királyi család írók regények saját könyv

Regények a palotából: Királyi családtagok, akik írói babérokra törtek

Gyakran mondják, mindenkiben ott rejlik egy regény, egy történet, amelyet – ha úgy akarná – bármikor papírra vethetne. Miért lenne ez másként a királyi sarjak esetében? Hiszen nagy ritkán ők is emlékeztetnek bennünket arra, hogy ugyanolyanok, mint mi, hétköznapi emberek, és így sok esetben ugyanazokra a dolgokra vágynak. Például, hogy viszontláthassák nevüket egy regény borítóján, melyet nem életrajzíró vagy névtelen szerző segítségével valósítottak meg, hanem kivételesen ők maguk ragadtak tollat, hogy megörökítsék fantáziadús ötleteiket.

Egész könyvespolcokat lehetne megtölteni királyi emlékiratokkal, melyek közül nem egy világszerte megosztotta az olvasókat. Elég, ha a brit uralkodó családra gondolunk, ahol nem ritka a kendőzetlen irodalmi kitárulkozás. A műfajból sokunknak minden bizonnyal Diana hercegné Andrew Morton által írt biográfiája ugrana be, de Harry herceg 2023-ban megjelent, szókimondó memoárja is hosszú időn át uralta az eladási listákat.

Kevesebbet hallunk azonban azokról a történetekről, melyeket szellemírók segítsége nélkül maguk az előkelőségek vetettek papírra – pedig akad köztük gyerekmese, kosztümös-romantikus regény és lebilincselő történelmi trilógia is.

A legújabb név a listán, aki tollat ragadott, nem más, mint Vilmos herceg, aki a The Earthshot Prize: A Handbook for Dreamers and Thinkers (Az Earthshot-díj: Kézikönyv álmodozóknak és gondolkodóknak) című ökológiai témájú kötethez írt előszót, mely idén ősszel jelenik majd meg. De nem ő az egyetlen, aki bokros uralkodói teendői mellett írói karrierbe is kezdett.

1. Sarah Ferguson – A szív iránytűje

„Minden egyes sorba beleszőttem a hangomat, és nagyon büszke vagyok rá” – mondta York hercegnéje a Town & Countrynak első romantikus regényéről, mely itthon A szív iránytűje címmel jelent meg a Művelt Nép kiadónál. Sarah Ferguson egyébként nem új szereplő a könyvkiadásban, korábban

több kötetet is jegyzett, köztük a leghíresebb kétségkívül gyerekeknek szóló könyvsorozata.

Little Red történetei egy bátor, kedves kislány kalandjait követik nyomon, melyek nemcsak tanulságosak, hanem szórakoztatóak is az olvasók számára. York hercegnéje rendszeresen olvas fel a közkedvelt Little Red sorozatból, a videókat pedig a közösségi médiában is megosztja, így a gyerekek és a szülők együtt élvezhetik a bájos családi történeteket.

királyi család írók regények saját könyv

Sarah Ferguson könyvbemutatója a Museo Ninfeóban, 2021. december 14-én, Rómában, Olaszországban. (Fotó: Elisabetta A. Villa/Getty Images)

A szív iránytűje ezzel szemben Lady Margaret Montagu Douglas Scott, egy hercegi pár leányának életét követi, aki fellázad a viktoriánus kor szigorú szabályai és egy elrendezett házasság ellen. Szabadságvágyát követve Írországba, majd Amerikába utazik, hogy megtalálja önmagát és az igaz szerelmet. Sarah Ferguson saját családfakutatásaiból merített ihletet a történethez, így a regény aprólékos történelmi részleteket kelt életre, hiteles hátteret adva egy fiatal nő bátor tetteihez az 1800-as években.

2. Meghan Markle – A pad

Meghan sussexi hercegné képes gyerekkönyve 2021-ben debütált The Bench, magyarul A pad címmel (hazánkban nem kapható), mely valójában egy padra vésett versrészletből nőtte ki magát. A szerzeményt maga Meghan költötte Harry herceg számára, méghozzá apák napja alkalmából röviddel azután, hogy fiuk, Archie a világra jött. Meghan elsősorban gyerekeknek szóló könyvében azonban nem csupán Archie-hoz szól: egy sor apró, szívmelengető történeten át mutatja be, milyen erős kötelék fűzi össze apát és fiát. 

Egy könyvesbolti eladó elhelyezi Meghan Markle The Bench című könyvének példányait a Waterstones Piccadilly kirakatában, 2021. június 8-án, Londonban (Fotó: Leon Neal/Getty Images)

„A most megjelent gyerekkönyvem valójában a szeretetről szól – mondta korábban Meghan a The Bench-ről. – Arról, hogy ha valakivel együtt nősz fel, olyan mély kötelék alakul ki köztetek, hogy bármi is történjék – jó és rossz egyaránt –, mindig számíthatsz rá.”

A könyvben személyes emlékek is felbukkannak,

beleértve Meghan és Diana hercegné kedvenc virágát, valamint apró családi titkokat és rejtett üzeneteket. Ha az olvasó egyszer keresni kezdi ezeket az elhintett nyomokat, a könyv végére érve számtalan értékes részletre bukkanhat.

