A közös utazás vízválasztó lehet a kapcsolatban: vagy egymás idegeire mentek, vagy megerősödve tértek haza. Érdemes megismerni a nyaralási buktatókat.
  • A közös nyaralás akár vízválasztó lehet egy párkapcsolat korai szakaszában.
  • Meglepő dolgokon is egymásnak ugranak a párok – mutatjuk, melyek a leggyakoribb feszültségforrások.
  • Utánajártunk, hogyan lehet elkerülni ezeket.

Eldőlt: néhány hét múlva elutaztok valahova közösen. Ez lesz az első alkalom, hát nem csodás? Lelkes izgalommal veted bele magad a tervezésbe, számolod a költségeket, készíted az útitervet, ellenőrzöd az útleveleket. Már nem is tudsz másra gondolni, amikor szép lassan elkezdesz szorongani.

Eszedbe jutnak a rémtörténetek a különböző párokról, akik élet-halál harcot vívtak egymással a közös nyaralás során. Beugranak a szomorú sztorik megcsalásról, borzalmas csöndekről és közönyről, és egyre jobban emlékszel a kirablós és medúzacsípéses élménybeszámolókra is, amelyek szintén szakítással értek véget.

Egyre jobban átjár téged is a fagyos érzés: lehet, hogy rossz ötlet volt a közös utazás? Mi lesz, ha ti is úgy jártok, ahogy a többiek? Mi lesz, ha ti sem ugorjátok meg ezt a párkapcsolati tesztet?

Az utazás megváltoztatja a személyiséget

Ha elhagyjuk a komfortzónánkat, és új helyre megyünk, kiszámíthatatlan, hogy mi fog történni. Nem véletlen, ha úgy jövünk haza valahonnan, hogy nem is értjük magunkat vagy a másikat. Az utazás abszolút kitolja vagy átírja a határokat, és ez így van rendjén. Hiszen számos váratlan helyzet adódhat, amit meg kell oldani akár fizikailag, akár érzelmileg.

A közös nyaralás hatványozottan kínálja számunkra a kihívásokat, mert nem csupán a mi határaink változnak, hanem a partneré is. Ha ezt rosszul kezeli, az óhatatlanul kihat a mi élményeinkre is. És bizony nem könnyű békésen reagálni a huszonnyolcadik hisztire, ami az időjárásra, szállásra, szagokra, repülőre, ételre vonatkozik.

Te is a legidegesítőbb turisták közé tartozol? Most kiderülhet.

A közös utazás legnagyobb kihívásai

Bármelyik percben történhet valami a nyaralás alatt, ami kifeszíti az ember idegrendszerét. Nézzük meg, melyek a legnagyobb próbatételek, és mit lehet tenni!

1. Állandó együttlét

Érdemes már az utazás előtt tudatosítani magadban, hogy a társad mindig ott lesz veled. 0/24-ben. Még ha el is mész külön masszázsra, mit gondolsz, ki fog várni a szobában? Nem, nem fogsz tudni bezárkózni a hálóba egy fülhallgató és a telefonod társaságában, ha már eleged van a másikból.

közös utazás árnyoldalai tippek

A közös nyaralást könnyen tönkretehetik az apró viták (Fotó: Getty Images)

A közös utazás egyik legnagyobb közhelye, hogy olyan alaposan megismerhetjük egymást a másikkal, amire talán nem is vágytunk. Nem csupán a háromnapos szakáll, a hólyagok, a kellemetlen szagok vagy a napégéstől foszló bőr tartozik ide, hanem személyiségünk azon része is, amit eddig jótékony homály fedett.

Lehet, hogy a görög tengerparton fog kiderülni életünk szerelméről, hogy valójában egy nagyra nőtt óvodás, aki rosszul tűri az idegen nyelvi helyzeteket.

Rólunk pedig a barcelonai városlátogatáson hullik le a lepel, hogy egy két lábon járó excelsárkány vagyunk, aki nem tud tágítani a tervektől.

Ezek a dolgok persze nem akkor derülnek ki, amikor mosolyogva választunk épp szállást vagy mások festői úti beszámolóit olvasgatjuk. Felkészülni tehát nem is nagyon tudunk rá, hiszen olykor még magunknak is tudunk meglepetést okozni. Ha viszont a nyaraláson történik valami, ne meneküljünk el a konfliktus elől, beszéljük meg frissiben, mielőtt elharapózna.
Elvégre nem azért utaztunk el, hogy magányosan koktélozzunk a tengerparton azon merengve, hogy otthon még minden olyan szép volt.

2. Költségek

A vakációs költségeket viszont talán közvetlenül a desztináció eldöntése után érdemes megbeszélni, ugyanis ha ezt a pontot átugorjuk, az tönkreteheti az utazást. Akkor pláne nem tanácsos szégyenlősködni, ha még nem ismerjük teljesen egymás anyagi helyzetét.

Határozzuk meg előre a kereteket, hogy ne egy ember vállát nyomja a felelősség. Előzzük meg a kellemetlen helyzeteket az étteremben, a boltban vagy a parton, a pénzügyi viták ugyanis a délutáni fagyizás mellett az esti hancúrozást is alááshatják.

