- Közel harminc éve imádjuk Bridget Jones karakterét, melyet Helen Fielding alkotott meg.
- 2025 elején érkezik az újabb Bridget Jones-film.
- De vajon honnan indult ez a kasszasiker, és egyáltalán, az írónő kiről mintázta ikonikus főszereplőjét? És mi történik Mark Darcyval?
Valósággal felrobbantotta a világhálót a legújabb Bridget Jones-film előzetese, melyet 9 évvel a korábbi, Bridget Jones babát vár című rész után láthatunk majd, és amely úgy tűnik, ezúttal hűen követi az eredeti könyv történetét.
Helen Fielding idestova 28 éve alkotta meg mindenidők legszeretettebb szinglijét, aki lehengerlő, bölcs humorral és bájos őszinteséggel tárta elénk az egyedülálló nők addig ki nem mondott vágyait és dilemmáit.
A csetlő-botló Bridget története azonban nem csupán könyvben lett hatalmas siker. A sztárparádét felvonultató filmváltozat révén (a főszerepeket Renée Zellweger, Colin Firth és Hugh Grant játszották) valódi popkulturális jelenséggé vált és mára világszerte több millióan rajonganak az időtlen népszerűségnek örvendő karakterért.
A lelkesedést mi sem mutatja jobban, minthogy a 2025-ben érkező új film előzetese néhány nap után már közel négymillió megtekintőnél jár, de vajon honnan indult ez a kasszasiker, és egyáltalán, az írónő kiről mintázta ikonikus főszereplőjét? A Nők Lapja olvasás hónapja apropójából utánajártunk a legérdekesebb kulisszatitkoknak a könyvekkel kapcsolatban.
6 kulisszatitok a Bridget Jones-könyvsorozatról
1. Bridget Jones karaktere Helen Fielding újságcikkeiből született
Mielőtt a Bridget Jones naplója nemzetközi bestsellerré vált volna, Helen Fielding – aki újságíróként dolgozott az Egyesült Királyságban – humoros cikkeket írt a The Independent című lap számára 1995-ben. Ezeket a cikkeket eleinte névtelenül publikálta, és Bridget karakterét a szingli nők életének szatirikus bemutatására alkotta meg. A rovat óriási népszerűsége vezetett a történet kibővítéséhez és végül a regények megszületéséhez – időrendben Bridget Jones naplója, Mindjárt megőrülök!, Bridget Jones babát vár és Bolondulásig.
2. A történetet közvetve Jane Austen Büszkeség és balítélet című műve ihlette
Az első könyvet gyakran tekintik a Büszkeség és balítélet modern feldolgozásának, mely ötletet Fielding az Independent egyik újságírója, Charles Leadbeater segítségével dolgozta ki. Mark Darcy karakterét direkt módon Mr. Darcyról nevezték el, és igyekeztek is úgy felépíteni a személyiségét, hogy a férfi a megszólalásig hasonlítson Austen klasszikus-romantikus figurájára. Ezt az összefüggést tovább erősítette, hogy Colin Firth – aki Mr. Darcyt játszotta az 1995-ös BBC-sorozatban – meg is kapta Mark Darcy szerepét a nagysikerű filmekben Renée Zellweger oldalán.
3. A naplóforma a közvetlenebb olvasói élmény érdekében készült
A szerző már a kezdetekkor a rendhagyó naplóformátumot választotta, hogy ezáltal szorosabb és személyesebb kapcsolatot alakítson ki az olvasókkal. Ez a műfaj lehetővé tette, hogy Bridget Jones belső gondolatai és bizonytalanságai jobban érvényesüljenek, így a karakter életszerűbbé és szerethetőbbé vált az olvasók számára. A naplóformátum egyébként meglehetősen újszerűnek számított akkoriban, de később az irodalom meghatározó elemévé vált, és még számos chick lit, vagyis fiatal nőknek szóló romantikus regény számára taposta ki az utat.
4. Daniel Cleaver karakterét Helen Fielding a saját főnökéről mintázta
Az egyik legnépszerűbb teória a rajongók körében, hogy Bridget Jones újra és újra visszatérő, de megbízhatatlan szerelmét, Daniel Cleavert az író részben egy korábbi főnökéről mintázta.
