Kvíz: Emlékszel a rajzfilm cicák nevére?

A kvízben szereplő macskák olykor kedvesek és ártatlanok, máskor cinikusak vagy rafináltak, de mindenképp szórakoztatóak! Lássuk hány cica nevére emlékszel?
  • A rajzfilmek kicsiket és nagyokat egyaránt szórakoztatnak, az ismerős figurák kalandjait nézve visszarepülünk a gyerekkor fantáziadúsabb világába.
  • Emlékezetes cicakaraktereket idézünk fel az animációs filmek történetéből.
  • Vajon emlékszel egy-egy rajzfilmes macska nevére? Töltsd ki kvízünket a témában!

Félix volt az első macska rajzfilmfigura, amelyet 1919-ben Pat Sullivan és Otto Messmer alkotott meg még a némafilmes korszakban. Az antropomorf fiatal, fekete macskát fehér szemeivel, és óriási vigyorával, gyakran tartják a történelem egyik legelismertebb rajzfilmfigurájának. Korai verziójában „Tom Mester” volt a neve, de a prototípussal bemutatott 1917-es rövidfilm sajnos nem maradt meg.

Félix volt az első teljesen kidolgozott és visszatérő állatfigura az amerikai filmanimáció történetében.

A sötét kandúr hamar a popkultúra kedvencévé vált. Az animációs rövidfilmeken kívül Félix 1923-tól képregényben is szerepelt, karaktere kerámiák, játékok, plüssök, képeslapok, középiskolás egyenkabátok, sport kabalafigura, sőt a ’90-es években videójáték formájában is visszaköszönt.

Érdekesség, hogy az 1920-as évek végén az amerikai haditengerészet kettes bombázóosztaga (VB-2B) egy egységjelvényt vett fel, amelyen Félix boldogan vitt egy égő gyújtózsinórral ellátott bombát. A szimbólumot az 1930-as évekig megőrizték.

A háború után az Egyesült Államok haditengerészetének jelenleg VFA-31-esként ismert vadászrepülő százada használja az eredeti Félix jelvényt. A „Tomcatters” becenévre hallgató éjszakai vadászrepülő század szövetkabátjain és a repülőgépein mind a mai napig feltűnik Félix.

Macskák a vásznon és a képernyőn

1928-ban, amikor a televízió még kísérleti stádiumban volt, a legelső kép, amit valaha is láttak, egy játékmacska Félix volt, amelyet egy forgó fonográf lemezjátszóra szereltek fel. Mivel a mérnökök tesztmintaként használták, órákig a képernyőn maradt, így tulajdonképpen ő lett a televízió első „sztárja”.

Ironikus, hogy a hangos filmek megjelenésével Félix addigi töretlen uralmát épp egy egér, Walt Disney Mickey figurája vette át. De azért a macskákat továbbra sem kell félteni, hiszen azóta számos karakteres cica hódította meg a nézők szívét – legyen szó bármilyen korosztályról.

Félix utat tört olyan későbbi képregény karakterből megelevenedett macska ikonoknak is, mint Garfield.

A vörös cirmos figura ihletői főleg azok a macskák, amelyek közt megalkotója, Jim Davis karikaturista nőtt fel. A cica nevét és személyiségét pedig Davis nagyapja, James A. Garfield Davis után kapta, akit „nagydarab, fanyar emberként” jellemez. Garfield gazdája, Jon Arbuckle egy 1950-es évekbeli kávéreklámról kapta a nevét.

A dundi kandúr az 1976–83-as képregény szalagok stílusától indult, majd 1984-től karikaturikusabb megjelenésig fejlődött. Garfield afféle „darwini evolúción” ment keresztül, melynek során a hátsó lábain kezdett járni, „lefogyott”, és „felhagyott a hunyorgó kis szemekkel való pillantással”.

Davis szerint a macska fejlődése lehetővé tette, hogy könnyebb legyen „lenyomni Odie-t az asztalról” vagy egy darab piteért nyúlni. A ma ismert, két lábon járó Garfieldot, mentora és egykori riválisa, Charles Schulz, Snoopy és Charlie Brown megalkotójának tanácsai alapján formálta újra Davis. Egy biztos, a végeredmény minden formátumban kasszasiker lett.

A legújabb 2024-es Garfield című mozifilmben láthatjuk, milyen volt a vörös kandúr kiscicaként és még az is kiderül, mi történt az apukájával (kép: IMDb)

Fekete-fehér, cirmos vagy vörös, lássuk, hány rajzfilmes cicára emlékszel név szerint? Segítségül eláruljuk, hogy minden esetben a magyar nevére vagyunk kíváncsiak – játékra fel!

Kvíz: Emlékszel a rajzfilm cicák nevére?

Kvízünkben 14 rajzfilm szereplőivel találkozhatsz. Lássuk, beugrik-e kép alapján a macskák neve!

Nők Lapja kvíz: Felismered kép alapján a retró bábfilmsorozatokat?

Kiemelt kép: Garfield (IMDb)
Tesztfotók: (IMDb)