- Ahány magyar tájegység, annyiféle kifejezés érvényes az állatokra is.
- Némely régebbi elnevezés annyira találó, hogy ma is használatos (hiszen gyakran az állatok megjelenésére, viselkedésére utal), ugyanakkor bőven akadnak olyanok is, amelyek kevésbé egyértelműek.
- Kvízünk segítségével tesztelheted, hogy mennyire ismered az állatok népies elnevezéseit!
A legtöbb állat és azonosított, dokumentált élőlény olyan nevet kap, ami az adott fajra jellemző. Ezek a nevek egy rendszertani besorolás szerinti nemből állnak, amit egy fajspecifikus jelző követ (például a farkas neme a Canis, faja a Lupus, hivatalos neve tehát Canis Lupus) – tudományosan így osztályozzák az állatokat.
Aztán jött például a magyar paraszti kultúra is, és amit csak lehetett, átformált a saját szájízére – méghozzá igen találóan.
Így lett a rókából ravaszdi, a farkasból ordas, a macskából cirmos, a medvéből brumi, a bagolyból uhu, a malacból coca, és még sorolhatnánk. Mindezek ugyan eltérnek a tudományosan, illetve általánosan használt nevektől, mégis gyakran találkozhatunk velük a köznyelvben, hála a hagyományos meséknek (apropó, a linkre kattintva erről is találsz egy izgalmas Nők Lapja kvízt), melyekből rendre visszaköszönnek ránk népnyelvünk gyöngyszemei.
A magyar nyelv sokszínűsége miatt viszont nem minden állatnév ennyire egyértelmű. Bőven akadnak olyan – olykor humoros – kifejezések is, amelyekről elsőre ki sem találnánk, hogy milyen állatokat takarnak.
Nők Lapja kvíz: Tudod, mi a paszuly, az angyalbögyörő vagy a tőtike?
Nők Lapja kvíz: állatok népies elnevezései
Hogy ne legyen annyira egyszerű dolga senkinek, mai Nők Lapja kvízünkben főként ezekből a régi elnevezésekből válogattunk. Bár 11 kérdést kell megválaszolni, a listát tulajdonképpen napestig lehetne folytatni, hiszen elég egy picit kutakodni a történelemben, és láthatjuk, hogy őseink kreativitása nem ismert határokat.
Készen állsz a megmérettetésre? Akkor rajta!
Nők Lapja kvíz: Ismered a ruhadarabok népies elnevezéseit?
Kiemelt kép: Fortepan / Tóth Árpád
Tesztfotó: Fortepan / Erdőssy Béla