- A hagyományok régen a mindennapi élet szerves részei voltak.
- A szüret az ősz legfontosabb eseménye napjainkban is.
- Teszteld, mennyire ismered az ősszel kapcsolatos néphagyományokat!
A bizonytalan időjárás ősszel olykor sok esőt és szelet hoz, de vigaszként hathat ránk, hogy beért az alma, a körte, a szilva, a dió és a szőlő, ami egyúttal a szüret idejét is jelenti. Jól tudták ezt őseink is, akik különböző hagyományokon, évszázados népi megfigyeléseken, babonákon és bölcsességeken keresztül utaltak az időjárásra és a természetre.
Ezek a szokások keretet adtak az emberek életének, és segítettek behatárolni a munka, valamint a szórakozás idejét, ami alapvető fontosságú volt a sikeres termést illetően is.
Rengeteg ilyen hagyomány és hiedelem kapcsolódik az őszi szüret idejéhez, ami nemcsak rengeteg tennivalót, de mulatságot is jelentett, hiszen a közösség ilyenkor ünnepelte együtt a kemény munka eredményét. Természetesen szőlő, bor, és jellemzően frissen sült almás sütemény, gulyásleves, sült hús vagy töltött káposzta kíséretében.
Mivel hazánk kiváló borairól is híres, nem meglepő, hogy a szőlőszüret az ősz legnagyobb eseménye napjainkban is. Ma már többnyire géppel történik, így ritkán kell hozzá annyi szorgos kéz, a szüreti bállal járó hagyomány viszont továbbra is él. Attól függően, hogy az egyes régiókban mikor érik a gyümölcs, szeptember végétől október végéig országszerte találhatunk kedvünkre való szüreti programot.
Nők Lapja kvíz: Jól ismered a magyar borvidékeket?
Nők Lapja kvíz: Mennyire ismered az őszi népszokásokat, bölcsességeket?
Mivel a hagyományok egyre halványabban vannak jelen a mindennapjainkban, úgy gondoltuk, itt az ideje egy kis szezonális tudásfrissítésnek! Töltsd ki Nők Lapja kvízünket, és teszteld, hogy hallottál-e már hazánk őszt övező népszokásairól, hagyományairól és bölcsességeiről!
Nők Lapja kvíz: és az állítok népies elnevezéseit is ismered?
Kiemelt kép: őszi szüret 1914-ben (Fortepan / Fridhetsmuseet)
Tesztfotó: Unsplash