- Elég megnézni a népmeséket, és láthatjuk, hányféle szereplőt köszönhetünk az ősi magyar hiedelemvilágnak.
- Ezekben a mesékben és mítoszokban ismert, illetve mára már kevésbé ismert mitikus lényekkel, istenségekkel, varázserővel bíró emberekkel is találkozhatunk.
- Hogy senkinek se legyen egyszerű dolga, kvízünkben a népi hiedelemvilág kevésbé ismert alakjairól is szó lesz. Teszteld, hogy hallottál-e már róluk!
A paraszti kultúra és népi hiedelemvilág sokszínűségét tükrözi, hogy a magyarság bizony nem szenved hiányt különféle mesékből, legendákból és mitológiai történetekből (magyar népmese kvízünket a link alatt töltheted ki). Ezek a történetek olyan természetfeletti erővel rendelkező emberekről és más furcsa lényekről mesélnek, akikkel olykor a falu legcsintalanabb gyerekeit is szokás volt ijesztgetni.
Ilyen volt a vasorrú bába, a réz… (hadd ne írjuk le, hogy milyen) bagoly, a kutak mélyén rejtőző markoláb vagy a zsákos ember, akik eljönnek értünk, ha nem viselkedünk jól. Hogy ez mennyire volt hatásos és jó nevelési módszer, az erősen vitatható.
De persze akadnak a fentieknél barátságosabb szereplők is a folklórban. Ők a természet, az égbolt, az állatok és a növények közelében élnek, magyarázatot adnak az ismeretlenre, a világ működésére, segítik a közösségeket, és az ősi magyar vallás világképébe is jól illeszkednek.
Ilyenek voltak például a szláv népek körében ismert erdei szellemek, akik állítólag a Mohács környékére betelepült sokácok busómaszkjait is ihlették.
Vagyis a különböző népek hiedelmei nem feltétlenül állnak távol egymástól. Pláne, ha a szóban forgó kultúrák sok időt töltöttek egymás szomszédságában, illetve egymással keveredtek.
Nők Lapja kvíz: a magyar népi hiedelemvilág alakjai
Ahogyan kevésbé szimpatikus társaikkal, úgy a magyar népi hiedelemvilág kedvesebb szereplőivel is találkozhatunk a szájról szájra terjedő mendemondákban és népmesékben.
Mai Nők Lapja kvízünk segítségével tesztelheted, hogy hallottál-e már róluk! (Figyelem, a szájhagyomány útján terjedő információk gyakran több változatban is léteznek! Mi most a legnépszerűbbnek vélt verziókat vettük figyelembe.)
Nők Lapja kvíz: a becsapós népi találós kérdések is mennek?
Kiemelt kép: Busójárás 1969-ben – Fotó: Fortepan / Székely Balázs
Tesztfotó: Mohácsi Busójárás – Fotó: Getty Images