Helen Fielding ugyan sosem nevezte meg pontosan, melyik főnöke ihlette Daniel Cleaver karakterét – főleg, hogy az Austen áthallás szerint inkább Mr. Wickhamet hivatott megtestesíteni – azonban annyit elárult, hogy a figura ihletője egy sármos, de kissé megbízhatatlan és manipulatív férfi volt – pont, mint Daniel a könyvekben. Fielding humorosan utalt arra is, hogy a karaktert inkább egyfajta férfitípus ihlette, amelyet sokan felismerhetnek a saját életükből.
5. Fielding egy időre abbahagyta a Bridget Jones történetek írását a kritikák miatt
A könyvek humoros, önironikus és gyakran szókimondó stílusa az idők során folyamatosan gerjesztette a kritikákat, melyek szerint a karakter túlzottan negatív képet fest a szingli nők életéről, sőt, a könyvek egyenesen erősítik a mérgező sztereotípiákat.
2013-ban azonban az író úgy döntött, mégiscsak visszatér a sorozathoz, ekkor született meg a Bridget Jones: Bolondulásig című kötet (ez alapján készült a legújabb film), mely már érettebb témákat dolgozott fel, például az özvegységet és az anyaság nehézségeit, miközben megőrizte Bridget megszokott könnyed stílusát. A visszatérés sikeres volt és bebizonyította, hogy az írónő jó érzékkel képes egyensúlyozni a dráma és a szórakoztatás között.
Nem gondolnád, hogy ezeket a fiktív karaktereket valós személyek ihlették.
6. Bridget karaktere jobban hasonlít Helen Fieldingre, mint gondolnánk
Bár Fielding állítja, hogy Bridget Jones minden ízében kitalált figura, a karakter élete több szempontból is tükrözi az írónő saját megéléseit és tapasztalatait, melyeket újságíróként szerzett, amikor rovatot írt egy harmincas éveiben járó londoni nő életéről.
Például mindketten dolgoztak a média világában, küzdöttek a társadalmi nyomással, az önbizalomhiánnyal, érte őket szerelmi csalódás és megélték a modern párkapcsolatok bonyodalmait is. Helen Fielding egyszer tréfásan megjegyezte, gyakorlatilag felnagyította a saját hibáit, hogy megalkossa Bridgetet, aki így az ő humoros-önkritikus kivetülése lett.
Mark Darcy nem tér vissza az új filmben
A Bridget Jones filmsorozat 2025-ben érkező negyedik része (mely a könyv alapján a Bolondulásig címet viseli) máris egy sokkoló új fordulattal rukkolt elő: Mark Darcy (Colin Firth) elhunyt.
A film előzeteséből kiderül, hogy Bridget Jones immáron szingliaanyaként kénytelen boldogulni két gyermekével az oldalán, miközben próbálja összeegyeztetni a szülői feladatokat a modern randizással. Mark halála után Bridget szomorúságát, ahogy azt már megszokhattuk, komikus és kihívásokkal teli helyzetek oldják, beleértve két vonzó férfi felbukkanását, akiket Leo Woodall és Chiwetel Ejiofor alakít.
Sokak meglepetésére Hugh Grant is visszatér a szoknyavadász Daniel Cleaver szerepében, mely garantálja az újabb csavaros szerelmi bonyodalmakat.
A rajongók azonban aggodalmukat fejezték ki a váratlan fordulatot illetően annak ellenére, hogy maga Helen Fielding könyve is négy évvel Mark Darcy halála után veszi kezdetét, amikor Bridget a gyászból kilábalva újra beleveti magát a randizásba. Szerencsére az írónő könyve (és így reméljük, a film is) számos idilli meglepetést tartogat, ám a lényeg így sem változik. Főhősnőnk továbbra sem azzal nyeri el a szerelmet, hogy a tökéletes nő látszatát kelti, hanem azzal, hogy a maga esetlen módján végsősoron mindvégig önmagát adja.
Kvíz: Mennyire ismered a legnépszerűbb romantikus regényeket?
Kiemelt kép: Peter Macdiarmid/Getty Images; Universal Pictures, noklapja.hu