Jó ötlet szétosztani a költségeket, az egyik fél az utazást, a másik a szállást fizeti, az ételt pedig felváltva.

Sokféle verzió lehet, de fontos, hogy előre tisztázzuk a kereteket, ne ott kelljen szembesülni azzal, hogy mást gondolunk a nyaralás költségvállalásáról. Persze sok esetben nem lehet egyenlőre kihozni a büdzsét az eltérő anyagi helyzet miatt. De ha beszélünk róla, akkor mindkét fél az információk birtokában hozhat döntést. Szuper emlék a jakuzzis pezsgőzés, de csak ha nem hallgatjuk utána két évig, hogy milyen piszkosul drága volt.

3. Váratlan helyzetek

A kellemetlen szituációk ismeretlen környezetben kétszer olyan rossznak tűnnek, ezért fontos, hogy próbáljuk megőrizni a hidegvérünket. Késik a repülő, törlik a hajós túrát, a fürdőzést elmossa a monszun, a helyi ételekből álló vacsora nem marad a gyomrunkban, kijön a napallergiánk, a recepciós semmilyen nyelvet nem beszél.

Sűrített mivolta miatt a közös utazás valóban kapcsolati erőpróba. Ha feszülten elmenekülünk, miközben társunk a vécékagylót markolássza, tegyük fel a kérdést: nekünk hogy esne, ha a másik otthagyna minket ilyen helyzetben? Egyáltalán, van-e értelme a kapcsolatnak, ha a minimális empátia is hiányzik belőlünk?

Simán előfordulhat, hogy bepánikolunk, akkor valljuk be nyugodtan. A kölcsönös szeretet és tisztelet akkor is előreviszi a dolgokat, ha látszólag nincsen megoldás. Na, és a humor!

Ha nincs komolyabb probléma, a fura ízű vacsorát követő hasmenés örök viccforrás marad.

Ha törlik a hajótúrát, menjünk várost nézni, ha hideg van fürdéshez, vessünk be magunkat egy helyi piacra.

közös utazás árnyoldalai tippek

A nyaralás alatt nem csak a másikat, magunkat is jobban megismerjük (Fotó: Getty Images)

4. Viták

Jó eséllyel egyszer biztosan eltévedünk a nyaralás alatt. Ilyenkor jönnek általában az én megmondtam, hogy balra kanyarodjunk vagy a te mindig mindent jobban tudsz mondatok. Apró viták a másodperc törtrésze alatt fajulhatnak el olyan ártatlannak tűnő eseményekből, mint a hotelajtó bezárása, a töltő otthon hagyása, rossz étterem választása.

Ahelyett, hogy elrontanánk az egész utazás hangulatát, vállaljunk felelősséget közösen. Az vezessen, akinek jobban megy, éttermet pedig az válasszon, aki könnyebben kiigazodik a külföldi menüválasztékban. A morcos hajókapitánnyal vagy a pancser recepcióssal az beszélgessen, aki könnyebben teremt kapcsolatot, a jegyek foglalását pedig az intézze, aki precízebb, és az apró betűs részt is elolvassa.

5. Túltervezés

Az otthoni kanapé kényelmében tökéletes tervnek tűnik, hogy megnézzük az óvárost, a két kiemelt katedrálist, ellátogatunk a nemzeti galériába, és hazafelé beugrunk abba a mindenki által emlegetett kastélyba. Amikor a második katedrális után a kávézóban a talpunkon lévő vízhólyagot tanulmányozzuk, és kiderül, hogy nincs egy szendvics se a kínálatban, rájövünk: a túltervezés klasszikus csapdájába estünk.

Érdemes szellősen készíteni az útitervet, hogy beleférjen egy spontán vásárlás, koktélozás vagy fotózás egy kilátónál.

Engedjük magunkat sodorni az eseményekkel, elég néhány referenciapont, hiszen a köztes időt úgyis egymással töltjük ki.

Itt is az a legfontosabb, hogy mindkét fél érdeklődési köre tudjon érvényesülni, ha végképp nem megy, akár külön is programozhattok. Így három óra múlva a megbeszélt szökőkútnál úgy fogtok egymás nyakába borulni, mintha hetek óta nem találkoztatok volna.

Ha máskor nem, a közös utazás alkalmával biztosan kiderül mindkettőtökről, hogy nem vagytok tökéletesek. Az elképesztő élmények mellett azonban még egy érzéssel gazdagodhattok: ha valami gond van, ott áll melletted valaki, aki segít. Ha csak egy kézfogással, de számíthatsz rá. Elmondhatod neki, mi nyomaszt, és közösen kereshettek megoldást, ami

sokkal jobban összeforrasztja a párkapcsolatot, mint egy romantikus program az otthoni körülmények között.

Az utazás nemcsak a világ, hanem önmagunk és a másik megismeréséről, felfedezéséről is szól. Hogy megtanuljunk toleránsabbak, türelmesebbek lenni, hogy lássuk a dolgok humorosabb oldalát, de közben megtanuljunk felnőttként viselkedni. Szóval, aki a cikk végére nem riadt meg, bátran foglaljon szállást, és készüljön a legváratlanabb helyzetekre!

Nyaralás okosan: így spórolj az ételen!

Kiemelt kép: Getty Images