A ködös, hűvös október végi napoknál keresve sem találhatnánk alkalmasabb időpontot ahhoz, hogy elmélyüljünk egy-egy kísértetiesebb – vagy egyenesen vérfagyasztó – mesében. Te sem tudod, hogy milyen történettel üsd el esténként az idődet? Töltsd ki kvízünket, melynek szereplői inspirációnak sem utolsók!
  • Miért szeretünk hátborzongató történetekről olvasni?
  • Miben segíthetnek nekünk az ilyen regények?
  • Töltsd ki kvízünket, és teszteld, hogy jól ismered-e a borzongatós regényeket!

Halloween apropóján sokan tartunk filmes maratonokat, elővéve a hátborzongató horror klasszikusokat vagy a legizgalmasabb, legsejtelmesebb krimiket és thrillereket. (A témában a linkre kattintva egy Nők Lapja kvízt is találsz.) De ilyenkor persze nemcsak a filmek népszerűek, októberben legalább ugyanilyen lelkesedéssel kerülnek le a polcról rémisztő olvasnivalók is. 

A sötét és kísérteties dolgok iránti vonzalom mélyen gyökerezik az emberi pszichében, tekintve, hogy az ilyen történetek élménye – vagyis a félelem egyszerű szintje – adrenalinlöketet válthat ki belőlünk. Nem beszélve arról, hogy rémisztő könyveket olvasva biztonságos távolságból tapasztalhatjuk meg a veszélyt, ami tudattalanul valójában önmagunkról is sokat taníthat:

mitől félünk igazán, hogyan reagálunk a félelemre, és miként oldanánk meg az olvasott szituációt, ha velünk történne?

Vannak olyan természetfeletti birodalmak, ahol a csoda és a rémület kéz a kézben jár, természeténél fogva az ember pedig kíváncsi lény, így az ismeretlen és félelmetes „mi lenne, ha…” fikciója nem véletlenül csábító sokak számára.

Kapcsolódó: a tudomány szerint ezért szeretünk horrorfilmeket nézni

Mindnyájunknak megvannak a maga démonai és fóbiái – olyan dolgok, amelyektől félünk, de nem merjük őket beismerni. Ezek olyan dolgok is lehetnek, mint mondjuk a bohócok (Stephen King: Az), a halálos betegségek (Stephen King: Végítélet) vagy a veszett kutyák (Stephen King: Cujo).

De nem véletlenül libabőrözünk az elhagyatott, üres házak (Shirley Jackson: Hill-House szelleme) láttán, és szintén szorongásra adhat okot a sötétség (Josh Malerman: Madarak a dobozban), a sorozatgyilkosoktól való félelem (Jo Nesbø: Szomjúság), vagy az olyan komplex, mélyen gyökerező dolgok, mint a magány és a gyász (Stephen King: Állattemető).

olvasás, könyv, regény

Az őszi borzongás szellemében lenti kvízünkben ismert regényekkel találkozhatsz (fotó: Getty Images)

Általános vélekedés szerint, ha egy regény történetén keresztül szembenézünk a félelmeinkkel, megszelídíthetjük őket – vagy legalábbis elképzelhetjük, miként győznénk le a démonainkat.

Nők Lapja kvíz: Mennyire ismered a borzongatós regényeket? 

Olykor – teát szürcsölgetve, és pihe-puha takaróba burkolózva a biztonságot adó otthon melegében – szerinted is izgalmas félni egy jó könyv társaságában? Ha nem kenyered az olcsó ijesztgetés, és olyan történetekkel szeretsz ismerkedni, amelyek tanítanak is, mai Nők Lapja kvízünket neked találták ki! A kérdések között lesz minden, mi szem-szájnak ingere a sütőtök illatú októberi estéken: klasszikus és kortárs horror regények, krimik és pszichológiai thrillerek. 

Nem is szaporítjuk tovább a szót, jöjjön a kvíz!

Kvíz: Mennyire ismered a borzongatós regényeket?

halloween, regény, olvasás, borzongás

Rajta! 🎃👻🕷️

Ha van kedved még egy Nők Lapja kvízhez, teszteld, hogy felismered-e borítójukról a híres könyveket!  

Elindult a Nők Lapja Olvasósarok nevű kortárs könyvklubunk!

Kiemelt kép, tesztfotó: Getty Images