Kapcsolódó: Színészek, modellek és celebritások, akik regényt írtak

3. Michael kenti hercegné – Anjou trilógia

Michael kenti hercegné Sarah Fergusonhoz hasonlóan rendkívül termékeny szerző. Három tényirodalmi kötet valamint egy önéletrajz mellett a hercegné további három regényt is publikált, melyek a 18. és 19. századi Franciaországba repítik az olvasót. A The Anjou Trilogy (Az Anjou trilógia) néven ismert sorozat első része, vagyis a The Queen of Four Kingdoms Aragóniai Jolán nápolyi királyné mozgalmas életét követi 1384 és 1442 között.

királyi család írók regények saját könyv

Michael kenti hercegné részt vesz Quicksilver című történelmi könyve dedikálásán, mely az Anjou trilógia befejező kötete; 2015. november 23, London (Fotó: Dave J Hogan/Dave J Hogan/Getty Images)

A királynét fiatalon politikai okokból adták férjhez Anjou hercegéhez, hogy általa Aragónia és a nápolyi Anjou-ház között szövetség jöhessen létre. Amíg férje, II. Lajos Olaszországban harcolt a Nápolyi Királyság trónjáért, a hercegné időközben egyedül igazgatta földjeiket, és éles eszével – valamint titkos kémhálózatával – nemcsak királyságukat, de Franciaországot is megmentette.

Kapcsolódó: 6 tiltott szó, amit soha nem mondanak ki a brit királyi család tagjai

Michael kenti hercegné az izgalmas történetet saját bennfentes királyi tapasztalataival is tovább gazdagította, miközben részletes képet ad a történelmi háttérről és egy összetett, lenyűgöző női sorsról.

4. Márta Lujza norvég hercegnő – Miért nem viselnek koronát a királyok és királynők

Why Kings and Queens Don’t Wear Crowns, vagyis Miért nem viselnek koronát a királyok és királynők. Ezzel a címmel jelent meg 2005-ben Márta Lujza norvég hercegnő gyerekeknek szóló könyve az Egyesült Államokban. Az eredeti változatot a hercegnő még 2004-ben publikálta képeskönyvként hazájában, Norvégiában, ám a bájos tündérmese – melyet a szerző nagyapja ihletett – végül a tengerentúlon is belopta magát a fiatal olvasók szívébe. 

királyi család írók regények saját könyv

Márta Lujza norvég hercegnő új, Miért nem viselnek koronát a királyok és királynők című gyerekkönyvét dedikálja a Scandinavia House-ban, 2005. október 8-án, New Yorkban (Fotó: Thos Robinson/Getty Images)

A szerző V. Olaf királynak, vagyis szeretett nagyapjának állít emléket, és azt a korszakot idézi fel, amikor a király Dániából Norvégiába költözött. Elmeséli, az uralkodó miként birkózott meg az új, idegen környezettel, és szokott hozzá a norvég életmódhoz, melytől elválaszthatatlanok a nem kevés ügyességet kívánó téli sportok.

Olaf király kalandjai során persze rádöbben, balesetveszélyes koronát viselni síelés közben, de Norvégia sporthagyományai mellett a mesekönyv az ország gazdag kultúráját is az olvasó elé tárja. A humoros hangvételű kiadvány lenyűgöző illusztrációit az elismert norvég művész, Svein Nyhus készítette.

5. III. Károly brit király – A lochnagari öregember

Károly király is jártas a gyerekeknek szóló mesék világában, legalábbis erről árulkodik a Loch of Lochnagar, vagyis A lochnagari öregember címet viselő képeskötete, mely valóságos diadalmenetet futott az Egyesült Királyságban. A művet egyébként – melyet Károly esténként mesélt testvéreinek, Andrásnak és Eduárdnak – Sir Hugh Casson építész segítségével illusztrálta.

A mesében egy öreg ember mellé szegődünk, aki a Lochnagar hegy körüli sziklák között, egy tavacska partján lévő barlangban él. Egy olyan hegyen, amely a balmorali birtokra néz, épp oda, ahol a királyi család minden évben sok időt tölt a nyári vakációk során. 

királyi család írók regények saját könyv

1993. február 10. A walesi herceg a Lochnagar legendája című animációs filmhez ad narrációt, melyet könyve alapján készítettek (Fotó: Martin Keene – PA Images/PA Images /Getty Images)

Az 1980-ban publikált könyvből később, 1993-ban rövidfilmes animáció is készült Károly narrálásával, melyben a Harry Potter filmek Hagridja, Robbie Coltrane szólaltatta meg az öreg barlanglakó remetét. De a sikertörténet itt még nem ért véget. A kötet zenés színpadi adaptációt, televíziós felolvasást és egy balettelőadást is megért, melyet 2007. október 14-én mutattak be a londoni Sadler’s Wells Színházban.

Károly király híresen elkötelezett természetvédő. Legismertebb, felnőtteknek szóló írása kétségtelenül a Harmony, melyben társszerzőivel (Tony Juniperrel és Ian Skellyvel) az éghajlatváltozást, az építészetet és a fenntartható mezőgazdaságot helyezi középpontba. 

Lady Diana mostohanagyanyja: Barbara Cartland, a Guinness-rekorder író.

Kiemelt kép: Sarah Ferguson, York hercegnéje részt vesz a Szíve iránytűje könyvbemutatóján a Museo Ninfeo-ban 2021. december 14-én, Rómában; Elisabetta A. Villa/Getty Images