- Fejlett technológia hiányában földművelő őseink a természeti megfigyelésekre támaszkodtak, ha tudni szerették volna a várható időjárást. Ezeket a megfigyeléseket sokszor közmondásokkal, hiedelmekkel is társították.
- Ugyanígy jutottak bölcsességek a hétköznapok emberi dilemmáira, igazságaira is.
- Kvízünk segítségével tesztelheted, hogy mennyire ismered a népi megfigyeléseket, bölcsességeket!
A modern kor meteorológusai csúcstechnológiás eszközök, statisztikák és algoritmusok segítségével próbálják kiszámítani a várható időjárást. Ellenben a régi korok embereivel, akik 100-200 évvel ezelőtt (sőt, jóval korábban is) a saját megfigyeléseikre hagyatkoztak, ami a várható termés szempontjából is kulcsfontosságú volt.
Nők Lapja kvíz: mennyire ismered az állatok népies elnevezéseit?
Rájöttek arra, hogy az állatok viselkedése, a szél iránya és a különböző légköri jelenségek milyen időt hozhatnak magukkal az elkövetkező napokban. Ezekhez a megfigyelésekhez sokszor olyan rímelő, adott esetben humoros, játékos közmondásokat, hiedelmeket is társítottak, amelyeknek tényleg van némi tudományos alapjuk – bár a globális felmelegedés nagy részüket mostanára felülírhatta.
Nagy általánosságban ezekre a megfigyelésekre ma is hagyatkozhatunk, gondoljunk csak a vándor vadlibákra, akik ha délre tartanak, akkor a hideg elől vonulnak, amire így nyugodt szívvel mi is felkészülhetünk.
De ott vannak a hangyák is, akik nagy bolyban gyűlnek össze, ha eső várható, és ne feledkezzünk meg a legpontosabb időjós állatkákról, a levelibékáról sem, akik különösen érzékenyek a páratartalomra, ezért eső előtt hangosabban, intenzívebben brekegnek.
De ugyanígy jutottak bölcsességek a hétköznapok emberi dilemmáira és igazságaira is, ott van például a hazug ember esete, akit mindig előbb érnek utol, mint a sánta kutyát. Aki sosem próbál, az se nem nyer, se nem veszt, az ember pedig annyit él, amennyit örömmel él. És még folytathatnánk.
Nők Lapja kvíz: tudod folytatni a népi bölcsességeket?
Nők Lapja kvízünkben olyan időjárással és általános igazságokkal kapcsolatos népi bölcsességekkel találkozhatsz, amelyeket talán még a nagyszüleink is használhattak. Töltsd ki Nők Lapja kvízünket, és teszteld, hogy ismered-e őket!
Nők Lapja kvíz: mennyire ismered a régies magyar szavakat?
Kiemelt kép: mezőtúri pásztor 1936-ban (Fortepan / Szilágyi Marianna)
Tesztfotó: Fortepan / Fridhetsmuseet