesebb helyi finomságokról, sőt! Éppen azt tanácsoljuk, hogy mindenképp vegyél helyi élelmiszert.
- Az ételeken megtakarított pénzt költhetjük érdekes, tartalmas programokra.
- A spórolás jegyében megvalósított étkezések vagy az alapanyagok beszerzése akár életre szóló élményt is jelenthetnek.
Amikor szülőtársaim arról szoktak panaszkodni, hogy milyen nehéz utazás, nyaralás közben összehangolni a barátok étkezési igényeit, a gyerekek vágyait és a pénztárcánk adta lehetőségeket, akkor egy pár évvel ezelőtti saját tapasztalatot szoktam példának felhozni.
A világjárvány első hullámában nem nagyon volt lehetőség utazni, rengeteg üzlet, étterem zárva volt, de a gyerekekkel ki akartunk mozdulni a négy fal közül. Elmentünk Budapesttől nem messze a Duna-partra, vittünk szendvicset, gyümölcsöt, amelyek persze nem kellettek senkinek.
A barátaink leleményesebbek voltak, ők csak egy nagy csomag pillecukrot hoztak. amíg a srácok saját bicskával nyársakat faragtak, addig a lányok tüzet raktak, majd együtt megsütötték a nyúlós-ragacsos cukrokat. Nem nagy dolog, sőt, még egészségtelen is, de a gyerekeim mai napig mesélik mindenkinek ezt az emléket, és kérik, hogy ismételjük meg.
Vagyis a gyerekeknek nincsenek akkora igényeik, mint azt gondoljuk. Az étel beszerzéséből csináljunk közös programot, játékot: a piacozás, vagy a falusi halász bácsikkal való alkudozás még kaland is lehet. Ez az összeállítás nyilván nem azoknak szól, akik all inclusive ellátást kértek a hoteljükben, hanem azoknak, akik szeretnek külföldön megismerkedni a helyi szokásokkal, ételekkel, emberekkel.
Spórolj lemondás nélkül!
Nézzük, hogyan tudunk úgy spórolni nyaralás közben az ételeken, hogy ne jelentsen lemondást! Mert igenis meg lehet csinálni, csak némi leleményességet igényel.
1. Spórolj tervezéssel!
Már indulás előtt tervezzétek meg, mekkora költségvetés áll rendelkezésre, ami az étkezést illeti, és azt is fixáljátok, hányszor mentek majd étterembe. Keressétek meg a szállásotokhoz legközelebbi piacot, ha nem találok ilyet, első nap kérdezzétek meg a helyieket, legközelebb hol és melyik napon lehet piacozni.
Tengerparti szállás esetén egészen biztosan találhattok halászokat a település kikötőjében, ha friss tengeri herkentyűket szeretnétek, velük is érdemes lehet bizniszelni. Ez azért is jó, mert így biztosan friss termékhez jutsz, és a helyieket támogatod, és nem a nemzetközi bolthálózatokat.
A hétköznapokon így spórolhatsz az élelmiszereken!
2. Gondolkodj helyiként!
Nem elég előre utánajárni, hol lehet jókat enni, mert így is sokszor belefuthatunk turistacsapdákba. Inkább kérdezzük meg a helyieket, ők hol szeretnek reggelizni, kávézni, merre a legjobb a helyi street food. És ugyanígy megkérdezhetjük, melyik borászatnál szerzik be a bort, vagy vásárolnak-e őstermelőnél.
Ha az apartman tulajdonosát, a buszvezetőt vagy a közeli strand vízimentőjét kérdezed meg a legjobb helyekről, egészen biztosan nem a legpuccosabb vendéglátóhelyeket fogja ajánlani, hanem olyat, ami ár-érték szempontjából megfelelő, és garantáltan finomat ehetsz.
Helyiekkel barátkozni nemcsak a takarékoskodás miatt jó, de jobban meg is ismered a kultúrájukat.
