Munkácsy Mihály: Krisztus Pilátus előtt

Kvíz: Mennyire ismered Munkácsy Mihály életét és munkásságát?

Munkácsy Mihály azon neves magyar művészek egyike, kiknek élete és művészete határokon átívelt. Életműve nemzetközi hírnévre tett szert, képei pedig napjainkban is tömegeket csalogatnak a múzeumokba. Születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából nagyszabású kiállításon gyönyörködhetsz műveiben – kvízünkkel pedig kiderítheted, mennyire ismered a festő életét és művészetét.

Egyik legismertebb festőnk, Munkácsy Mihály 1844-ben, Munkács városában látta meg a napvilágot. A művész fiatal, szegény éveiben asztalosinasként tevékenykedett – képzőművészet iránti szeretete már ekkor megmutatkozott. Mire betöltötte huszadik életévét, portrékat festett és retusált. Miután Düsseldorfba költözött és Gustave Courbet tanítványa lett, egy igencsak termékeny időszak vette kezdetét.

Az Ásító inas sikerén felbuzdulva egy nagyobb, erőteljesebb kompozíció megfestésére készült – ekkor, 1869-ben alkotta meg Siralomház című művét, ami szinte pillanatok alatt elismertté tette nemzetközileg is. 

A festmény egy halálra ítélt férfit ábrázol, aki utolsó óráit tölti búcsúzkodó hozzátartozói társaságában. A sötét tónusok és a fényhatások együttes játéka erőteljesen érzékelteti az erkölcsi bizonytalanságot, a mű tragikus és feszült hangulatát, miközben a halálban is virtuskodó, jellegzetes magyar attitűd is visszaköszön ránk. A kép elkészülésében fontos szerepet játszottak Munkácsy gyermek- és ifjúkori emlékei, de többek között a betyártematika és az 1848-as legendakör is hatással voltak rá.

A Munkácsy titok – Asztalosinasból ünnepelt festő

1882-ben aztán megfestette a Krisztus Pilátus előtt (nyitóképünkön) című művét, melyet a Golgota és az Ecce Homo követett. E három bibliai jelentéssel bíró mű tömegeket vonzott nemcsak Budapesten, de Párizsban és Bécsben is. Művészetének sikeréhez pedig jelentősen hozzájárult a fény-árnyék játékok használata, a sötét, drámai hatást keltő tónusok dominanciája, a hétköznapi, egyszerű paraszti élet és az emberi szenvedés érzékeny ábrázolása. A művészettörténészek úgy tartják, hogy nemcsak eseménytörténetileg, de szociológiailag is pontos jellemzést adott a világról, amelyben élt.

Munkácsy Mihály: Siralomház

Munkácsy Mihály: Siralomház (kép forrása: Photo12/Universal Images Group via Getty Images)

Munkácsy kiállítás Budapesten

Ha közelebbről is szemügyre vennénk az egyik legnagyobb hatású magyar festő életművét, itt az alkalom! A Munkácsy – Egy világsiker története című kiállítás 2025. március 30-ig látogatható a Szépművészeti Múzeumban, ahol a festő születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából rendezett nagyszabású kiállításon több mint száz műalkotás, archív fotók, dokumentumok és kultusztárgyak segítenek még jobban megismerni az egyik leghíresebb magyar festő életét, sikereit és páratlanul gazdag életművét. 

Nők Lapja kvíz: Mennyire ismered Munkácsy Mihály életét és munkásságát?

Megjött a kedved egy kis múzeumlátogatáshoz? Nagyszerű! Mielőtt azonban teljesen elmerülnél a kultúra legizgalmasabb szegleteiben, hangolódj velünk egy Nők Lapja kvízzel! Mennyi mindent tudsz a 19. századi festészet meghatározó alakjáról, Munkácsy Mihályról? Most kiderül! 

Kvíz: Mennyire ismered Munkácsy Mihály életét és munkásságát?

Munkácsy Mihály: Sztrájk

Rajta!

Nők Lapja kvíz: Profi vagy művtöriből? Teszteld! 

Kiemelt kép: Munkácsy Mihály: Krisztus Pilátus előtt (Art Media/Print Collector/Getty Images)
Tesztfotók: Getty Images, Wikipedia