Alig hiszem el, hogy leírom: itt a március. Lehetséges lenne, hogy a végtelennek tűnő január, majd a szokatlan hidegekkel próbára tevő február után végre tényleg beköszönt a tavasz?
Február végére a legtöbben kicsit leeresztünk, fáradtak, szürkék vagyunk, és a kedvünk se a legjobb. Pláne, hogy a legtöbben betegségből-betegségbe estünk az elmúlt hetekben. Nem mi vagyunk ám a gyengék: annak, hogy elesettebbek és kissé enerváltabbak vagyunk, oka van.
A hideg hónapok alatt jóval kevesebb napfény ér minket, ami csökkenti egyik kedvenc boldogsághormonunk, a szerotonin termelődését. Mindeközben a melatonin szintje magas marad, ami álmosságot, kedvetlenséget okozhat.
Ezen csak a tavasz segíthet!
Főleg, hogy tél végére vitaminraktáraink is kiürülhetnek. Különösen a D-vitaminé kong az ürességtől, ami szintén negatív hatással van hangulatunkra és immunrendszerünkre is. Óriási vágy él bennünk ilyenkor a megújulásra, a frissességre, a fényre, a természet újjáéledésére: egyszóval a tavaszra.

Pontosan így várjuk a tavaszt! (Fotó: Getty Images)
Éljen a tavasz!
Szerencsére március már tényleg magával hozza a tavasz jeleit: hosszabbodnak és egyre melegebbek a napok, rügyezni kezdenek a fák, és egyre több virág bont szirmot. Ez az időszak a legtöbbünknek a reményt, a friss energiákat és az újjászületést jelenti. Ráadásul március egészen különleges helyet foglal el az évkörben, hiszen e hónap során érkezik el a tavaszi napéjegyenlőség is. Ekkor végleg magunk mögött hagyjuk a telet, és belépünk a fényesebb, sokkal termékenyebb, vidámabb évszakba.
Éljen a március!
Március a világ számos kultúrájában és vallásában kitüntetett szerepet foglal el. Sok helyen kezdődik vagy tart ekkor valamilyen böjt, amivel mifelénk nemcsak a téli, nehezebb ételektől, és a farsangi falatoktól veszünk búcsút, de felkészülünk a húsvéti bőségre is. A fagyból olvadt földeken megindul a munka és az, ami ebben a hónapban történik a földeken az egész év termését alapvetően határozza meg.
Tavasszal országszerte megkezdődik a legfontosabb mezőgazdasági munkák időszaka, hiszen a természet ébredésével együtt a gazdák is nekilátnak az új év termésének előkészítéséhez.
A néphagyományban március kiemelkedően fontos hónapnak számít, mert időjárása meghatározónak tekinthető az egész évre nézve. Nem véletlenül kapcsolódik sok tavaszi hagyomány és népi jóslás ehhez a hónaphoz.
Mai kvízünkben ezekkel (népszokásokkal, jövendölésekkel és mezőgazdasági tudnivalókkal) kapcsolatban kérdezünk. Készen állsz a tavaszt köszöntő kérdésekre?
Ha már tavaszi fáradtság: töltsd ki a vitaminokról szóló kvízt is!
Kiemelt kép: Busójárás, Fortepan/Székely Balázs