Ha jó étterembe szeretnél menni, akkor pedig az értékeléseknél (Yelpen vagy a Google Mapsen) mindig olvasd el a helyiek beszámolóit is, mert lehet, hogy a „tradicionális” étel nem ugyanazt jelenti a külföldinek és egy tősgyökeres vendégnek.
3. Étterem helyett bisztró, büfé
Ha nem szeretnél te magad főzni vagy nincs rá lehetőséged, de spórolni szeretnél, akkor éttermek helyett válaszd a kávézók, bisztrók napi menüjét. Sokszor pedig a legfinomabb falatokat a sikátorban álló büfékocsikból, a legzamatosabb gyümölcsöket pedig a szabadstrand mellett álldogáló árustól szerezheted be. Ilyen esetben ezekre figyelj:
- Csak olyan helyen vásárolj ételt, ahol sokan esznek, esetleg sor is van!
- A főtt étel legyen mindig friss, forró, jól átsült – főleg melegben!
- Ilyen helyen inkább palackozott vizet kérj csapvíz helyett!
4. Spórolj a nassolnivalón!
Az ember észre sem veszi, hogy városnézés közben mennyi mindent összevásárol: egy kis fagyi, egy zacskó csipsz, helyi édesség, elviteles kávé, üdítő… Ezek az aprónak tűnő kiadások a látványosságok közelében nagyjából kétszer annyiba kerülnek, mint a kicsit messzebbi kisboltban. Ezért gondoskodj róla, hogy két főétkezés között
a táskádban mindig legyen alma, müzliszelet, mogyoró vagy keksz!
5. Legyen saját palackod!
Az utazás előtt nézz utána, mennyire biztonságos az úti célodon a csapvíz fogyasztása! A nagyvárosokban a metrókban például nagyon sok helyen van ivókút, Európában pedig jellemző, hogy a parkokban és a nagy köztereken is elhelyeznek ilyeneket. Ha mindig feltöltöd a saját kulacsodat, akkor rengeteget spórolhatsz, és a környezetet is kíméled.
Unod a vizet? Remek nullkalóriás vízízesítő tablettákat, porokat lehet kapni, amikben még vitamin is van.
Ilyen a Waterdrops, az Aqua Plus vagy a Dropz. Vigyél magaddal ilyen ízesítőket, és máris kész az üdítőd!
6. A főzés = spórolás
A főzéssel mindig lehet spórolni, de ki akar a nyaralása alatt órákig szöszölni a mini konyhában a kempingben vagy az apartmanban? Senki! Tehát a legjobbak a maximum 20 perc alatt elkészíthető fogások, a tészták szósszal, tojásos fogások, a rizsételek zöldséggel, hallal, hússal, na és persze a kiadós saláták.
Van néhány élelmiszer, ami az egész világon olcsó, és egy kis kreativitással sokat ki lehet hozni belőlük: ilyen a bab-, kukorica- és a halkonzerv, a paradicsompüré, a száraztészta, a rizs és a száraz hüvelyesek. Ezeket variálva remek fogásokat lehet összedobni!
7. A repülőtéren kizárt a spórolás!
Nyilván vannak olyan helyzetek, hogy muszáj a repülőtéren valami ennivalót szerezni, főleg most, amikor rengeteget késnek a járatok és esetenként fél napig a terminálban várakoznak az utasok. De ha minden a tervezettek szerint alakul, akkor ne a repülőtéren próbáld elkölteni a vakáció utolsó vacsoráját, mert a pénztárcád bánja.
Ha spórolni szeretnél, akkor még a városban, parton egyél valami igazán jót a helyi étteremben, és vigyél valami könnyen ehető (nem csöpögős, maszatoló, könnyen megolvadó) snacket a repülőtérre magaddal, akár egy szendvicset, péksüteményt vagy sós magokat.
És még további 6 spórolási tipp, ha a kevés a büdzséd a nyaralásra.
Kiemelt kép: Getty Images