Bármerre tekintünk a világban, a leves kétségtelenül közkedvelt eledelnek számít évezredek óta. Aligha akad olyan nemzet, aminek ne lenne saját kedvence. Mi, magyarok például megannyi levesfélével büszkélkedhetünk. Vegyük például a megunhatatlan gulyást, amit a hazánkba érkező turisták elsőként keresnek, vagy a húslevest, amit vétek lenne kihagyni a klasszikus vasárnapi menüből.
Ma már nagy keletje van a tudatos táplálkozásnak, és egyre többen próbáljuk más alternatívákkal helyettesíteni az olyan alapanyagokat, amelyek nem esnek jól bárki szervezetének. A levesek ebből a szempontból szerencsére nem mindig okoznak különösebb fejtörést, hiszen a nagymama húslevesén például nincs mit újraértelmezni – részben talán ezért is képvisel érzelmi értéket a vasárnapi húsleves gondolata.
A leves szuperereje pedig nemcsak a nosztalgiafaktorban és a gazdag ízekben, de jórészt abban is rejlik, hogy nagyszerűen eltelít, miközben – elkészítési módtól és hozzáadott alapanyagoktól függően – az alakunkkal is óvatosan bánik. Talán nem véletlen, hogy Sisi egyik kedvenc fogása is a húsleves volt.
Kapcsolódó: Hogyan segít a húsleves a betegség ellen?
Utóbbit, ha megfelelő alapanyagokból, csontból, húsból főzzük, és nem aprózzuk el a friss, zamatos zöldségeket sem, olyan alapvető ásványi anyagokkal láthatjuk el a szervezetünket, mint a kollagén, a glicin, a B-vitamin, A-vitamin, C-vitamin, E-vitamin, kalcium, kálium, foszfor és magnézium, melyeket különösen a hideg, betegségekkel terhelt őszi-téli időszakban hálálhat meg az immunrendszerünk. Nem beszélve arról, hogy egy tál kiadós, gőzölgő leves a napi folyadékbevitelünkhöz is hozzájárul.
Nők Lapja kvíz: Melyik leves lehet ez?
Nők Lapja kvízünkben nemcsak a magyar konyha nosztalgikus alapdarabjaival, de más országok hazánkban is népszerű kedvenceivel találkozhatsz. Te mennyire vagy leveses? Most kiderül!
Még egy Nők Lapja kvíz: Melyik hozzávaló nem kell a szezonális ételekbe?
Kiemelt kép: Getty Images
Tesztfotók: Nők Lapja Konyha, Getty Images